Facebook Google+ Twitter

Jak budować instrumenty finansowe dla zmian społecznych

W marcu b.r. w Warszawie odbyło się spotkanie, na którym omawiana była przyszłość tzw. inwestycji społecznych.

Zorganizowane przez fundacje Ashoka i Dobra Sieć spotkanie przedstawicieli środowisk akademickich, biznesowych oraz organizacji pozarządowych koncentrowało się wokół inwestycji społecznych, impact investing oraz rozwiązań i warunków, jakie służyć mają upowszechnianiu się tej formy wsparcia działań na rzecz rozwiązywania problemów społecznych w Polsce. Najprościej rzecz ujmując, impact investing to inwestowanie zasobów finansowych połączone ze wsparciem doradczym, które wraz z korzyściami finansowymi ma na celu generowanie mierzalnych zmian społecznych i środowiskowych.
Na spotkaniu poruszono szereg kwestii i pytań, związanych z perspektywami rozwoju inicjatyw, które łączą działalność gospodarczą z misją społeczną. Trwałe zmiany systemowe wymagają modyfikacji w podejściu ze strony zarówno biznesu, jak i sektora społecznego. Potrzebne są także odpowiednie uregulowania prawne. Jeśli szeroka współpraca między inwestorami a przedsiębiorcami społecznymi ma odnosić sukcesy, trzeba zastanowić się, jak mierzyć efektywność i oddziaływanie takich przedsięwzięć, jak określać wzajemne oczekiwania i jakie wiążą się z nimi wyzwania.
Według profesora Jerzego Hausnera, jednego z uczestników spotkania, nie można dopuścić do sytuacji, kiedy inwestor deklaruje wsparcie, a następnie przechwytuje wartości i dobra wytwarzane przez innych. To prowadzi do kurczenia się zasobów i wykluczania. Zasada, wedle której istotą biznesu jest generowanie szybkiego zysku dla samego zysku nie oferuje perspektywy zbudowania stabilnej finansowo, wyedukowanej i dokonującej świadomych wyborów grupy odbiorców usług. Prawdziwie efektywne wsparcie polega na współdzieleniu wartości z tymi, których się wspiera. To z kolei przynosi wymierne korzyści obu stronom.
Po stronie przedsiębiorstw społecznych niezwykle ważne jest zrozumienie instrumentów i strategii biznesowych. Najbardziej innowacyjne pomysły na rozwiązywanie problemów społecznych nie sprawdzą się w praktyce, jeśli nie będą im towarzyszyły rzetelne oceny możliwości ich wdrożenia i efektywności. Dlatego też pomoc doradcza to kluczowy element przygotowania podmiotów społecznych do finansowania. Potrzebne jest także uporządkowanie i dokładniejsze zdefiniowanie pojęć, które mieszczą się obszarze ekonomii społecznej. Marcowa konferencja była początkiem dyskusji nad wyzwaniami, które za tym stoją. Uczestnicy postanowili stworzyć grupę dyskusyjną i kontynuować prace nad wdrażaniem tego typu rozwiązań w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Uczestnicy postanowili stworzyć grupę dyskusyjną i kontynuować prace nad wdrażaniem" idei stworzenia większej liczby grup dyskusyjnych, które swym zasięgiem objęłyby całą Polskę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.