Facebook Google+ Twitter

Jak budować instrumenty finansowe dla zmian społecznych

W marcu b.r. w Warszawie odbyło się spotkanie, na którym omawiana była przyszłość tzw. inwestycji społecznych.

Zorganizowane przez fundacje Ashoka i Dobra Sieć spotkanie przedstawicieli środowisk akademickich, biznesowych oraz organizacji pozarządowych koncentrowało się wokół inwestycji społecznych, impact investing oraz rozwiązań i warunków, jakie służyć mają upowszechnianiu się tej formy wsparcia działań na rzecz rozwiązywania problemów społecznych w Polsce. Najprościej rzecz ujmując, impact investing to inwestowanie zasobów finansowych połączone ze wsparciem doradczym, które wraz z korzyściami finansowymi ma na celu generowanie mierzalnych zmian społecznych i środowiskowych.
Na spotkaniu poruszono szereg kwestii i pytań, związanych z perspektywami rozwoju inicjatyw, które łączą działalność gospodarczą z misją społeczną. Trwałe zmiany systemowe wymagają modyfikacji w podejściu ze strony zarówno biznesu, jak i sektora społecznego. Potrzebne są także odpowiednie uregulowania prawne. Jeśli szeroka współpraca między inwestorami a przedsiębiorcami społecznymi ma odnosić sukcesy, trzeba zastanowić się, jak mierzyć efektywność i oddziaływanie takich przedsięwzięć, jak określać wzajemne oczekiwania i jakie wiążą się z nimi wyzwania.
Według profesora Jerzego Hausnera, jednego z uczestników spotkania, nie można dopuścić do sytuacji, kiedy inwestor deklaruje wsparcie, a następnie przechwytuje wartości i dobra wytwarzane przez innych. To prowadzi do kurczenia się zasobów i wykluczania. Zasada, wedle której istotą biznesu jest generowanie szybkiego zysku dla samego zysku nie oferuje perspektywy zbudowania stabilnej finansowo, wyedukowanej i dokonującej świadomych wyborów grupy odbiorców usług. Prawdziwie efektywne wsparcie polega na współdzieleniu wartości z tymi, których się wspiera. To z kolei przynosi wymierne korzyści obu stronom.
Po stronie przedsiębiorstw społecznych niezwykle ważne jest zrozumienie instrumentów i strategii biznesowych. Najbardziej innowacyjne pomysły na rozwiązywanie problemów społecznych nie sprawdzą się w praktyce, jeśli nie będą im towarzyszyły rzetelne oceny możliwości ich wdrożenia i efektywności. Dlatego też pomoc doradcza to kluczowy element przygotowania podmiotów społecznych do finansowania. Potrzebne jest także uporządkowanie i dokładniejsze zdefiniowanie pojęć, które mieszczą się obszarze ekonomii społecznej. Marcowa konferencja była początkiem dyskusji nad wyzwaniami, które za tym stoją. Uczestnicy postanowili stworzyć grupę dyskusyjną i kontynuować prace nad wdrażaniem tego typu rozwiązań w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Uczestnicy postanowili stworzyć grupę dyskusyjną i kontynuować prace nad wdrażaniem" idei stworzenia większej liczby grup dyskusyjnych, które swym zasięgiem objęłyby całą Polskę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.