Facebook Google+ Twitter

Jak będzie wyglądało Stare Miasto? To może zależeć od Ciebie

Akcja informacyjno-konsultacyjna dokumentu ruszyła. W jej ramach odbędą się dwa spotkania z mieszkańcami Warszawy, a swoje uwagi dotyczące planu można przesyłać do 3 kwietnia.

Stołeczny konserwator zabytków, Ewa Nekanda-Trepka / Fot. Katarzyna ZielińskaProjekt "planu zarządzania Historycznym Centrum Warszawy - miejscem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO" jest już gotowy. Teraz czas na konsultacje, ale nie tylko z władzami stolicy. W nich będą brali udział także mieszkańcy Warszawy. Pierwsze spotkanie odbędzie się 16 marca i na nie ratusz zaprasza lokatorów, przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji z Starówki oraz strefy buforowej, która ma za zadanie stworzenie dodatkowej warstwy ochronnej otaczającej miejsce światowego Waloryzacja przestrzeni strefy buforowej / Fot. Katarzyna Zielińskadziedzictwa. Spotkanie 24 marca jest przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych sprawą.

Obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa składa się z pięciu różnych części, które obejmują m.in.: Zamek Królewski, Stare Miasto, fragmenty Przedmieścia Bernardyńskiego i Freta oraz Skarpę Wiślaną.

Powstaje plan zarządzania Starym Miastem

Zapowiedziane zmiany, takie jak parkingi podziemne, czy kładka to elementy, które mają uatrakcyjnić region Wisły, włączyć ją w struktury miasta. Władze dodają, że preferują komunikacją miejską, jazdę rowerem i spacery, dlatego parkingi będą umożliwiały dotarcie samochodem na Stare Miasto, ale nie będą ulokowane bardzo blisko.

Zamek Królewski / Fot. Alina Zienowicz, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:POL_Warsaw_RoStworzenie planu zarządzania Starówką to sprawa niezwykle ważna i pilna, dlatego dokument zostanie przyjęty w przeciągu 1-2 miesięcy. Przed przyjęciem jednak zostanie od podany do władz oraz poleci do Paryża. Dopiero po tym jak trafi do Francji zostanie zatwierdzony w Warszawie. Do końca roku powinno jednak udać się rozpocząć wdrażanie go w życie. Ostateczna wersja dokumentu ma być taka, pod którą podpisaliby się wszyscy. Stąd spotkania ze społecznością warszawską - stołeczny konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka, akcentuje to, że jest otwarta na wszelkie sugestie.

Konserwator zaznacza, że plan to dokument strategiczny co do obszaru Starego Miasta, a nie rozkład remontów jak np. przebudowa dróg. Ma on służyć przede wszystkim mieszkańcom Warszawy, ale nie można zapomnieć, że skoro jest przygotowywany dla UNESCO to dostęp do niego będzie tez miała społeczność międzynarodowa. Dlatego w dokumencie sporo jest opisów historycznych, które dla nas mogą sprawiać wrażenie zbędnych.

Warszawa. Bez odprowadzenia wody kościół św. Anny może runąć

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

kaz
  • kaz
  • 13.03.2011 08:43

... zapomniałem dopisać nie wolno go ruszać, dopóki się nie rozsypie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kaz
  • kaz
  • 12.03.2011 08:30

Stare Miasto musi wyglądać jak stare miasto , nie wolno go ruszać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.