Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9556 miejsce

Jak długo uruchamia się Ubuntu? Bardzo długo!

Dmitry Grinberg postanowił uruchomić Ubuntu na 8-bitowym mikrokontrolerze. Udało się, ale ile trwa uruchamianie tego systemu na takim sprzęcie? Sprawdźcie!

Sonda

Mikrokomputery to...

Uruchomienie Ubuntu na 8-bitowym mikrokontrolerze - nie lada wyczyn czy strata czasu? / Fot. dmitrygr/YouTubeDmitry Grinberg jest urodzonym w Rosji programistą. Obecnie mieszka w Kalifornii, gdzie pracuje. Na swojej witrynie zdradza, iż jego ojciec kazał mu rozpocząć naukę C (języka programowania) w wieku ok. sześciu lat. Wcześnie!

No dobrze, chcecie pewnie wiedzieć ile się to Ubuntu uruchamia. Po wprowadzeniu o postaci, która tego dokonała, warto przybliżyć szczegóły tego wyczynu. Nie codziennie przecież uruchamia się współczesny system operacyjny, na komputerze z poprzedniej epoki.


Profil autora na Google+

Bebechy nie są na pewno najnowsze. Sercem mini, a może mikrokomputera jest mikrokontroler ATmega 1284p. Zintegrowana pamięć to zawrotne 16 kB SRAM i 128 kB Flash. Dmitry Grinberg podłączył do tego również starą kość pamięci RAM SIMM. Jako dysk posłużyła 1GB karta SD. Dokładnie taką wkłada się do aparatów cyfrowych! Wspomina jeszcze, że mogłoby wystarczyć przecież 512MB... Wrodzony minimalizm!

Ile to trwało?


Ubuntu 9.04 na 8-bitowym mikrokontrolerze. Tego jeszcze nie było! / Fot. dmitrygr/YouTubeCzas uruchomienia Ubuntu 9.04 na takiej maszynie to całe 6 godzin! Czas do pojawienia się znaku zachęty jądra to równe 2 godziny. Uruchomienie konsolowego systemu to dodatkowe 4 godziny czyli razem wspomniane sześć. Jak pisze Dmitry Grinberg na swojej witrynie, uruchomienie środowiska graficznego trwa o wiele dłużej!

Co ważne, w ogóle ten eksperyment by się nie udał, gdyby nie to, że Dmitry Grinberg napisał emulator procesora ARM dla użytego, 8-bitowego mikrokontrolera ATmega 1284p. Dzięki temu Linux miał do dyspozycji emulowany ARMv5TE z zegarem tylko 6,5 kHz.

Czytaj dalej --->


Profil autora na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Marta Sad
  • Marta Sad
  • 10.08.2012 22:10

Winda by się wcale nie uruchomiała. Ja mam Linuxa na swoim domowym muzealnym okazie i sprawuje się świetnie. Linux na prawdę nie traci RAMu i procesora na zbędne operacje dlatego bardzo sprawnie chodzie na starszych komputerach. No ale nie wiedziałam że nawet na tak starych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Windows pewnie by się uruchamiał z parę dni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.