Facebook Google+ Twitter

"Jadeitowy Królik" wylądował na Księżycu! Chiny jak USA i ZSRR

Chiny, jako trzecie państwo w historii po Stanach Zjednoczonych i Związku Radzieckim, przeprowadziły misję księżycową. W sobotę na powierzchni Srebrnego Globu wylądował łazik "Jadeitowy Królik", który zbada Zatokę Tęcz.

Okładki chińskich gazet zdominowało lądowanie na Księżycu / Fot. EPA/ROLEX DELA PENALądowanie chińskiego łazika na powierzchni Księżyca, to nasz powrót na Srebrny Glob po 37 latach. Ostatni raz wylądowała na nim radziecka sonda Łuna 24 18 sierpnia 1976 roku, która zakończyła program lotów księżycowych ZSRR.

W sobotę 14 grudnia o godz. 14.11 czasu polskiego do powierzchni Księżyca dotarła sonda Chang'e 3, na której pokładzie Chińczycy umieścili łazik Yutu (Jadeitowy Królik). Podczas lądowania nie doszło do żadnych uszkodzeń. To trzecia misja w ramach chińskiego programu badań naszego naturalnego satelity.

Jak informuje TVN24.pl, chiński łazik zbada tzw. Zatokę Tęcz, która jak na razie jest słabo poznana. Miejsce to jest dobrze nasłonecznione i wygodne do komunikowania z Ziemią, co uprości misję.

Łazik Yutu jest wyposażony w panele słoneczne, generator radioizotopowy, a także trzy zestawy kamer: panoramiczne, nawigacyjne oraz inżynieryjne. Maszyna posiada również składane ramię, dzięki któremu będzie można przeprowadzić badania zwietrzałej warstwy skał pokrywającej Księżyc, czyli tzw. regolitu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.