Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25297 miejsce

Jak "bawiła się" bezpieka w Jarocinie? Wystawa w łódzkiej MBP

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-04 11:08

Jak "bawiła się" bezpieka w Jarocinie? Może temu przypatrzeć się młodzież zwiedzając w łódzkiej filii nr 12 MBP wystawę "Jarocin w obiektywie bezpieki".

Do 6 marca 2012 w filii nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łodzi (ul. Żubardzka 3), prezentowana jest wystawa pt. „Jarocin w obiektywie bezpieki”.

Ekspozycja została przygotowana przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Powstała między innymi w oparciu o materiały operacyjne Służby Bezpieczeństwa, prowadzącej inwigilację festiwalu rockowego w Jarocinie. Ukazuje historię tej imprezy w latach 80. Podczas pracy nad wystawą starano się przedstawić nie tylko zakres inwigilacji i specyfikę SB-eckich źródeł, ale także ukazano problem na szerszym tle społecznym, docierając do muzyków, organizatorów festiwalu i ówczesnych decydentów. Opisano zmagania muzyków z cenzurą, ich stanowisko wobec przemian w kraju, stosunek do polityki i PRL-owskiej rzeczywistości. Rozmawiano z muzykami zespołów: Dezerter, Moskwa, Brygada Kryzys, Abbadon, T-Love, z organizatorem festiwalu Walterem Chełstowskim i ówczesnymi ministrami kultury: Kazimierzem Żygulskim i Józefem Tejchmą. W albumie znalazły się też wycinki prasowe, teksty utworów i reprodukcje plakatów i folderów festiwalowych.

Wystawie towarzyszą zajęcia warsztatowe o niezależnej muzyce lat 80. prowadzone przez dr. Tomasza Toborka, kierownika Referatu Badań Naukowych OBEP IPN w Łodzi, autora wydanego przez Instytut albumu pt. „Niezależna muzyka rockowa” (Łódź 2010). Warsztaty organizowane są do 10 lutego 2012 r. Osoby i grupy zainteresowanych prosimy o kontakt z Pawłem Kowalskim, tel. 42/ 616-27-18, e-mail: pawel.kowalski@ipn.gov.pl, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Po raz pierwszy Jarocin został pokazany poprzez materiały operacyjne "bezpieki" na wystawie otwartej 3 czerwca 2005 r. w podcieniach Ratusza i na Rynku Starego Miasta w Jarocinie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.