Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak będzie wyglądało Stare Miasto? To może zależeć od Ciebie

Katarzyna Zielińska
Katarzyna Zielińska
Stołeczny konserwator zabytków, Ewa Nekanda-Trepka
Stołeczny konserwator zabytków, Ewa Nekanda-Trepka
Akcja informacyjno-konsultacyjna dokumentu ruszyła. W jej ramach odbędą się dwa spotkania z mieszkańcami Warszawy, a swoje uwagi dotyczące planu można przesyłać do 3 kwietnia.

Projekt "planu zarządzania Historycznym Centrum Warszawy - miejscem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO" jest już gotowy. Teraz czas na konsultacje, ale nie tylko z władzami stolicy. W nich będą brali udział także mieszkańcy Warszawy. Pierwsze spotkanie odbędzie się 16 marca i na nie ratusz zaprasza lokatorów, przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji z Starówki oraz strefy buforowej, która ma za zadanie stworzenie dodatkowej warstwy ochronnej otaczającej miejsce światowego dziedzictwa. Spotkanie 24 marca jest przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych sprawą.

Obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa składa się z pięciu różnych części, które obejmują m.in.: Zamek Królewski, Stare Miasto, fragmenty Przedmieścia Bernardyńskiego i Freta oraz Skarpę Wiślaną.

Powstaje plan zarządzania Starym Miastem

Zapowiedziane zmiany, takie jak parkingi podziemne, czy kładka to elementy, które mają uatrakcyjnić region Wisły, włączyć ją w struktury miasta. Władze dodają, że preferują komunikacją miejską, jazdę rowerem i spacery, dlatego parkingi będą umożliwiały dotarcie samochodem na Stare Miasto, ale nie będą ulokowane bardzo blisko.

Stworzenie planu zarządzania Starówką to sprawa niezwykle ważna i pilna, dlatego dokument zostanie przyjęty w przeciągu 1-2 miesięcy. Przed przyjęciem jednak zostanie od podany do władz oraz poleci do Paryża. Dopiero po tym jak trafi do Francji zostanie zatwierdzony w Warszawie. Do końca roku powinno jednak udać się rozpocząć wdrażanie go w życie. Ostateczna wersja dokumentu ma być taka, pod którą podpisaliby się wszyscy. Stąd spotkania ze społecznością warszawską - stołeczny konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka, akcentuje to, że jest otwarta na wszelkie sugestie.

Konserwator zaznacza, że plan to dokument strategiczny co do obszaru Starego Miasta, a nie rozkład remontów jak np. przebudowa dróg. Ma on służyć przede wszystkim mieszkańcom Warszawy, ale nie można zapomnieć, że skoro jest przygotowywany dla UNESCO to dostęp do niego będzie tez miała społeczność międzynarodowa. Dlatego w dokumencie sporo jest opisów historycznych, które dla nas mogą sprawiać wrażenie zbędnych.

Warszawa. Bez odprowadzenia wody kościół św. Anny może runąć

W okresach dwuletnich przewidziany jest też monitoring poszczególnych miejsc na Starówce. Monitorowany będzie (i już jest) m.in. kościół św. Anny czy św. Katarzyny.
Zapytana przez nas o problem kościoła św. Anny, konserwator zabytków odpowiada, że problemem nie jest sama świątynia, ale cała skarpa. Na całej jej długości są już założone repery, które pokazują występowanie ruchów skarpy. Ewa Nekanda-Trepka zauważa, że na skarpie znajduje się nie tylko św. Anna, ale i np. Kościół Dominikanów. W przypadku św. Anny wiemy już jaki jest problem i jak z nim się uporać. Projekt odwodnienia skarpy jest już zatwierdzony i obecnie poszukuje się źródeł finansowych, aby go zrealizować.

Projekt odprowadzenia wody z kościoła św. Anny trafił do konserwatora zabytków

Ważnym aspektem realizacji planu będzie powołanie specjalnej jednostki, która będzie nad nim czuwać. Po jego przyjęciu wyznaczona zostanie osoba bądź zespół do czuwania nad prawidłowym wdrażaniem strategii, a do współpracy dostanie Radę Konsultacyjną składająca się z interesantów.

O promocji projektu planu zarządzania rozmawiała z nami Justyna Wasiuk z Centrum Komunikacji Społecznej, która zajmuje się koordynacją przebiegu konsultacji społecznych. Wg niej zainteresowanie spotkaniami będzie duże-nie raz już się zaskoczyła, tym jak dużo osób przychodzi na takie spotkania. W sprawie dotyczącej ogrodu Krasińskich pojawiło się 90 osób, teraz wg niej, na pewno będzie więcej.

Justyna Wasiuk dodaje, że odchodzić będzie się także od ogólnowarszawskiego informowania o akcji. Nie będzie ogromnych plakatów na słupach informacyjnych. Do zgłaszania swoich pomysłów i uwag koordynatorka konsultacji zaprasza przez platforme internetową, Tym sposobem wszyscy, którzy są zainteresowani sprawą będą mogli się jasno wypowiedzieć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto