Facebook Google+ Twitter

Jak Alosza jechał przez Rosję

Finał losów Aloszy, głównego bohatera "Ballady o żołnierzu", poznajemy już na samym początku filmu. Czy to oznacza, że mogę już zakończyć tę recenzję? Nie do końca. Bo film Grigorija Czuchraja opowiada tylko o jednym epizodzie z życia radzieckiego łącznika. Finału tej historii nie znamy, jej przebieg śledziłem z niesłabnącym zainteresowaniem.

Okładka DVD filmu / Fot. materiały prasoweHistoria zaczyna się od zniszczenia dwóch niemieckich czołgów. Alosza, tylko dzięki szczęściu unika śmierci. Nie ginie pod gąsienicami niemieckiego pojazdu, tylko dlatego że w jednym z okopów znajduje wyrzutnię przeciwpancerną, za pomocą której niszczy dwie machiny bojowe przeciwnika.

W nagrodę za ten czyn chłopak zostaje nominowany do odznaczenia. Jednak rezygnuje z niego. Zamiast medalu, woli urlop i odwiedziny domu rodzinnego. Alosza chce spędzić trochę czasu z matką. Nie zdążył się z nią "należycie pożegnać przed wyjazdem na front". Dowództwo wydaje zgodę, ale za sześć dób łącznik ma wrócić na front, trwa wojna, Niemcy prą do przodu (jest rok 1942), każdy jest potrzebny w walce.

Rozpoczyna się podróż przez europejską Rosję, w której będziemy chłopakowi towarzyszyć. W jej trakcie będziemy obserwować przemianę chłopca w mężczyznę. Alosza pozna okrutną stronę wojny. Spotka wojennego inwalidę, który z powodu kalectwa boi się i wstydzi wrócić do domu rodzinnego i żony. Będzie świadkiem kolejnych wojennych klęsk rodaków, ofiarą katastrofy kolejowej. Pozna brutalną prawdę o człowieku - niektórzy nawet w trakcie nadzwyczajnych wypadków są kanaliami i szujami. Zobaczy udręczonych przez wojnę cywilów, rodziny tłoczące się w ciasnych przedziałach, uciekające aż za Ural, w poszukiwaniu spokoju. W tym całym ogromie cierpienia pozna smak prawdziwej miłości, choć na początku dowie się, że nie ma na świecie bardziej złożonej istoty nad kobietę.

Film został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez publikę, jak i przez krytyków. W trakcie sceny, w której wojenny inwalida idzie dworcem, a jego żona stara się dostosować swój rytm kroków do jego tempa, podczas pokazów kinowych ludzie płakali. Obraz Czuchrowa zdobył nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych w 1962 roku, w tym samym czasie był nominowany do Oskara, miał także szansę na zdobycie Złotej Palmy dwa lata wcześniej.

"Ballada o żołnierzu" bez wątpienia zestarzała się już nieco (film powstał w 1959 roku!). Część scen, jak chociażby ucieczka Aloszy przed czołgami, razi zupełnym brakiem realizmu. Mimo tych słabości warto jednak zobaczyć film Czuchraja i nie zważając na niedociągnięcia wybrać się w 85-minutową podróż po Rosji ogarniętej wojną.

Wiadomości24.pl są patronem wydania DVD filmu.

Weź udział w naszym weekendowym konkursie związanym z filmem!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ja bym został z tą dziewczyną. No ale on jej chyba nie kochał. Film bardzo fajny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo się ciesze, że Wiadomości 24.pl patronują ambitnym przedsięwzięciom - warto przypomnieć niektóre filmy radzieckie+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.