Facebook Google+ Twitter

Jak będzie wyglądał nowy stadion Cracovii?

Dziś (8 stycznia) w Muzeum Inżynierii Miejskiej Krakowie zostały ogłoszone wyniki konkursu na przebudowę(wraz z halą sportową) stadionu sportowego Cracovii.

Członkowie sądu konkursowego wśród nadesłanych prac szukali nowoczesnych, najwyższej klasy rozwiązań architektonicznych. Organizatorzy konkursu postawili poprzeczkę bardzo wysoko. Wymagania dotyczące obiektu, który ma stanąć przy ul. Kałuży to: częściowe zadaszenie, miejsce dla 15 tysięcy widzów, hala sportowa ma zaś pomieścić 2 600 widzów.

Koncepcja powinna była uwzględniać także zespół parkingów – podziemnego na 228 samochodów osobowych oraz naziemnego dla autokarów. Projektanci mieli obowiązek uwzględnienia także elementów takich jak – tereny zielone oraz dojścia i dojazdy do stadionu. Co najważniejsze obiekt nie może znacznie górować nad od otaczającymi go budynkami.

W konkursie uczestniczyło sześć zespołów projektowych, w tym dwa zespoły polskie z partnerami zagranicznymi z Hiszpanii i Włoch oraz cztery zespoły polskie. Pierwszą nagrodę zdobyła koncepcja autorstwa firm: Estudio Lamela Sp. z o.o. Oddział w Warszawie, Estudio Lamela S.L., Madryt Hiszpania, Sener Sp. Z o.o., Warszawa, Sener Ingenieria y Sistemas, S.A., Hiszpania. Sąd konkursowy docenił bardzo dobre relacje przestrzenne zaproponowanych koncepcji z sąsiadującymi budynkami – Hotelu Cracovia i Muzeum Narodowego, a także zwrócił uwagę na ciekawą koncepcję rozwiązania oświetlenia boiska. Dodatkowym walorem była ekonomiczna przewaga nad pozostałymi pracami konkursowymi. - Niestety przygotowanie do konkursu trwało długo, ale musieliśmy najpierw wykupić teren, co się przeciągało, ale teraz zostało nam spłacić tylko ostatnia ratę, konkurs mamy rozstrzygnięty, czyli jesteśmy na finiszu – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

No, wiadomo, latwiej narysowac niz zbudowac. To samo jest z projektami samochodow - w studiu na komputerze wychodza cuda, samochody na rzepak itp - a wyjezdza do produkcji zawsze to samo, bez zadnej iskry nowosci...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tym razem kosztem 150 mil zł ma powstać stadion w ciągu dwóch lat tak zapewniają władze Krakowa

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajnie się zawsze ogląda te wirtualne projekty stadionów, które nigdy nie powstają...;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.