Facebook Google+ Twitter

Jak będą przebiegać prace remontowe na Monte Cassino?

Sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik sprawujący pieczę nad sprawami cmentarza prezentował wczoraj przed Komisją Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą harmonogram remontu jaki ma się odbyć przed majowymi obchodami 65-lecia bitwy pod Monte Cassino. Odpowiadał także na pytania senatorów.

"Jak długo będziemy się jeszcze tu spotykać i dyskutować o tym, że niszczeje polski cmentarz na Monte Cassino?" - pytała na dzisiejszym posiedzeniu senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Barbara Borys Damięcka.

- Zamknęliśmy już ten cały niezbędny etap przygotowania prac remontowych. Etap, którego nie widać - mówił Przewoźnik. - Przygotowaliśmy całą dokumentację geodezyjną. Jest ona gotowa i w tym tygodniu jedzie do Włoch. Pierwszy raz stworzono taką dokumentację. W połowie marca zamierzamy wejść na plac robót i rozpocząć prace. Te wszystkie roboty jakie sobie założyliśmy wykonamy przed tegorocznymi uroczystościami 65-lecia bitwy. Natomiast na remont generalny trzeba będzie poczekać na lata 2010 i 2011.

Według Przewoźnika uzgodniono sposób remontu. W tym celu konsultowano się z ekspertami. Wymienione zostaną tylko te płyty, których już nie da się naprawić. Nie będzie natomiast wymiany wszystkich płyt, co jak obawiano się, mogłoby naruszyć wartość historyczną cmentarza. Sekretarz generalny Rady uważa, że dzięki decyzjom jakie podjęto na remont zostanie wydana mniejsza niż zakładano suma pieniędzy. Dodał jednak, iż gdyby chcieć na dłuższy czas zabezpieczyć płyty to będzie trzeba każdą z nich demontować. W ramach remontu Rada chce, by na cmentarzu wzmocnione zostały mury oporowe, fundamenty, a także by poprawiono system odwodnień i drenaży, które, jak mówił jej sekretarz generalny, zostały nie najlepiej wykonane podczas budowy cmentarza.

Do końca marca Rada chce wyłonić w przetargu firmę, która będzie prowadziła remont. Sekretarz generalny Rady jest zdania, że czasu wystarczy. - Dzisiejsze metody pracy są bardziej wydajne. Wiem o czym mówię, bo budowałem wiele cmentarzy w Polsce i za granicą - tłumaczył.

Na remont cmentarza w Monte Cassino przeznaczony zostanie milion złotych. Z tego powodu, jak zauważa Przewoźnik, zapewne nie uda się wyremontować wielu cmentarzy w Polsce czy na Wschodzie. Nie będzie także możliwy remont cmentarza w Loreto. - Rada ma określony budżet jaki dostaliśmy na ten rok - informował jej sekretarz.

Przewoźnik zaprzeczył także jakoby obecnie na cmentarzu nic się nie działo. Jak mówił, rozpoczęły się już prace polegające na czyszczeniu kamienia. Zajmują się tym Włosi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.