Facebook Google+ Twitter

Jak cudnie się żyło!

PRL przeminął, ale echa tęsknoty za nim nadal dźwięcznie rozbrzmiewają. Jedni chcą, by powrócił, inni go przeklinają, a wśród młodych pojawia się silna fascynacja rzeczywistością, w której żyli ich rodzice i dziadkowie.

Bez mała 23 lata temu skończył się w naszym kraju okres, którego cienie spotkać można po dziś dzień. W telewizji politycy się nawzajem lustrują i walczą z ideologami byłego totalitarnego systemu, a na ławkach przed blokiem emeryci rzewnie i z utęsknieniem wspominają stare dobre czasy. Polska Rzeczpospolita Ludowa ma dwie wersje legendy: czarną i złotą. Jestem młodym człowiekiem, który nie miał okazji zaznać na własnej skórze żadnej z nich. Mam się cieszyć, czy uważać, że coś mnie ominęło? A może mam sądzić, że jestem uboższy o jakieś doświadczenie?

Erazm z Rotterdamu mówił, że „wojna jest radością tylko dla tych, którzy jej nie uświadczyli”. Ten cytat może zostać motywem przewodnim dla rozważań, które tu podejmuję. Czy ludzie tęskniący za tamtym systemem naprawdę go w pełni zaznali? Nie zamierzam szerzyć opinii, ale wyrazić punkt widzenia młodego człowieka, który nic nie widział, ale się dość nasłuchał, naczytał i kombinuje co tu o tym wszystkim myśleć.

Media, książki, filmy i ustne opowieści to jedyne źródła, z którego my, młodzi możemy czerpać wiedzę o PRL-u. Czasem pytać o nic nie trzeba, bo co rusz, jakiś zdegustowany realiami emeryt zaklnie parszywie jak marynarz, jadąc po obecnym rządzie, po czym rzuca wytartym już i jednocześnie bardzo uniwersalnym „kiedyś to były czasy!”.

W 2004 roku w Sondażu Trzech (Gazeta Wyborcza, TVN, Radio Zet) zapytano Polaków: który przywódca najbardziej zasłużył się Polsce po II wojnie światowej? Pierwsze miejsce zajął Edward Gierek, a za nim był Lech Wałęsa. Sondaż pokazał też, że za mitem krainy mlekiem i miodem płynącej tęskniły najczęściej osoby niewykształcone oraz pochodzące z małych, wiejskich miejscowości. Aż połowa rolników chciała powrotu do PRL-u.

Jakich argumentów najczęściej używają? Każdy miał pracę, wszyscy zarabiali, jeździło się z rodziną na darmowe wycieczki zakładowe, dzieci jeździły na kolonie, dostawało się paczki na święta, w rządzie nie kradli tak jak dziś i w ogóle nie było tyle bandytyzmu. Jestem przerażony! Te tęsknoty opierają się wyłącznie na wartościach materialnych! Składam hołd socjalistycznej propagandzie, która, widać skutecznie, wzięła się sposobem za ciemną część naszego społeczeństwa. W zamian za odciągnięcie od spraw polityki, wolności obywatelskich i praw człowieka, oferowano ludziom łapówkę. Zawężano horyzonty i zakładano klapki na oczy, wywołując uczucie dobrobytu sponsorowanego przez cudowny ustrój.

