Facebook Google+ Twitter

Jagiellonowie znowu w Warszawie

Dzisiaj miała miejsce konferencja prasowa poświęcona wystawie "Europa Jagellonica 1386–1572. Sztuka i kultura w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów".

Hans Krell, Portret króla Czech i Węgier Ludwika II Jagiellończyka, Wiedeń, Kunstgeschichte Museum / Fot. materiały prasoweDzisiaj miała miejsce konferencja prasowa poświęcona wystawie "Europa Jagellonica 1386–1572. Sztuka i kultura w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów".

Ekspozycja ta prezentowana w Warszawie w dwóch odsłonach - w Muzeum Narodowym i w Zamku Królewskim - to część projektu o charakterze międzynarodowym. Pierwotnie miał on charakter badań naukowych prowadzonych przez uniwersytet w Lipsku. W 2000 r. powstała idea wystawy, do której niestety nie udało się zaangażować partnerów z Wilna i Budapesztu, pomimo takich pierwotnych planów. Od maja do września 2012 roku była prezentowana w Galerie Středočeského kraje w Kutnej Horze. Niestety w Warszawie będzie mniej eksponatów – zabraknie części sztuki sakralnej pochodzącej z czeskich kościołów. Z Warszawy pojedzie do Poczdamu, gdzie będzie otwarta od marca do czerwca 2013 roku w Haus der Brandenburgisch-Preussischen Geschichte.

W ramach polskiej edycji projektu mamy dwie uzupełniające się wystawy.Ostrogi i strzemiona króla Kazimierza Jagiellończyka, Wiedeń, Kunsthistorisches Museum / Fot. materiały prasowe Ekspozycja w Zamku to przede wszystkim historia tej dynastii oraz poszczególnych władców z domu Jagiellonów i osobistości z ich otoczenia. Wśród najciekawszych dzieł sztuki można wymienić powstały we Florencji modlitewnik królowej Bony i arcydzieła złotnictwa – naszyjnik Katarzyny Jagiellonki, strzemię i ostrogi króla Kazimierza Jagiellończyka, łańcuch z perłami. Osobny dział poświęcony jest rezydencjom, gdzie pokazano ciekawe przykłady ozdobnych kafli. Zamek Królewski w Warszawie stał się siedzibą tej dynastii dopiero za panowania Zygmunta Starego i dłużej w nim mieszkała jego żona królowa Bona, a potem ich syn Zygmunt August. W muzeum natomiast prezentowane jest bogactwo twórczości artystycznej i kultury umysłowej, wzorce religijności, przemiany w sztuce od późnego gotyku do renesansu. Możemy podziwiać np. figurę św. Jana Chrzciciela Wita Stwosza, rycinę Dűrera z czteroma nagimi wiedźmami. Wystawa w warszawskim Muzeum Narodowym jest elementem obchodów Jubileuszu 150-lecia.

Zakres chronologiczny tych ekspozycji wyznaczają dwa wydarzenia historyczne – koronacja Władysława Jagiełły w 1386 roku oraz śmierć w 1572 roku Zygmunta II Augusta, ostatniego męskiego potomka rodu. Warto przypomnieć, że wcześniej zginął w bitwie pod Mohaczem w 1526 r. Ludwik II, król Czech i Węgier, który nie miał dzieci. Dzięki przemyślanym układom politycznym Jagiellonowie uzyskali koronę Czech wraz ze Śląskiem (1471) oraz Węgier (1490), a powstała w następstwie tych faktów wspólnota państw – Europa Jagellonica – objęła swym zasięgiem olbrzymie terytoria o powierzchni ponad 2 mln km², sięgające od Bałtyku po Morza Czarne i Adriatyckie. W wyniku badań naukowych historyków i historyków sztuki z całej Europy Środkowej uzyskaliśmy nowe spojrzenie na ten okres w dziejach i rolę tej dynastii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.