Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7497 miejsce

Jak bezpiecznie przeżyć burzę? Poradnik dla każdego

Burze. Występują na całym świecie. Jedne są mniej, inne - bardziej gwałtowne. Ale wszystkie równie niebezpieczne. Ludzie często nie wiedzą lub zapominają o tym, jak mają zachować się w czasie burzy. Oto mały poradnik, co należy robić.

Zdjęcie chmury burzowej wykonane w Holandii w 2004 roku. / Fot. wikipedia.pl / Wikimedia Commons (http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Rolling-thunder-cloud.jpg)Od dawien dawna budziły one w ludziach strach. Właśnie... budziły. Dziś już, niestety, coraz mniej osób boi się burzy. Moim zdaniem to błąd, za który niejednokrotnie
przychodzi nam zapłacić życiem lub zdrowiem. Brak strachu uśpił czujność, rozwagę, zdrowy rozsądek. Dawniej (tak jest nadal np. u mojej babci) ludzie podczas burzy zapalali gromnicę, symbol Boga, który broni domu przed niebezpieczeństwem. Świeca płonęła, a rodzina modliła się o bezpieczne przeżycie nawałnicy. Dziś, podczas burzy patrzy się przez okno i podziwia spektakl natury albo po prostu ogląda telewizję lub siedzi przy komputerze. Na pewno nie wszyscy, ale wielu gorzko pożałuje tak lekkomyślnej postawy wobec zagrożenia, jakim jest burza. Niestety,
wtedy będzie już po fakcie. Mądry Polak po szkodzie.

Jak uchronić się przed burzą w domu?Potężna chmura burzowa typu Cumulonimbus / Fot. wikipedia.pl / public domainSytuacja bardzo częsta: siedzimy wygodnie w fotelu i oglądamy telewizję, aż tu nagle z oddali słyszymy pomruki. Spoglądamy w okno, na horyzoncie robi się coraz ciemniej - to pierwsze sygnały nadchodzącej burzy. Bardzo często jednak lekceważymy je, bierzemy z powrotem do ręki pilot i przeglądamy kolejne kanały telewizyjne. Jaka powinna być prawidłowa reakcja? Otóż owszem, można znów usiąść w fotelu i oglądać TV, ale pomruki, które słyszeliśmy, powinny wzmóc naszą czujność. Jeżeli grzmoty odległych jeszcze wyładowań atmosferycznych zaczną się nasilać, należy powziąć pierwsze działania, zmierzające do zabezpieczenia dobytku przed zniszczeniem.

Podstawa to usunąć bądź zabezpieczyć na tarasach i balkonach przedmioty, które mógłby porwać wiatr. Jest to bardzo istotne, gdyż taka fruwająca doniczka może stanowić poważne zagrożenie. Gdy burza będzie już na tyle blisko, że zyskamy pewność, iż nas nie ominie, powinniśmy pozamykać wszystkie okna i drzwi. Pozwoli to zapobiec dewastacji wnętrza mieszkania przez szalejący wiatr. Gdy wykonamy powyższe czynności, nie należy znów siadać w wygodnym fotelu i wlepiać oczy w telewizor, ale wszystkie urządzenia elektryczne wyłączyć z sieci energetycznej. Tym sposobem uchronimy nasz sprzęt przed ewentualnym uderzeniem pioruna w sieć napowietrzną bądź stację transformatorową. Nie wolno zapomnieć o odłączeniu od telewizora np. anteny satelitarnej.

Potężne chmury burzowe nad Brzylią widoczne z kosmosu. Proszę zwrócić uwagę na ich kształt i wielkość. / Fot. wikipedia.pl / public domainNie polecam patrzenia w okno i podziwiania burzy. Wystarczy bowiem, że gdzieś w pobliżu dojdzie do wyładowania atmosferycznego, np. piorun uderzy w sąsiedni budynek i możemy stracić wzrok.

Gdy burza zaskoczy nas w podróży bądź terenie nie górzystymW czasie burzy, kiedy jedziemy samochodem, najlepiej jest zatrzymać się w bezpiecznym miejscu, z dala od drzew, rusztowań, reklam, stalowych konstrukcji oraz słupów energetycznych. Gdy jesteśmy w szczerym polu i zaskoczy nas tam burza, to oczywiście nigdzie nie uciekamy ani tym bardziej nie chowamy się pod pojedynczymi drzewami. Należy wtedy przykucnąć, ale nie siadać na ziemi (chyba że masz np. plecak, na którym możesz usiąść - może on stanowić dobrą izolację) ani tym bardziej kłaść się.

Burza w górachChmury typu Cirrus / Fot. Piotr BogdanowiczSymptomy zwiastujące w górach pogorszenie pogody to m.in. czerwony wschód słońca, szybko od północnego lub południowego zachodu napływające cirrusy i w końcu jednolity front chmur. Oto kardynalne zasady, których trzeba przestrzegać, gdy zostaniemy zaskoczeni przez burzę w górach.