Równie skutecznie odcinano mieszkańców wsi i małych miejscowości od informacji z kraju. Często spotykam się z faktem, iż starsi ludzie, pochodzący właśnie z takich zaściankowych miasteczek, nie mają pojęcia co działo się w latach 56’, 68’ czy 70’. Przez kraj przewalają się krwawe zamieszki, strajki, strzela się do robotników, pierze studentów, a rolnicy na to, że trzeba na wykopki się zbierać. Nie do pomyślenia. Raz spytałem takiego emeryta: czy tak samo tęskni za zomowcami pałującymi na śmierć młodzianów walczących o wolność? Ze zdziwionej miny zrozumiałem, że emeryt nie ma pojęcia o co mi chodzi. Inny odrzekł, że jak się nie mieszało w politykę to miało się spokój.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Nie stary, nie młody, akuratny - ten tekst to nie pean na rzecz Trzeciej Rzeczypospolitej. Niestety. Wcale nie żyje mi się dobrze w tej bananowej demokratycznej rzeczywistości. Bolą mnie wysokie koszta bycia przedsiębiorczym, ZUSy, NFZy, brak widoku na emeryturę, problem z szukaniem pracy przez młodych ludzi, śmieciowe umowy o pracę, rosnące podatki, kulejący system edukacji, który nie odpowiada na potrzeby rynku i produkuje młodych wykształconych z wielkich miast (sam musiałem szukać szczęścia za granicą) korupcja, biurwokratyzm i nepotyzm. Dotyka mnie to codziennie. Mój gniot to ubolewanie nad tym, że w tym kraju pomiędzy "być" a "mieć" nie można postawić spójnika "i" a jedynie "lub". Boli to, że zamiast coś z tym zrobić, rozpamiętuje się złote czasy. Boli to, że pełna micha jest dziś najczęściej jedynym celem egzystencji. Ten pęd jest zupełnie dla zrozumiały, ale sam w sobie smutny. Przynajmniej dla mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
uczestnik strajków
  • uczestnik strajków
  • 19.04.2012 07:23

I )
W PiSie prawie nie ma normalnych po Polsku myślących posłów (wszyscy prominentni popierają bezkrytycznie i cynicznego osobnika("prezesa" tej sekty PiS , który jest psychicznie chory albo wróg zaciekły nas Polaków i Polski- Jarosław Kaczyński .
II )
PO prawie wszyscy myślą tylko i wyłącznie jak się urządzić udając , że coś robią dla nas Polski(autostrady , stadiony , boiska szkolne, drogi ekspresowe , obwodnice etc)budują nie dla nas ale aby firmy z nimi związane robiły doskonałe interesy ale tylko i wyłącznie dobre dla nich samych , aby wydoić ile się da Polskę z funduszy przeznaczonych na modernizację !
III)
PSL tak jak PO doi nasz budżet ze wszystkiego czego się da( KRUS , dotacje do rolników , obsadzanie swoich według klucza partyjnego na prominentnych i dochodowych stanowiskach , wepchniecie nas w długoletni kontrakt na gaz z Rosji chociaż Waldemar Pawlak wiedział o naszych potężnych złożach gazu łupkowego etc.)
I V)
SLD jest spadkobierczynią PZPR i to już ja wyklucza z oceny ! Udają ,że coś robią tylko że ,im to wychodzi niemrawo i także obławiają się na majątku państwowym udając teraz kapitalistów i socjalistów -jednocześnie (elektrownie , zakłady przemysłowe , które weszły w ręce dawnych towarzyszy a dalej związanych rożnymi nićmi powiązań z SLD ).


To oni zdradzili nas Polaków przy tak zwanej ugodzie -OKRĄGŁY STÓŁ ;Solidarność z władzami PRL A PRZY BARDZO AKTYWNYM UDZIALE KOŚCIOŁA rzymskokatolickiego DOKONAŁA ZBRODNI NA NARODZIE POLSKIM !
UWŁASZCZAJĄC SIĘ NA NASZYM WSPÓLNYM MAJĄTKU NARODOWYM.
Zgotowali nam ;bezdomność , żebranie , szukanie pożywienia na śmietnikach i robiąc nas NIEWOLNIKÓW WE WSZYSTKICH KRAJACH i NAWET W RP. JESTEŚMY ZMUSZENI PRACOWAĆ I WALCZYĆ O PRZETRWANIE i jesteśmy traktowani , jesteśmy niewolnikami!!!!!!!!!!!!
Ten kraj Rzeczpospolita Polska jest dla uczciwych Polaków ;MACOCHĄ I WYRODNA MATKĄ .TO NIE JEST NORMALNY KRAJ DLA CÓREK I SYNÓW TEJ ZIEMI!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
zdradzony przez Solidarność
  • zdradzony przez Solidarność
  • 19.04.2012 06:55

Dokumenty -

21 postulatów z 17 sierpnia 1980 roku.

Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych wynikających z ratyfikowanych przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczących wolności związków zawodowych.
Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.
Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.
Przywrócić do poprzednich praw:
ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 r. studentów wydalonych z uczelni za przekonania,
zwolnić wszystkich więźniów politycznych (w tym Edmunda Zadrożyńskiego, Jana Kozłowskiego, Marka Kozłowskiego),
znieść represje za przekonania.
Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz publikować jego żądania.
Podać realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez:
podanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej,
umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.
Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku - jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu CRZZ.
Podnieść zasadnicze uposażenie każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc, jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.
Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.
Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko nadwyżki.
Znieść ceny komercyjne oraz sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.
Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych zlikwidowanie specjalnych sprzedaży, itp.
Wprowadzić na mięso i jego przetwory kartki - bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).
Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, a dla mężczyzn do lat 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.
Zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.
Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.
Zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.
Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres trzech lat na wychowanie dziecka.
Skrócić czas oczekiwania na mieszkania.
Podnieść diety z 40 zł na 100 złotych i dodatek za rozłąkę.
Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami od pracy.

31 sierpnia 1980 roku po rozważeniu powyższych postulatów przez Komisję Rządową oraz przez Miedzyzakładowy Komitet Strajkowy doszło do podpisania tzw. Porozumienia Gdańskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdaje się, że napisałem również: Tylko, że ja miałem świadomość, że ta socjalistyczna niewiele ma wspólnego z klasycznym pojęciem.
Żałość nie jest za PRL-em tylko przeciw temu co się wykluło ...
Niedostatki papieru i nadmiar octu nie są istotne, gdy zaczniemy ważyć idee i wolności, cywilizacyjny postęp.
Grecja roku 2000 i dziś to tak jak Polska 2012 i 1980 (wystarczy porównać ile mamy a ile mieliśmy do spłacenia); ale wciąż, jak za PRL, jesteśmy w czołówce - lecz poziom życia spada rocznie o 1-3 procent. O bezrobociu i samospaleniach nie ma co wspominać, gdy prócz octu mamy teraz też papier. Ale Panie Arturze, warto spojrzeć na spożycie cukru i mięsa (czystego mięsa, a nie solanki) - bo to załamywało wówczas masy. Zapraszam do rocznika GUS.
A jak jest z wiarą i ideami?
A postulaty sierpnia, gdy je czytać dosłownie, rzeczywiście naiwne.
Gdy je czytać literalnie !!

Komentarz został ukrytyrozwiń

GRECY też wspominają, wzdychają z nostalgią, jak cudnie i beztrosko się żyło do 2000 albo chociażby jeszcze przed 2007...

Komentarz został ukrytyrozwiń
nie stary,nie młody;akurat
  • nie stary,nie młody;akurat
  • 18.04.2012 07:36

