Facebook Google+ Twitter

Jadwiga Reska odniosła kolejny sukces

Koronkarstwo jest jedną z najżywotniejszych dyscyplin twórczości ludowej. Jest znane w Polsce od XV wieku. W wielu regionach kraju ma swoją tradycję, wiele jest osób, które nim się parają. Jest to także wspaniałe hobby.

14 maja 2011 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu podsumowano „Kujawskie dziedzictwo", konkurs współczesnej sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, jednocześnie odbył się wernisaż wystawy, na którym zaprezentowano nagrodzone wyroby. Tu uhonorowani zostali zasłużeni artyści. Wśród wyróżnionych znalazła się Jadwiga Reska, znana koronczarka z Radziejowa, reprezentująca to miasto i powiat. Na konkursie przedstawiła 16 prac, z których większość została przyjęta do oceny za swój wysoki kunszt warsztatowy, wspaniałe wzory i wierność tradycji koronkarskiej.

Jadwiga Reska / Fot. Karol SzmagalskiCelem konkursu była promocja bogatej sztuki kujawskiej, sztuki ludowej wśród społeczności Kujaw i turystów odwiedzających region oraz motywowanie do aktywności twórczej artystów nieprofesjonalnych, czerpiących z tradycyjnych kujawskich wzorów. Wśród laureatów od wielu lat znajdują się twórcy z Radziejowa i okolic. W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło 36 osób z całego regionu. Przedstawiono prace w dziedzinach takich jak: haft, rzeźba, malarstwo, zdobienie ceramiki, plastyka obrzędowa i zdobienie wnętrz.

Jadwiga Reska / Fot. Karol SzmagalskiLaureatką i zdobywczynią jednej z nagród za swoje wyroby została nasza znana koronczarka pani Jadwiga Reska. Otrzymała z rąk dyrektor muzeum dyplom za zajęcie II miejsca w kategorii haft i koronka. Sekretarz Starostwa Powiatowego pan Wojciech Kotarskie przekazał jej ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Radziejowie nagrodę, którym był aparat fotograficzny cyfrowy wraz z serdecznymi życzeniami i podziękowaniami za sławienie nasze „małej ojczyzny” Radziejowa.

Starostwo Powiatowe w Radziejowie od lat wspiera i promuje takich ludzi jak Jadwiga Reska.

Są wśród nas pasjonaci i warto o takich ludziach pisać. Bo swą pasją i sukcesami wskazują na nasze miasto i nie tylko. O jej dokonaniach pisałem . Tutaj:

Jadwiga Reska

Miałem okazje zrobienie zdjęć prac pani Jadwigi Reska, niektóre z nich właśnie znalazły się na wystawie pokonkursowej.

I tak powstał ten reportaż.
Wyroby Jadwigi Reska

Migawki tutaj:


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Karolu, o pasjonatach trzeba pisać. To pasja kosztowna, pracochłonna. Niestety niedoceniana i niedostrzegana przez wielu.
Gratulacje dla pani Jadwigi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.