Aby uchronić się przed skutkami bezpośredniego rażenia piorunem i niebezpieczeństwem prądów biegnących po powierzchni, w razie zaskoczenia nawałnicą trzeba jak najszybciej opuścić szczyt, grań lub punkt wystający ponad otoczenie. Należy siąść ze złożonymi razem i podciągniętymi pod siebie stopami np. na plecaku (izolacja); absolutnie nie wolno opierać się plecami lub głową o ścianę. Należy wybrać takie miejsce, które odległe jest o co najmniej metr od skały, której szczyt winien być co najmniej 5 lub 10 razy wyższy od naszej skulonej postaci.

Niejednokrotnie zdarza się, że turyści znajdują "schronienie" w małych grotach i przewieszkach, jak również w płytkich zagłębieniach, które mimo wszystko nie dają ochrony. Stojąc np. u wejścia do groty, możemy stać się niejako pomostem, który właśnie wybierze sobie prąd. Odległość między sufitem groty, a naszą głową, winna wynosić co najmniej 3 metry, a odległość ciała od ściany jeden metr.

Widać tutaj ogromny wał burzowy / Fot. wikipedia.pl / public domainGdy zostaniemy zaskoczeni burzą podczas schodzenia po linie, należy robić to nadal, ale dotykając ściany złożonymi razem stopami co wyeliminuje tzw. "napięcie krokowe". Absolutnie nie wolno odrzucać od siebie czekana ani haków, które mogą nam się przecież przydać! Metal jako taki nie przyciąga piorunów, a opór drzewca czekana jest 100 do 500 razy większy niż ciała ludzkiego.

Należy odejść od wszelkich zbiorników wodnych, gdyż woda, jak wiemy, jest doskonałym przewodnikiem elektryczności.

Zarówno w górach jak i na bardziej równinnym terenie podczas burzy powinniśmy wyłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne takie jak komórki czy odtwarzacze mp3. Co najbardziej istotne, należy działać szybko, ale z rozwagą i bez paniki!
Wyładowanie atmosferyczne / Fot. wikipedia.pl / public domain

Ciekawostka o piorunachJeżeli mamy w plecaku metalowe części ekwipunku (na przykład czekany) i zaczynają one bardzo głośno dzwonić, a włosy na głowie "stają dęba", to znaczy, że gdzieś blisko uderzy za chwilę piorun. To samo dotyczy miejsc równinnych. Mamy kilka sekund i albo uderzy w nas, albo obok...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

klaudiaw600
 • klaudiaw600
 • 10.04.2012 14:39

to nie są żarty to burza a ja chętnie sobie to zapamiętam i skorzystam

Komentarz został ukrytyrozwiń
artur
 • artur
 • 27.02.2012 16:36

fajne fotki i przydatne do opisu

Komentarz został ukrytyrozwiń
kaczmar999
 • kaczmar999
 • 18.10.2011 17:23

a najlepiej wziąść metalowe krzesło i usąść z nim pod drzewem

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
 • Oświecony
 • 21.07.2011 17:17

Przed taką trąbą /Autor usunął profil/ ustrzeż nas panie amen.

Komentarz został ukrytyrozwiń
konrad czarnecki
 • konrad czarnecki
 • 25.04.2011 17:42

konrad nie konrda

Komentarz został ukrytyrozwiń
konrda czarnecki
 • konrda czarnecki
 • 25.04.2011 17:41

przydatne informacje.U mnie maj, a burzy nie było.no kilka ulew ale nie burz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gosia taa fajnaxd
 • Gosia taa fajnaxd
 • 12.04.2011 15:01

Jak spanikujesz to i tak zapominsz o tym ;d

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kuba Majcher
 • Kuba Majcher
 • 11.02.2011 12:14

Czy moze ktos wie jak schronić przed Trąba powietrzną

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 13.08.2007 15:57

Ad.1. Nie ma więc sensu kucać, lepiej poszukać metalowej wiaty albo innego schronienia.
Ad.2. Skoro tak, to jakie ma znaczenie, czy urządzenie to będzie włączone, czy nie?? To o czym piszesz, dotyczy wszelkich metalowych przedmiotów, które w razie trafienia pioruna w człowieka rozgrzewają się i powodują poparzenia.
Ad.3. Nie, ale nie napisałeś też, że należy do niego wsiąść, lub poszukać innego metalowego schronienia
Ad.4. Słupy linii napowietrznych i transformatory z racji swej budowy i rozmiarów też są uziemiane i zabezpieczane, i to zapewne lepiej niż instalacje domowe.

pozdr. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ciekawy tekst i cieszę się, że się pojawił. Niestety (Piotrze, to nie jest przytyk do Ciebie!!!) na jego przykładzie widać, jak bardzo na psy zeszła moderacja...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.