Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak długo istnieją najstarsze firmy świata?

Redakcja
Blueeyespoint/CC 3.0
Miesięcznik Trend opublikował ranking najstarszych firm na świecie. Chociaż wydawać by się mogło, że to niemożliwe, najstarsza firma w dziejach ludzkości, Kongo Gumi istnieje już 1433 lata.

Kongo Gumi Shitennō-ji

Kongo Gumi Shitennō-ji działała w branży budowlanej od roku 578. W roku 717 powstał pierwszy hotel wybudowany przez tą firmę, a sto lat później pierwsza restauracja. Istnieje legenda według której, świątynia Shitennjoi, czyli Czterech Niebiańskich Strażników Buddy, powstała również właśnie dzięki tej firmie. Specjalizowała się ona w budownictwie sakralnym.

W połowie wieku XIX, gdy zakończono izolację Japonii od reszty świata, Kongo Gumi Shitennō-ji weszło na szeroki rynek budownictwa. Niestety, doświadczenie w budowlach sakralnych nie przełożyło się na rynek mieszkaniowy i przemysłowy. Firma generowała już tylko długi. Nastąpił początek końca dla najstarszej firmy na świecie.

Wiek XXI nie był najlepszym okresem dla firmy. To już był w zasadzie upadek przedsiębiorstwa. Kongo Gumi z powodu długów, które sięgnęły trzystu pięćdziesięciu milionów dolarów, musiała zakończyć samodzielną działalność w 2005 roku. Kongo Gumi została wchłonięta przez grupę budowlaną Takamatsu.

Houshi Onsen z Komatsu

Drugą najstarszą i istniejącą do dzisiaj firmą jest Houshi Onsen z Komatsu. Genealogia firmy działającej od 1300 lat w tej samej branży nosi status niemalże boski. Według legendy, pewien święty mnich Taicho Daishi miał się kierować wskazówkami samego Boga, gdy w wędrówce po okolicy nagle na swej drodze natknął się na źródła z leczniczymi ciepłymi wodami.

Nakazał więc swojemu uczniowi wybudować tam uzdrowisko. Ten założył je w roku 717. Na wyspie goście mogą korzystać z właściwości leczniczych pobliskich źródeł.

Obecnie w tym miejscu znajduje się nieduży hotel Hoshi Ryokan oraz Spa. Co ciekawe, obiekty do dzisiaj zarządzane są przez 46. już potomka wspomnianego mnicha.

W czterech budynkach kompleksu każdy z gości ma zagwarantowany najwyższy poziom usług. W hotelu na odwiedzających czeka sto pokoi, które pomieszczą w sumie 450 osób.

Winnica– Chateau de Goulaine

W Europie również znajdują się firmy ze stażem liczącym kilkanaście stuleci. Według opracowanego przez „Family Business Magazine” rankingu, najstarszym - jak się przypuszcza - europejskim przedsięwzięciem jest winnica w dolinie Loary w okolicy Nantes – Chateau de Goulaine.

Założona została około 1000 roku i funkcjonuje do dzisiaj. W tym to roku powstał prawdopodobnie zamek rodziny markiz de Goulaine. W pobliskiej winnicy wytwarzano początkowo wino tylko w celach konsumpcyjnych dla rodziny. Obecnie słynie z doskonałych win, sprzedawanych na całym świecie.

Stiftskeller St. Peter

W Salzburgu istnieje najstarsza restauracja na świecie. Lokal powstał na terenie klasztoru Benedyktynów w roku 803. Jadłodajnia od tamtego czasu zyskała sławę i rozgłos na całym świecie. St. Peter Stiftskeller położona jest w centrum starego miasta w Salzburgu.

Restauracja została wpisana na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. W restauracji prawie codziennie organizowane są kolacje do muzyki Mozarta. Artyści ubrani są w stroje z epoki i grają na instrumentach stylizowanych na te z epoki wielkiego muzyka. Menu składa się z trzech dań i przygotowuje się je według oryginalnych receptur z XVII i XVIII wieku.

John Brooke & Sons Holdings Ltd

W Wielkiej Brytanii przetrwał rodzinny biznes teksty lniany Johna Brooke. Firma rozpoczęła działalność w roku 1541 w Huddersfield. Potomkowie Johna Brooke szyli ubrania dla marynarzy spod słynnego w historii Trafalgaru. Później wyposażali w mundury żołnierzy brytyjskich na frontach II wojny. Do dzisiaj pod szyldem John Brooke & Sons Holdings Ltd działa tylko park przemysłowy.

Wieliczka

W Polsce możemy pochwalić się podkrakowską Wieliczką. Kopalnia, która się tu znajduje, wydobywała sól od połowy XIII wieku aż do końca XX wieku. Sole wydobywane w kopalni pochodzą aż z miocenu.

W Polsce szlacheckiej stanowiła podstawę utrzymania skarbca królewskiego. Od roku 1994, to także pomnik historii Polski. 30 czerwca 1996 roku zaprzestano całkowicie eksploatacji złoża.

Jak informuje Wikipedia, "Kopalnię odwiedziło w 2006 roku 1 mln 65 tys. 857 gości, z tego 58 proc. odwiedzających stanowili obcokrajowcy. Spośród nich najwięcej do kopalni przyjechało Brytyjczyków–ponad 57 tysięcy i Niemców–ponad 50 tysięcy".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto