Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5148 miejsce

"Jadę do Auschwitz. Całusy. Twój Heini". Ujawniono listy Himmlera do rodziny

"Jadę do Auschwitz. Całusy. Twój Heini" - tak jeden ze swoich listów do żony zakończył Heinrich Himmler. Niemiecki "Die Welt" posiada kopię prywatnego archiwum Reichsführera SS. Oryginalną korespondencję odnaleziono w Izraelu.

 / Fot. Das Bundesarchiv / domena publicznaArchiwum Himmlera pochodzi z jego domu w Gmund w Bawarii - informuje "Die Welt". Dokumenty posiadał Izraelczyk, który przekazał je prywatnej instytucji. Obecnie są zdeponowane w jednym z telawiwskich banków. Wśród nich znajdziemy zdjęcia i przede wszystkim listy, jakie Heinrich Himmler pisał do swej żony Margarete w latach 1927 - 1933 i od 1939 do 1945. Autentyczność dokumentów została potwierdzona przez Bundesarchiv. Michael Hollmann, szef Archiwum Federalnego uważa, że nie ma powodów, by nie wierzyć w to, że są autentyczne.

 / Fot. Das Bundesarchiv / domena publicznaCo pisał Himmler w listach? Bardzo oględnie relacjonował swoje podróże "służbowe". "Będę w następnych dniach w Lublinie, Zamościu, Auschwitz, Lwowie" - pisze Reichsführer. Dalej zastanawiał się czy uda się połączyć telefonicznie, bo odległość od domu to 2 tys. kilometrów. "Serdeczne pozdrowienia i buziaki. Twój tatuś" - kończy list twórca niemieckiego aparatu bezpieczeństwa. W liście z 7 lipca 1941 r. Himmler tłumaczył się żonie z faktu, że zapomniał o rocznicy ślubu. Było to po rozpoczęciu Operacji Barbarossa, czyli ataku III Rzeszy na Związek Radziecki. "Walki są trudne nie tylko dla SS" - czytamy w korespondencji.

Listy kończą się najczęściej podpisami: "Twój Heini" lub "Wasz tatuś". Charakter pisma jest zgodny z korespondencją będącą w posiadaniu Archiwum Federalnego. Himmler nie wspomina w listach o zagładzie milionów ludzi. Nie wdaje się w szczegóły jego "pracy".

Heinrich Himmler został Reichsführerem SS w 1929 r. Początkowo Schutzstaffeln były bojówkami NSDAP. Himmler przemienił SS w gigantyczną machinę terroru. 20 marca 1933 r. na jego polecenie otworzono pierwszy nazistowski obóz koncentracyjny w Dachau. 1 października 1939 r. powołał Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. W ramach jednej struktury udało się kontrolować najważniejsze służby policyjne: Geheime Staatspolizei, znane jako Gestapo, policję kryminalną - Kripo i służbę bezpieczeństwa Sicherheitsdienst, czyli SD. 27 kwietnia 1940 wydał rozkaz utworzenia obozu Auschwitz. Kilka miesięcy później zlecił jego komendantowi budowę instalacji służących do gazowania więźniów. Heinrich Himmler prawdopodobnie popełnił samobójstwo 23 maja 1945 r. Jego żona zmarła 25 sierpnia 1967 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zastanawiam się ilu młodych Niemców mogłoby odpowiedzieć na pytanie kim był Himmler, a także jakie echa wywołała nad Renem informacja "Die Welt"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.