Polska Rzeczpospolita Ludowa była tylko dla tego , poniewaz nas ALIANCI ZDRADZILI W Jałcie i WEPCHNĘLI W ŁAPY SOWIETÓW .Mimo to Polska po II wojnie światowej się odbudowała i BUDOWAŁA : nowe szkoły , nowe fabryki , nowe zakłady pracy , nowe huty itd. mogę wymieniać!W każdej , nawet najmniejszej szkole był gabinet stomatologiczny i higienistka -dzieci chodziły zadbane , zdrowe i syte!Pomimo trudności ,i tych które nam przysparzał wielki brat mieliśmy swoją polską produkcję przemysłowa i spożywcza !Przykładowo ciągniki Ursus były eksportowane na cały świat.Tak samo jak maszyny budowlane z nazwą Waryński.Kombajny nasze Bizon , w niczym nie ustępowały nawet amerykańskim.Myśl naszych inżynierów była systematycznie sabotowana , pomimo takich trudności mieliśmy swoje motoryzacyjne produkty np.Syrena -tu podaję linki do skonfrontowania tego z tym co mamy w tej "wolnej" i "suwerennej " Polsce nazwanej Rzeczpospolita :
http://www.google.pl/search?q=Syrena+prototypy&hl=pl&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=AmqNT6nRMIHN0QWY3Jn5DA&ved=0CDwQsAQ&biw=1280&bih=682
http://pl.wikipedia.org/wiki/Syrena_%28samoch%C3%B3d%29
http://samochodyprl.blox.pl/html
Tu można poczytać o naszych POLSKICH produktach z marka PRODUKT EKSPORTOWY
http://kobieta.dziennik.pl/kuchnia-i-przepisy/artykuly/357610,oto-niezapomniane-smakolyki-z-prl-u.html
A teraz autorze tego gniota weź się do surfowania po internecie i czytaj o tym wszystkim co było w PRL i tego nie zamaże żadna propaganda sukcesu typu :Balcerowicz , Jarosław Kaczyński, Donald Tusk -tych i wielu takich jak oni uważam za zdrajców nas NARODU OPOLSKIEGO, i w prosty sposób rzecz ujmując, WSZYSTKICH NAS POLAKÓW a żyjących tu w Polsce , a także tych zmuszonych za pracą wyjechać za granicę ,aby tam być parobkami i pracując na ich dobrobyt!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogi Autorze - przyczyną tęsknoty starych ludzi, o których piszesz, są zapamietane pozytywnie detale, ale ogolnie zdiagnozowała to genialnie Agnieszka Osiecka; będzie to akutualne również za 50 lat, kiedy i Ty siądziesz na ławeczce ze swoimi wspomnieniami:

Życie, kochanie, trwa tyle co taniec,
Fandango, bolero, bebop,
Manna, hosanna, różaniec i taniec,
I jazda, i basta, i stop
Bal to najdłuższy, na jaki nas proszą,
Nie grają na bis, chociaż żal
Zanim więc serca upadłość ogłoszą
Na bal, marsz na bal!
Szalejcie aorty, gdy idę na korty
Roboto, ty w rękach się pal
Miasta nieczułe, mijajcie jak porty
Bo życie, bo życie to bal
Bufet, jak bufet, jest zaopatrzony,
Zależy, czy tu, czy gdzieś tam
Tańcz, póki żyjesz, i śmiej się do żony
I pij zdrowie dam...

Niech żyje bal,
Bo to życie, to bal jest nad bale
Niech żyje bal,
Drugi raz nie zaproszą nas wcale
Orkiestra gra,
jeszcze tańczą i drzwi są otwarte,
Dzień wart jest dnia
I to życie zachodu jest warte!

Chłoporobotnik i boa-grzechotnik
Z niebytu wynurza się fal,
Widzi swą mamę i tatę i żonkę
I rusza, wyrusza - na bal
Sucha kostucha, ta Miss Wykidajło
Wyłączy nam prąd w środku dnia,
Pchajmy więc taczki obłędu jak Byron,
Bo raz mamy bal!

Niech żyje bal,
Bo to życie, to bal jest nad bale
Niech żyje bal,
Drugi raz nie zaproszą nas wcale
Orkiestra gra,
jeszcze tańczą i drzwi są otwarte,
Dzień wart jest dnia
I to życie zachodu jest warte!

http://teksty.org/agnieszka-osiecka,niech-zyje-bal,tekst-piosenki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Marta Jenner - to jeszcze nic. Na północy Polski pod samą granicą była oferta zatrudnienia dla kobiet do pracy na 12-godzinne zmiany w kuchni przy myciu wielkich kotłów należących do firmy cateringowej. Wynagrodzenie 560 zł miesięcznie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naiwność postulujących - na pewno.
Jak nazwać tych, którzy podpisali zgodę na związanie wysokości poborów z "cenami" bezinflacyjnie, płatne trzyletnie urlopy macierzyńskie i obniżenie wieku emerytalnego?
Wyrachowani, zdesperowani, bezmyślni czy po prostu głupi?
Fajny tekst z zadziwiająco niewielką naleciałością tego, co w dowcipie o occie w sklepie jest pytaniem: "Tato, w całm TESCO tylko ocet?"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie, dzięki za przypomnienie. Czytam teraz te postulaty i myślę: O, święta naiwności!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.