Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1037 miejsce

Jak budują w Japonii, by zminimalizować skutki kataklizmów?

Japonia jest jednym z najbardziej narażonych na kataklizmy krajów świata. Niestabilność geologiczna wywołuje nawet tysiąc wstrząsów rocznie. Japończycy jednak nauczyli się budować tak, żeby straty po takich katastrofach były minimalne.

Jedna z centralnych ulic Tokio / Fot. Sasanoha,C.C. 2.0,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Sunset_over_Shinjuku.jpg&filetimestamp=20070902083448Według japońskich standardów dobry budynek to taki, który zdoła wytrzymać silny wstrząs. Dlatego konstrukcja większości japońskich domów jest bardzo gibka lub bardzo sztywna. Czy taka technologia się sprawdza? Jak najbardziej. W chwili wstrząsu budynek chwieje się, ale się nie zawali.

Trzęsienie ziemi w Japonii. Jak doszło do kataklizmu? INFOGRAFIKA

Kilka sposobów na dobry budynek

Przy projektowaniu wieżowców i drapaczy chmur technologia jest bardziej złożona. Jak mówi serwisowi TVN24.pl prof. Zbigniew Pawłowski z wydziału architektury Politechniki Warszawskiej, w takich projektach stosuje się technologię budownictwa sztywnego. Budynek konstruuje się tak, aby jego fundamenty "przesuwały" się po specjalnej powierzchni. Budynek może popękać, ale nie runie.

Trzęsienie ziemi w Japonii. W kraj uderzyła fala tsunami

Jest również inny sposób. Na szczycie wieżowca umieszcza się ciężar, który w chwili trzęsienia przesuwa się z jednej strony budynku na drugą, zachowując stabilność obiektu.

Japończycy budują również na specjalnych walcach, na których budynek przesuwa się w trakcie trzęsienia ziemi. Wszystko konstruowane jest tak, aby siły nacisku działające na wysoki budynek rozkładały się bardzo równomiernie.

- Ostatnie trzęsienia ziemi w Japonii pokazały, że nowoczesne budynki doskonale sobie radzą ze wstrząsami. O te zbudowane w ostatnich latach byłbym spokojny. Bardziej niepokoi mnie, co stanie się z tymi kilkudziesięcioletnimi, to w nich może zginąć najwięcej osób – komentuje prof. Pawłowski.

Stolica zagrożona?

Trzęsienia w stolicy Japonii występują średnio co około 70 lat. Ostatni większy kataklizm miał miejsce w 1923. Zginęło wówczas ponad 100 tysięcy osób.

Przeludnioną stolicę Japonii zamieszkuje około 12 milionów ludzi. Nowe budynki są odporne na wstrząsy, a służby ratunkowe regularnie opracowują ćwiczenia w rocznicę trzęsienia ziemi z 1923 roku.

Ze starszymi budynkami jest gorzej. Ponad 1,5 mln domów w stolicy zostały wybudowane przed wejściem w życie nowych przepisów budowlanych (1981).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

levy a ty wszędzie wścibiasz swoje trzy grosze tylko anonimowo ,leczyć kompleksy prosze w agencji t.,a tutaj pisz ktoś zacz ...nie lubię tchórzy

Komentarz został ukrytyrozwiń

@levy > Japończycy budują również na specjalnych walcach, na których budynek ...

Jest to zawarte w tekście. Wystarczy przeczytać ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 12.03.2011 23:14

To jak budują te domy ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomasz Kowalski - wstrząs ziemi, wstrząs tektoniczny, wstrząs sejsmiczny (bo chyba autorowi nie chodziło o wstrząs psychiczny?) to są synonimy na trzęsienie ziemi w języku polskim, a te wydarzenia mają miejsce w stolicy Japonii kilkadziesiąt razy w roku a nie raz na 70 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst jest zbudowany na wypowiedziach prof. Pawłowskiego. Jego kompetencje są dla mnie, myślę, że dla innych czytelników również, niepodważalne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie trzeba być ekspertem, by odróżnić "wstrząs" od "trzęsienia ziemi".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zastanawia mnie kto przyjął autora na praktykanta, przed chwilą czytałem jego artykuł o końcu świata czyli o rozwoju komputerów a teraz czytam tą powyższą "perełkę". Nie chce mi się już analizować wszystkiego, ale w tych tekstach są kompletne bzdury, powyżej np. stoi że w Japonii "niestabilność geologiczna wywołuje nawet tysiąc wstrząsów rocznie" i że "trzęsienia w stolicy Japonii występują średnio co około 70 lat" - czyli że 69 999 trzęsień ziemi na 70 lat wstępujących w Japonii nie obejmuje Tokio... I nawet w artykule nie ma opisu najczęściej stosowanej techniki inżynieryjnej uodparniającej japońskie budynki na wstrząsy ani nie ma opisu najstarszej techniki, powstałej setki lat temu... Znowu autor nie wie o czym pisze i nie przygotował się zadowalająco, a jego artykuły są promowane w emailach od redakcji - klasyka na tym serwisie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.