Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27828 miejsce

Jak bronić się przed fotoradarami

Ile razy niemal wjechałeś w auto, które zaczęło gwałtowanie hamować w obawie przed fotoradarem? Skrzynki z radarami bywają źródłem zagrożeń. Na szczęście istnieją urządzenia, dzięki którym możemy sobie z takim problemem poradzić.

Policjanci montują fotoradar na moście Gdańskim w Warszawie, 5 bm. (ps/kkk) / Fot. PAP/Paweł SupernakCB Radio – tradycja i społeczność

Od dziesięcioleci profesjonalni kierowcy korzystają z technologii CB Radia. Jest to bardzo skuteczne narzędzie do ostrzegania przed zagrożeniami na drogach. Wokół CB powstały prężne społeczności, rządzące się własnymi zasadami oraz porozumiewające się oryginalnym slangiem. Kto widział legendarny film „Konwój” z Krisem Kristoffersonem wie o czym mowa. W Polsce do łączności w paśmie CB zostały przeznaczone częstotliwości od 26,960 MHz do 27,410 MHz. Umożliwia to prowadzenie rozmów na kilkudziesięciu kanałach. Nie wszyscy jednak chcą montować w samochodach pokaźne instalacje i nasłuchiwać bez przerwy o czym rozmawiają uczestnicy ruchu drogowego. Najbardziej charakterystyczna cechą CB jest anonimowość - mówi Pan Mirek, kierowca ciężarówki z Leszna - Większość ludzi korzysta z ksywek i nie czuje zbyt wielkiej odpowiedzialności za słowo. Jeśli nie lubimy twardego języka i radykalnych sformułowań rozmowy na CB mogą razić. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to doskonałe źródło informacji o tym co się dzieje na drodze.

Technologie GPS i telefonii komórkowej

 / Fot. EPA/Garmin-AsusAktualnie jesteśmy świadkami rewolucji GPS. Nie trzeba już zatrzymywać się, by przejrzeć mapę i pytać przechodniów. System satelitarny sam naprowadza nas do celu. Od niedawna niektóre urządzenia GPS wyposażane są w nowe funkcje. Na przykład system Auto Mapa nie tylko naprowadza nas na wybraną ulicę i budynek, ale i pokazuje nam jego kształt. Wśród innych możliwości aplikacji jest również informowanie o zbliżaniu się do niebezpiecznych punktów i fotoradarów. Program korzysta z baz danych, w których wpisane są ich lokalizacje. Tego rodzaju bazę udostępnia policja.

Inną technologią, którą można wykorzystać do obrony przed niechcianymi zdjęciami jest telefonia komórkowa. Kierowcy posiadający aparat podłączony do internetu również mogą korzystać z różnych aplikacji, które informują gdzie stoją kanciaste skrzynki. Z komórkami jest jednak drobny problem, ponieważ nie wszystkie wyposażone są w moduł GPS i często, żeby aplikacja dobrze działała, konieczny jest dodatkowy zakup urządzenia GPS.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Nie ma co sie zastanawiać;) Jezdze prawie 2 miesiace i złego słowa nie powiem, moge polecic w 100%

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak sie bronic? przesiasc sie na rower:D
Do Krzysztofa - jak juz nabedziesz sprzecik, pochwal sie jak to chodzi. Tez sie zastanawiam nad kupnem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Art ok, chociaz gdzies juz podobny czytałem.
Yanosika jeszcze nie mam, ale zamierzam kupic, szwagier ma i sobie chwali, wiec zaryzykuje, 300 to nie majatek

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.04.2009 00:13

Za ciekawy artykuł i jego ogromną przydatność :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.