Facebook Google+ Twitter

Jak dobrze organizować swój czas?

Już koniec lutego, a ty nie dotrzymałeś żadnego ze swoich noworocznych postanowień. Proponuję zacząć od nowa i dla odmiany spróbować wprowadzić w swoje życie tylko jedną, ale za to bardzo istotną zmianę. Zacznij dobrze zarządzać swoim czasem.

Dale Carnegie, amerykański pisarz, autor bestsellera „Jak przestać się martwić i zacząć żyć” radzi, żeby odpoczywać, zanim się tak naprawdę zmęczysz. Twierdzi on, że dzięki temu można przedłużyć swój dzień o godzinę. W swojej książce, którą kupiło już ponad 6 milionów ludzi przekonuje, że nawet najkrótsza drzemka jest w stanie poprawić naszą efektywność. Powołuje się na słowa Daniela W. Josselyna autora książki „Why Be Tired” (Po co być zmęczonym): „Wypoczynek to nie jest bezczynność. Wypoczynek to praca nad regeneracją sił”.

Aby udowodnić swoją teorię, Carnegie przytacza eksperyment przeprowadzony przez Fredericka Taylora. Trwał on trzy lata. Niejakiemu Schmidtowi, pracownikowi fizycznemu, towarzyszył cały czas człowiek ze stoperem. Okazało się, że Schmidt przenosił codziennie 47 ton surówki, podczas gdy inni robotnicy 12,5 tony. Miał lepszy wynik, ponieważ odpoczywał, zanim się zmęczył. W ciągu godziny pracował mniej więcej 26, a odpoczywał 34 minuty.

Winston Churchill, John D. Rockefeller, Eleonor Roosevelt – oni wszyscy drzemali w ciągu dnia. Pierwszy z tej trójki każdego dnia leżał w łóżku do jedenastej. Załatwiał w nim różne sprawy, a nawet rozmawiał ze współpracownikami. Po lunchu drzemał przez godzinę, a po kolacji, którą jadał o ósmej, kładł się jeszcze na dwie! Rockeffeler, który zgromadził ogromną fortunę, codziennie w południe ucinał sobie półgodzinną drzemkę. Żona Franklina Delano Roosevelta dobrze radziła sobie z obowiązkami, jakie przysługują pierwszej damie, ponieważ przed każdym publicznym wystąpieniem siadała w fotelu, zamykała oczy i relaksowała się przez dwadzieścia minut.

Poza tym Carnegie radzi, aby naszym głównym celem nie było wypatrywanie tego, co odległe i niewyraźne, lecz czynienie tego, co leży w zasięgu naszej ręki. Ile razy marnowałeś swój cenny czas na rozmyślanie nad tym, jak wspaniale będzie, gdy będziesz już bogaty, znany, szczupły, zamiast wykorzystać ten czas na to, by naprawdę zrobić coś, co przybliży cię do celu? Pisarz pochodził z biednej farmerskiej rodziny, a odniósł ogromny sukces. Z pewnością warto więc pochylić się nad jego radami. „Jeden z najtragiczniejszych przejawów ludzkiej natury to skłonność do odkładania życia na później” – pisze. A także: „Zbyt późno spostrzegamy, że życie polega na życiu w każdej godzinie i w każdym dniu”. Można powiedzieć, że znaczy to mniej więcej tyle: „co masz zrobić jutro zrób dzisiaj”, tylko że według autora jest to recepta na szczęście, nie tylko na dobrą organizację pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Edukator
  • Edukator
  • 21.02.2012 22:05

Niezwykle ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.