Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

466 miejsce

Jak długo istnieją najstarsze firmy świata?

Miesięcznik Trend opublikował ranking najstarszych firm na świecie. Chociaż wydawać by się mogło, że to niemożliwe, najstarsza firma w dziejach ludzkości, Kongo Gumi istnieje już 1433 lata.

Kongo Gumi Shitennō-ji


 / Fot. Blueeyespoint/CC 3.0Kongo Gumi Shitennō-ji działała w branży budowlanej od roku 578. W roku 717 powstał pierwszy hotel wybudowany przez tą firmę, a sto lat później pierwsza restauracja. Istnieje legenda według której, świątynia Shitennjoi, czyli Czterech Niebiańskich Strażników Buddy, powstała również właśnie dzięki tej firmie. Specjalizowała się ona w budownictwie sakralnym.

W połowie wieku XIX, gdy zakończono izolację Japonii od reszty świata, Kongo Gumi Shitennō-ji weszło na szeroki rynek budownictwa. Niestety, doświadczenie w budowlach sakralnych nie przełożyło się na rynek mieszkaniowy i przemysłowy. Firma generowała już tylko długi. Nastąpił początek końca dla najstarszej firmy na świecie.

Wiek XXI nie był najlepszym okresem dla firmy. To już był w zasadzie upadek przedsiębiorstwa. Kongo Gumi z powodu długów, które sięgnęły trzystu pięćdziesięciu milionów dolarów, musiała zakończyć samodzielną działalność w 2005 roku. Kongo Gumi została wchłonięta przez grupę budowlaną Takamatsu.

Houshi Onsen z Komatsu


Drugą najstarszą i istniejącą do dzisiaj firmą jest Houshi Onsen z Komatsu. Genealogia firmy działającej od 1300 lat w tej samej branży nosi status niemalże boski. Według legendy, pewien święty mnich Taicho Daishi miał się kierować wskazówkami samego Boga, gdy w wędrówce po okolicy nagle na swej drodze natknął się na źródła z leczniczymi ciepłymi wodami.

Nakazał więc swojemu uczniowi wybudować tam uzdrowisko. Ten założył je w roku 717. Na wyspie goście mogą korzystać z właściwości leczniczych pobliskich źródeł.

Obecnie w tym miejscu znajduje się nieduży hotel Hoshi Ryokan oraz Spa. Co ciekawe, obiekty do dzisiaj zarządzane są przez 46. już potomka wspomnianego mnicha.

W czterech budynkach kompleksu każdy z gości ma zagwarantowany najwyższy poziom usług. W hotelu na odwiedzających czeka sto pokoi, które pomieszczą w sumie 450 osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

5 bardzo mi się tekst spodobał

Komentarz został ukrytyrozwiń
2011
  • 2011
  • 02.10.2011 12:21

czyli, jeśli od 325 do dziś = 1686 coś koło tego.....lat.
a jeśli od 380 = 1631 a więc kto starszy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety ale kościół katolicki nie jest najstarszy na świecie nawet jeżeli ująć go w kontekście organizacji zwanej przedsiębiorstwem. Cesarz Konstantyn Wielki, Sobór nicejski to zalążek kościoła katolickiego w sensie organizacji: 315-325 rok n.e. Dopiero w roku 380 n.e. uznano chrześcijaństwo za religię państwową.

Dla rozbudzenia ciekawości: obecny krzyż został przyjęty w takiej formie w roku 692 n.e. i wybrany spośród kilkunastu innych. I tak to trwa do dzisiaj.

Komentarz został ukrytyrozwiń
2011
  • 2011
  • 01.10.2011 21:01

Najstarsza firma świata jest Chrześcijański Kościół Katolicki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do nadziei Naczelnego dołączę jeszcze i tę, że "za jakieś półtora tysiąca lat" i my będziemy jeszcze pisać do W24...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe. Mam nadzieję, że w następnym rankingu, za jakieś półtora tysiąca lat, W24 będzie w czołówce wciąż działających serwisów :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
jacek
  • jacek
  • 01.10.2011 14:54

Najdłużej działającą firmą jest Kościół Katolicki.
straszy piekłem i sprzedaje złudzenia niebem już 2000 lat i końca nie widać

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę nie sugerować się tym, że w materiale japońska firma uznawana jest za najdłużej działającą na świecie, a na następnej stronie winnica z Francji liczy sobie więcej lat. Winnica nie zajmowała się sprzedażą komercyjna więc nie można jej było wcześniej uznać za firmę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy materiał 5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grecka tragedia ma już tysiące lat i jak widać ciągle jest żywa. Może ona powinna być najstarszą "firmą" świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.