Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4911 miejsce

Jacques Brel, nieprzemijająca legenda piosenki francuskiej

Wielki bard, poeta, kompozytor, aktor i reżyser. Pełen temperamentu twórca, niezrównany wykonawca swoich piosenek, liryczny lub ekspresyjny, obrazoburczy, cyniczny szyderca. Śpiewał tak, jakby od tego zależało jego życie. Jacques Brel.

Jacques Brel, styczeń 1955 / Fot. Wikipedia Commons Licencja 2.5 autor Bobbejaan_schoepen_jacques_brel_1955.jpgNie zakochałam się w Brelu od pierwszego słuchania. Nie zauważyłam, gdy odszedł w październiku 1978 roku, mając zaledwie 49 lat. Dopiero, gdy pod koniec lat osiemdziesiątych znajomy Francuz podarował mi dwie kasety, zaczęłam się wsłuchiwać w słowa piosenek. Nie znałam wtedy biegle francuskiego. Zaczęłam moje studium od „Ne me quitte pas” (Nie opuszczaj mnie), przeboju, który liczy sobie już ponad pół wieku.

Potem był „Valse a mille temps”, „Quand on a que l’amour”, a potem już po kolei, jak leci. Udało mi się wtedy zdobyć prawie wszystkie utwory Brela. Słuchałam i zapisywałam wzruszające, zmuszające do refleksji słowa. Na początku, by zapisać jedną piosenkę, odtwarzałam ją kilkadziesiąt razy. Później szło już łatwiej. Brel miał doskonałą dykcję, a i mój francuski był coraz lepszy.

Najbardziej francuski ze wszystkich belgijskich piosenkarzy i najbardziej belgijski z piosenkarzy francuskich urodził się 8 kwietnia 1929 roku na przedmieściach Brukseli w rodzinie flamandzkiego przemysłowca, tuż przed wielkim kryzysem ekonomicznym. Jego rodzina nie odczuła zbytnio krachu na Wall Street. Potem była II wojna światowa i inwazja niemiecka na Belgię, jeszcze później wojna algierska. Te wydarzenia bardzo naznaczyły jego życie i sztukę, podobnie jak wywarły one wpływ na twórczość innych artystów współczesnych Brelowi, między innymi był to Georges Brassens, z którym Brel się przyjaźnił.

Jacques Brel otrzymał dość konserwatywne wychowanie w katolickiej szkole. Nie przykładał się zbytnio do nauki. Niepowodzenia na lekcjach rekompensował sobie występami w szkolnym teatrzyku. Pisał swoje własne sztuki. Wolał język francuski niż flamandzki. O swojej wczesnej młodości powie: "Miałem dzieciństwo, w którym nic się nie działo. Był ustalony porządek. To nie było ciężkie. Było spokojnie i ponuro. Nudziłem się".

Mając 18 lat niechętnie zaczął pracę w rodzinnej fabryce opakowań kartonowych. Podobnie jak do nauki, nie miał też zamiłowania do pracy w biurze. Zaczął pisać teksty piosenek. Akompaniował sobie na rodzinnym pianinie lub gitarze. Mając 21 lat, ożenił się z Thérese Michielsen nazwaną Miche. Miał z nią trzy córki.

Pierwsze koncerty odbyły się w brukselskich lokalach. Brel nie odniósł tu większego sukcesu. Poważnie rozważał możliwość zajęcia się hodowlą kur. Na szczęście dla drobiu i swoich przyszłych wielbicieli wybrał piosenkę.

W 1953 wyjechał do Paryża wbrew woli rodziny. Czekało go tam chłodne przyjęcie. Kpiono z jego prowincjonalnego wyglądu. Raziła jego chuda sylwetka ze zbyt długimi rękami, którymi przesadnie gestykulował. Grał w barach i kabaretach. Odkrył go Jacques Canetti. Brel zaśpiewał w Olimpii. Od 1959 roku jego kariera zaczęła się rozwijać w tempie walca na tysiąc pa La valse à mille temps...


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Dobry materiał. Dziękuję za przypomnienie. Szukam zaraz na youtube i będę słuchała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniale napisane i bardzo dobrze oddana Brela osobowość. Brela pamiętam i pamiętam jego piosenki. Zawsze miałam wrażenie że Wojciech Młynarski się na nim wzorował, śpiewal jego piosenki i ubierał się też podobnie w czarny sweter golf.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Lubię utwory Brela.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięknie napisałaś. Ze mną było podobnie. Miał jednak konkurenta imiennika Jacques Prévert

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawie przedstawiona sylwetka artysty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.