Facebook Google+ Twitter

Jak At Home in Europe zachęca do wyborów parlamentanych?

Niedawno pisaliśmy o międzynarodowym projekcie „At Home in Europe”, który łączy trzy państwa. Nasza redakcja postanowiła znów zajrzeć do toruńskiej grupy. Jak szła im praca od naszej ostatniej wizyty? Co planują? Przeczytajcie sami!

 / Fot. AHIENa dobry początek przypomnijmy o co dokładniej chodzi w tej akcji. „At Home in Europe” to międzynarodowy projekt, w którym bierze udział młodzież z trzech różnych państw. Ich celem jest zachęcić obywateli swoich krajów do udziału w wyborach parlamentarnych. Projekt „At Home In Europe” realizowany jest przez sześć instytucji i organizacji pozarządowych. Toruńska Agenda Kulturalna wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Niemożliwych „Motyka” wyszła z inicjatywą stworzenia projektu, a dotację pozyskała z programu Młodzież w działaniu”, w ramach podakcji „Młodzież w demokracji”.

Teraz możemy przejść do tego co działo się u toruńskiej ekipy, a działo się i będzie się działo sporo. W dniach od 4 do 9 marca, przebywali oni na Łotwie. Jak się im podobało?- Było lepiej niż się spodziewaliśmy. Bardzo dużo atrakcji, fajnie spędzony czas. Łotysze bardzo dobrze wszystko zorganizowali. Ryga była niesamowita. – odpowiada ekipa.
Jak przyjęli was gospodarze? – Zatroszczyli się o nas żebyśmy dotarli na miejsce, pomogli w kupnie biletów. Byli bardzo gościnni, pokazali nam miasto, kluby. – mówi Ania Częstochowska, uczestniczka projektu.
W jakich zajęciach mieli okazję uczestniczyć? – Mieliśmy powtórkę z zajęć o Unii Europejskiej, zajęcia dotyczące organizowania kampanii promocyjnej, które moim zdaniem były najciekawsze. - wyjaśnia Patryk Hubala, student dziennikarstwa.

Będąc na Łotwie uczestnicy projektu przeprowadzali sondę uliczną na temat wyborów. Jak im poszło? – Wiele młodych osób było chętnych do odpowiedzi, byli bardzo pozytywnie nastawieni. Przeprowadzając sondę chodziliśmy w 3-4 osobowych grupkach, w każdej z nich był ktoś z grupy łotewskiej, portugalskiej i polskiej. Sonda była skonstruowana w języku angielskim. – mówią uczestnicy.

Jakie działania prowadziliście po powrocie z Rygi? - W ramach projektu At Home In Europe przygotowaliśmy 26 kwietnia wyjątkowe Święto Tańca. Ogłosiliśmy konkurs na najlepszy taniec do urny wyborczej. Patryk Hubala, nasz naczelny filmowiec kręcił filmiki z uczestnikami konkursu „Tanecznym krokiem do urny”. Ania Częstochowska przeprowadziła ciekawe warsztaty z robienia bransoletek z napisem głosuje, a najmłodszym uczestnikom malowaliśmy twarze. Część z nas przeprowadzała sondę uliczną na temat eurowyborów, tę samą z Rygi, której wyniki zostaną ujęte w końcowej publikacji. Sonda wypadła średnio, większość osób nie ma takiej wiedzy, ale były też osoby, które zaskoczyły nas pozytywnie. – opowiadają Karolina Gołębiewska i Patryk Hubala.

Cały czas też skupiamy się na działaniach na naszym fanpage-u, można na nim znaleźć informacje o plusach i minusach członkowstwa w UE, o projektach dla młodzieży. Prowadziliśmy również warsztaty z dziećmi, na których uczyliśmy czym jest Unia Europejska. Nawiązaliśmy współpracę z Ligą Młodych Wyborców. Polega ona tym, że Liga wraz AHIE prowadzi warsztaty w szkołach oraz z dziećmi. Przedstawiciele Ligi oraz AHIE uczestniczyli w debacie w Bydgoszczy dnia 9 kwietnia. Warto wspomnieć, że ambasadorką Ligi Młodych Wyborców jest jedna z uczestniczek projektu At Home in Europe. Obydwie grupy planują zorganizować debatę z kandydatami.

Już 5 maja 2014 r. grupa AHIE wylatuje do Lizbony, realizować dalszą część projektu. Co zamierzają robić? – Będziemy kręcić flashmoba i spotykać się z kandydatami do Parlamentu Europejskiego oraz przeprowadzać sondę uliczną. – opowiada Patryk Hubala.
Toruńska grupa At Home in Europe cały czas uświadamia młodym ludziom, jak ważny jest ich udział w życiu lokalnym swojej społeczności. Zwieńczeniem całego projektu będzie publikacja, która będzie jego podsumowaniem. Wierzymy w to, że dzięki ich staraniom urny wyborcze odwiedzi o wiele więcej młodych. Życzymy im również powodzenia i niezapomnianych wrażeń w Lizbonie!
Zajrzyj na strony projektu na:
Twittera
Fanpage

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.