Facebook Google+ Twitter

Jadę na rowerze, słuchaj, do byle gdzie…

Śpiewa Lech Janerka. I ma rację, że tak jedzie „ode wsi dode wsi”, bo wyjdzie mu to na zdrowie. A jeździć można również w mieście.

Warszawa. Masa Krytyczna / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Warszawska_Masa_Krytyczna_lipiec06.jpgCzego dowodzę wracając spocona po godzinnej sesji pedałowania. Spocona, zmęczona, a do tego - rano. Muszę mieć jeszcze siły na przeżycie całego dnia. Teraz pomieszkuję w Katowicach i jeżdżę po Dolinie Trzech Stawów. Przyjemniej niż rok temu, bo główną aleję tego rozległego parku odnowiono i podzielono na część dla rowerzystów i dla rolkarzy. Mieszkając we Wrocławiu pedałowałam nad Odrą. Zresztą - tam prawie wszędzie można - miasto zadbało o rowerzystów jak należy.

Liczne korzyści wypadów na rower


Jogging jest popularny, ale nie każdy może biegać. Ja nie mogę. Drugim najpopularniejszym wysiłkiem aerobowym (kiedy energia dostarczana do mięśni wynika z przemian tlenowych) jest właśnie rower. Najprościej mówiąc, wysiłek aerobowy, to taki, który daje nam wycisk, taki, przy którym się pocimy, który najszybciej i najlepiej poprawia naszą kondycję. Wzmacnia on serce, dlatego jest ważny. Dotlenia organizm. No i spala kalorie.

Przy tym ostatnim warto pamiętać, że najefektywniej gubimy kilogramy kiedy jedziemy dłużej niż 20 minut, ciągle pedałujemy i pilnujemy tętna - powinno się ono utrzymywać na poziomie 65-75 proc. tętna maksymalnego. Lepiej też jeździć rano, na czczo - wtedy spalimy najwięcej. Z ilością spalanych kalorii bywa różnie. Przy wolnej, godzinnej jeździe spalamy ok. 300 kcal, przy szybkiej – 600 kcal, a po górkach - 700 kcal. W ofercie jednego z wrocławskich fitness klubów znalazł się cycling - grupowe jeżdżenia na rowerkach stacjonarnych w pomieszczeniu. Wg tej oferty w czasie godzinnych zajęć możemy spalić nawet 800 kcal!

Ale nie chodzi przecież tylko o chudnięcie. Przede wszystkim rower pozwala na utrzymanie kondycji i podnosi sprawność całego układu mięśniowego. Najwięcej korzystają nogi, ale nie tylko. W czasie jazdy na rowerze pracują również mięśnie brzucha i grzbietu. Nieprawdą jest też, że regularna jazda na rowerze wyrobi nam ogromne mięśnie łydek i ud. Rozsądnie dawkowana tylko nam je wysmukli.

Rower jest dobrym sposobem na dokuczliwą skórkę pomarańczową (która wielu kobietom doskwiera najbardziej właśnie na nogach) oraz na piękną cerę. Cera dotleniona, to cera gładsza, zdrowsza i ładniejsza.

Wspomniałam, że nie mogę biegać, ale jeździć na rowerze już tak. Dlaczego? Bo jogging obciąża stawy (nawet jeśli mamy najlepiej dobrane i najdroższe buty), a rower nie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Cały tydzień haruje w kopalni ale niedziela to dla mnie jest tylko rower i aparat fotograficzny,rowerowanie jak mawia moja znajoma to coś co można polubić na całe życie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.07.2009 16:17

To zależy gdzie się jeździ i jak ;) Na razie nie zgubiłem...

Z doświadczeń własnych jazdy wieczorowe też mi się przyjemniejsze wydają :) Zdrowsze też zazwyczaj są, bo rozgrzewkę mało kto robi, a taki poranny wysiłek po nocnym odpoczynku i bez uprzedniego rozgrzania mięśni i naoliwieniu stawów może mieć skutki opłakane. Chudnie się rzeczywiście lepiej o świcie, ale problem spalania kalorii na szczęście na razie nie musi mi zaprzątać głowy :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale trzeba uważać, by przy takiej jeździe nie zgubić odtwarzacza, Tomku;-)
To prawda, że na czczo spalimy najwięcej kalorii, ale trzeba mieć dobrą motywację aby wstać wcześnie rano na rower;-) Myślę, że moje codzienne, wieczorowe wyjazdy dadzą podobny efekt ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.07.2009 09:24

Tylko założyć słuchaweczki na uszy i jeździć po okolicznych bezdrożach wspinając się na górki mniejsze i większe :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.