Facebook Google+ Twitter

Jak dane osobowe wyciekły w newsletterze księgarni Helion

Jeden z subskrybentów newslettera księgarni Helion otrzymał dziś, zamiast informacji promocyjnych, listę prywatnych maili innych abonentów owego elektronicznego listu informacyjnego. Winowajca tłumaczy: "to błąd ludzki" i zapewnia, że opracuje mechanizmy uniemożliwiające powtórzenie się tego typu sytuacji.

Na liście znajduje się ponad sto adresów mailowych. Niektóre z nich zawierają pseudonimy część jednak zawiera pełne imiona i nazwiska właścicieli owych skrzynek, tak że umożliwia ich identyfikację i dotarcie do nich.

Helion.pl - logo / Fot. screenJak do tego doszło? - Przyczyną był - niestety - błąd czysto ludzki, polegający na pomyłce przy wklejaniu listy e-maili osób, do których kierowana była konkretna wiadomość informująca o najnowszym numerze magazynu w .NET. Omyłkowo wpisałam adresy w niewłaściwe pole, co spowodowało ich wyświetlenie w treści maila - mówi Anita Matlok, brand manager Helion. Księgarnia serdecznie przeprasza wszystkich subskrybujących newsletter. Dodatkowo zobowiązuje się tak usprawnić swój system informatyczny, by sytuacja nie mogła powtórzyć się w przyszłości.

Kiedy e-mail to dane osobowe?


Jak czytamy na stronie Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych: "Adres poczty elektronicznej bez żadnych dodatkowych informacji umożliwiających ustalenie tożsamości osoby, co do zasady nie stanowi danej osobowej w rozumieniu powołanej wyżej definicji. Natomiast w wyjątkowych przypadkach, jeżeli elementy treści adresu poczty elektronicznej pozwalają bez nadmiernych kosztów, czasu lub działań na ustalenie na ich podstawie tożsamości danej osoby, można uznać go za daną osobową".

PS Dane informatora pozostają tylko do wiadomości redakcji Wiadomości24.pl
.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ja absolutnie nie neguję tego, co piszecie. Próbuję tylko też zrozumieć osobę, która ten błąd popełniła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie tłumaczenie jw. byłoby dla mnie niedopuszczalne:) prawo zostało złamane i to, że się ktoś przyznał mało znaczy. To do administratora danych należyły dołożenie wszelkiej staranności, by przetwarzane dane nie dotarły do osób trzecich...jeżeli manualne wklepywanie maili jest tym dołożeniem wszelkiej starannosci, to ja dziękuję za taką firmę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale teraz przez ten blad, te osoby maga miec glowe zaprzatnieta kasowaniem spamu i innych takich, jesli znajdzie sie chociaz jedna sprytna osoba, ktora w ten sposob postanowi wykorzystac liste...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozumiem, że taka sytuacja nie powinna się zdarzyć, ale ktoś się do tego przyznał i to jest ważne, że osoba nie owijała w bawełnę.
To jest naprawdę ogromna odpowiedzialność, ale niestety człowiek popełnia błędy. Być może trzy razy powinno być to sprawdzone, ale jestem chyba w stanie zrozumieć, że coś takiego mogło się zdarzyć. Może ktoś miał zły dzień, jakieś problemy, głowę zaprzątniętą czymś innym i zwyczajnie tego nie dopatrzył.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten mail z adresami dotarł, jeśli się nie mylę, do wszystkich subskrybentów Helionu (do mnie też)... Gdy to zobaczyłem, myślałem że była to raczej jakaś usterka techniczna systemu.

Skoro zawiniła jednak osoba rozsyłająca, to wykazała się skrajnym nieprofesjonalizmem. Sam kiedyś rozsyłałem newslettery do kilku tysięcy osób i zawsze wydawało mi się, że przed rozesłaniem takiej masowej korespondencji należałoby ze trzy razy sprawdzić, czy wszystko się zgadza - nawet każdy linki, każdy przecinek. A już na pewno trudno przeoczyć, że do treści newslettera wkleiło się listę adresów e-mail zamiast właściwego tekstu. No cóż, to pokazuje, jak mało uwagi co niektórzy przykładają do swoich obowiązków. Niby chodzi tylko o sto ileś osób, niby każdemu może się zdarzyć, ale coś takiego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.