Facebook Google+ Twitter

Jacku – Warszawa pamięta! Tysiące zniczy na Powązkach

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-09-03 15:58

Na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim warszawiacy oddali hołd Jackowi Kuroniowi, oskarżonemu na łamach „Życia Warszawy” o negocjacje ze Służbą Bezpieczeństwa w latach 1985-89.

Tysiące zniczy zapłonęło po godzinie dwunastej przy grobie Jacka Kuronia – współzałożyciela KOR, doradcy władz NSZZ „Slidarność”, współtwórcy porozumień Okrągłego Stołu. Warszawiacy tłumie odwiedzili Aleję Zasłużonych, w której pochowany jest Kuroń, by pokazać swój sprzeciw wobec zarzutów stawianych mu przez historyków i dziennikarzy.

  – Jesteśmy tu w proteście przeciw temu, co dzieje się w Polsce. Wokół jego osoby i wokół wszystkiego – tłumaczyła pani Halina, emerytka.

Głosy poparcia

Podczas nieoficjalnego spotkania, nagłośnionego przez Gazetę Wyborczą i radio Tok FM, obecni byli przedstawiciele środowisk solidarnościowych, dziennikarskich, aktorskich, uczniowie uniwersytetu w Teremiskach i Wielokulturowego Humanistycznego Liceum im. Jacka Kuronia.

Swoją obecność i poparcie dla akcji można było zaznaczyć na specjalnej korkowej tablicy ustawionej w sąsiedztwie nagrobka. ”Inną Polskę kochałeś, w inną Polskę wierzyłeś, ale ona jest w tych, którzy tu przychodzą. Cześć Twojej pamięci”, „Byłeś wielki, jesteś wielki, będziesz wielki” – to nieliczne z przypiętych na tablicy słów otuchy i aktów solidarności z Kuroniem.

– To spotkanie jest ważne nie dla Jacka, ale dla nas. Zobaczyliśmy ile jest osób, które nie zgadzają się z sytuacją w naszym kraju. To daje poczucie wzmocnienia. Zwłaszcza, że mamy tutaj i starszych i młodych – cały przekrój społeczny – podsumowała pani Ewa.

Prawda historyczna?

Organizatorzy spotkania w liście otwartym zażądali zwolnienia z funkcji Ministra Edukacji Narodowej, Romana Giertycha, który ogłosił, że będzie walczył o zmiany w podręcznikach do historii. Jego zdaniem obrady Okrągłego Stołu należałoby uznać za zdradę narodową, a w poczet zdrajców postawić m.in. Jacka Kuronia.

O komentarz poprosiliśmy Danutę Kuroń, żonę Jacka:

– Jacek przez ostatnich dziesięć lat pracował nad edukacją. Uważał, że jeśli społeczeństwo będzie wykształcone, będzie funkcjonować prawidłowo. Ja myślę, że uczniowie będą sami zdobywać wiedzę i w ten sposób odkrywać prawdę, bo edukacja to przecież droga do prawdy – powiedziała dla Wiadomości24.pl.

Upadek autorytetów

Spotkanie przy grobie Kuronia stało się polem do dyskusji o ideałach i wzorcach, które jeszcze pozostały Polakom.

– Nie ma Kuronia, nie ma Herberta, nie ma Papieża. Sama granda jest – żalił się sześćdziesięcioletni pan Jan. Podobne odczucia miała znaczna część odwiedzających Powązki.

Pewną nadzieję dla osób, które nie zgadzają się na dewaluowanie autorytetów i wraz z innymi postanawiają przeciwstawić się takiemu postępowaniu, dała Danuta Kuroń.

– Dla tych, którzy znają Jacka i będą chcieli go poznać, na pewno będzie autorytetem. Natomiast dla innych – nie będzie. To całkiem normalna sprawa, że o takie rzeczy są spory. Jednak wszystko polega na tym, żeby były to spory, a nie walka.

 

Trudno określić, jakich jeszcze autorytetów przyjdzie nam bronić. Jednakże, podążając za wytycznymi Jacka Kuronia: „warto działać wspólnie, warto działać dla jakichś celów przekraczających własne życie. Z takiego działania zawsze musi wyniknąć coś dobrego”.

ZOBACZ TEŻ:
Łodzianie bronią Jacka Kuronia. Ze zniczy zrobili serce
Życie Warszawy: Jacek Kuroń współpracował z SB
Ponad 600 podpisów pod listem w obronie Kuronia  

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

"[..] jakich jeszcze autorytetów przyjdzie nam bronić." ----- No, jeśli te "negocjacje" z SB rzeczywiście w przypadku JK i pozostałych 19-tu (wyznaczonych jakoby przez LW - a kto w ogóle dał LW takie prawo..?) miały miejsce (a wszystko na to wskazuje i potwierdza), to nie wiem, kto mógłby sobie takich ludzi wziąć za autorytet. Ciekawy, jaki jeszcze autorytet okaże się "autorytetem"... To wszystko to rzeczywiście "Stajnia Augiasza".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.09.2006 09:19

Przeczytaj może jeszcze raz, uważnie, cały tekst. Podpowiem, że nie chodzi jedynie o IPN.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem przeciwko czemu, lub komu Ci ludzie protestują. ,,Życie Warszawy" korzystając z pomocy naukowców z IPN napisało, że Jacek Kuroń rozmawiał z SB i te rozmowy miały mieć charakter negocjacji. (przygotowania do okrągłego stołu).
Wersję tą potwierdza Lech Wałęsa, mówiąc że była pewna grupa działaczy ,,Solidarności", która miała pozwolenie na prowadzenie takich zakulisowych negocjacji.
To w czym jest problem? Czy Jacek Kuroń nie rozmawiał z SB? Czy może ton publikacji był za ostry?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.09.2006 19:35

Erwin: Oskrażony na łamach "Życia Warszawy" - to fakt. Nie wynika z tego zdania ani wina, ani jej brak. Nie rozumiem Twojego pytania (jak mniemam retorycznego). Możesz objaśnić?

Komentarz został ukrytyrozwiń

,,oskarżonemu na łamach „Życia Warszawy” o negocjacje ze Służbą Bezpieczeństwa w latach 1985-89." - czyli jak mniemam jest to nieprawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miałam przyjemność poznać Jacka Kuronia i dzisiejszą obecność na cmentarzu uznałam za obowiązek. Budującym jest fakt, że w spotkaniu uczestniczyli ludzie reprezentujący różne grupy społeczne i zróżnicowani wiekowo. Połączyła ich potrzeba "dania świadectwa" i chyba też chęć sprawdzenia, jak wiele osób myśli podobnie. To także zbiorowy protest przeciwko dezawuowaniu wszystkiego, burzeniu autorytetów w imię partykularnych interesów. Herbert pisał też: "powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem". Dzisiaj warszawiacy (i nie tylko, bo byli tam też ludzie z Białegostoku, Poznania, a nawet Budapesztu!), broniąc dobrego imienia Jacka Kuronia przypomnieli sobie wielkie słowa: godność, honor, dobroć; wszystkie one zostały przypomniane w kontekście Jego osoby.
Bardzo dobry tekst i tylko jedna uwaga: grób J.Kronia znajduje się na Cmentarzu Komunalnym czyli byłym Cmentarzu Wojskowym. Cmentarz Powązkowski to zupełnie inny obiekt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.