Facebook Google+ Twitter

Jak będą wyglądały miasta przyszłości?

Skanery wykrywające punkty zapalne w organizmie i diagnozujące choroby, elektryczne samochody, czujniki umieszczone w budynkach i wzywające służby ratunkowe w razie sytuacji awaryjnych. Science-fiction, czy bliska rzeczywistość?

W Warszawie odbyła się konferencja prasowa Forum IT, zorganizowana przez IBM. Dyrektor Generalna IBM Polska, Anna Sieńko, ogłosiła listę pięciu innowacji, które w ciągu najbliższych 5 lat - według tej firmy - zmienią nasze życie.

Według danych Instytutu IBM, w 2007 roku 50 proc. ludzkej populacji żyło w miastach, do 2050 roku liczba ta ma sięgnąć 70 proc. Miasta zaczną odgrywać szczególną rolę, dlatego tak ważną sprawą jest poprawianie warunków życia i pracowanie nad ulepszeniami. Pięć obszarów nad którymi pracują naukowcy z IBM dotyczy budynków, wody, samochodów, zapobiegania chorobom i epidemiom, oraz bezpieczeństwa.

W Emiratach Arabskich powstaje miasto przyszłości, Mazdar, budowane na bazie wszystkiego, co ekologiczne i łatwo przyswajalne. Zarówno komunikacja miejska, jak i pojazdy prywatne, będą zdalnie sterowane i zasilane energią elektryczną. Zużyta woda będzie przetwarzana i powtórnie wykorzystywana, zostanie więc szeroko rozwinięty recykling. Na dachach większości budynków zainstalowane zostaną solary, przetwarzające ciepło w energię elektryczną. Jak to będzie wyglądało dokładniej?

Inteligentne budynki - technologie zarządzające budynkami będą działały jak żywy organizm, dzięki zintegrowaniu w jeden system ogrzewania, instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, monitoringu itp. System ten umożliwi przeprowadzenie automatycznych napraw i w razie potrzeby wezwie służby ratunkowe. Ogromne ilości czujników rozmieszczonych w całym budynku będą rejestrowały stopień wilgotności, ruch oraz ilość osób przebywających w tym miejscu. Przykładem takiego budynku jest Hotel Dragon w Chinach, który posiada m.in. system RFiD, samoobsługowe kioski oraz interaktywną telewizję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.