Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25279 miejsce

Jak dokarmiać ptaki? Krótki poradnik

Obchodzone w sobotę i niedzielę "Europejskie Dni Ptaków" są doskonałą okazją do podjęcia decyzji o dokarmianiu naszych skrzydlatych "sąsiadów". Jak to robić, by im pomóc, a nie szkodzić?

Październik jest doskonałym okresem przygotowań dla tych, którzy zamierzają pomóc naszym skrzydlatym towarzyszom podczas zimy. Nie każde jednak dobre chęci są korzystne dla ptaków.

Na początek czego nie wolno.
1. Nie wolno podawać w karmie produktów solonych (paluszki, solona słonina i inne). Spowoduje to męczarnię tych zwierząt, a nawet śmierć
sikora przy surowej słoninie / Fot. Artur Hampel2. Nie wolno podawać dużej ilości pieczywa (okruchów), gdyż kwaśnieje. Okruchy można stosować jako niewielki dodatek
3. Nie wolno przerywać dokarmiania, zwłaszcza pod koniec zimy, gdzie szczególnie trudno ptakom znaleźć wystarczającą ilość pożywienia

Jeżeli zdecydujemy się już na dokarmianie ptaków, istotnym jest by kontynuować je aż do wiosny. Ptaki dokarmiane stają się mniej samodzielne w poszukiwaniu pokarmu. Brak konsekwencji i ciągłości w dokarmianiu, dla wielu z naszych karmnikowych gości, może skończyć się tragicznie.

Co smakuje ptakom? Doskonałymi "potrawami" są wszelkiego rodzaju ziarna zbóż, słonecznika, tłuszcze zwierzęce, owoce dziko rosnących roślin. Coraz częściej dostępne są w marketach gotowe do wywieszenia karmy. Można też zapytać o takowe w lokalnym nadleśnictwie bądź u leśniczego. Wiele nadleśnictw organizuje akcje dokarmiania ptaków, zakupując na ten cel gotowe mieszanki tłuszczowo-ziarnowe.

Dla ptaków groźna jest zarówno długo utrzymująca się niska temperatura jak i gołoledź (ptaki mają utrudniony dostęp do pokarmu w spękaniach kory, oblodzonych owocach itp.). Pamiętać należy, by karma była wykładana w nadmiarze ale jednocześnie zmieniana w przypadku oblodzenia.

Jeżeli chodzi o typy karmników, to nie będę się tutaj na ten temat rozpisywał. Jedyną istotną rzeczą jest to, by sikorki miały karmę wywieszoną również poza karmnikiem. Ptaki większe jak dzięcioły, kosy, kawki, kwiczoły i inne raczej będą unikały bujających się karmideł, a sikorki nie będą z nich przeganiane.

Dzięki trosce o nasze skrzydlate zwierzęta, możecie stać się widzami niecodziennych karmnikowych scen, czego Wam serdecznie życzę.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pożyteczne rady.

Jak się ptaszki dowiedzą, że autor takie "male" słoninki oferuje, to wszystkie tam przylecą :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od kilku lat zimą dokarmiam ptaki, głównie sikorki. Cała przyjemność jest w obserwowaniu tych wspaniałych ptaków. Mają swoje stałe godziny jedzenia i nie jedzą całym stadem, tylko kilka sikorek a reszta siedzi na drzewach, jakby czekając na swoją kolejkę. Co do pokarmu, to różne zboża, nasiona słonecznika itp. Słoninę wieszam świeżą w różnych miejscach i przyczepiam sznurkiem do gałęzi. Czasami kawki, wrony dają sikorkom "popalić", ale i one jeść potrzebują...:) Pozdrawiam 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.