Facebook Google+ Twitter

Jak działają nowe przepisy drogowe?

18 maja weszły w życie nowe przepisy drogowe – jakie są tego rezultaty?

https://www.flickr.com/photos/drabikpany/7165287046/ / Fot. fot. Piotr DrabikKierowcy zatrzymanemu po przekroczeniu dozwolonej prędkości o 50 km/h grozi utrata prawa jazdy na okres 3 miesięcy, do tego 10 pkt. karnych i mandat w wysokości 400-500 zł – ponieważ kary pieniężne na razie nie ulegają zmianie. Na razie, gdyż szykuje się nowy projekt zaostrzający także kary finansowe. Dotkliwiej karani mają być także recydywiści oraz pijani kierowcy.

Taka zmiana przepisów ruchu drogowego ma w założeniu poprawić bezpieczeństwo na drogach. Na pewno wielu kierowców w obawie przed wysokimi mandatami zdecyduje się jechać ostrożniej, lecz piratów i nierozważnych osób, które starają się prowadzić po alkoholu to nie powstrzyma – a to oni są sprawcami najgroźniejszych wypadków. Co prawda „prawko” mam dopiero od roku, lecz jeżdżę sporo, czasami zbyt szybko, nigdy nie zdarzyło mi się jednak przekroczyć dozwolonej prędkości aż o 50 km/h – to trzeba zrobić naprawdę świadomie i całkowicie nieodpowiedzialnie.

Pierwszy tydzień po wprowadzeniu nowych przepisów pokazał, że takich nieodpowiedzialnych kierowców mamy wiele. Rzecznik Komendy Głównej Policji, Mariusz Sokołowski podsumowuje: - „W pierwszym tygodniu policja zatrzymała kilkaset uprawnień. Zanotowaliśmy też mniej wypadków i mniej ofiar, niż w poprzednich tygodniach”. Ta mniejsza ilość wypadków może okazać się jednak tylko chwilowym zjawiskiem – reakcją na ostrzejsze przepisy - i po przyzwyczajeniu się kierowców do nowej sytuacji, wrócą bardziej niechlubne statystyki – czy warto iść zatem w stronę wielu państw europejskich i straszyć kierowców horrendalnie wysokimi mandatami? (stawki w innych krajach znajdziecie w źródłach poniżej).

Jak wspomniałem na początku trwają pracę nad podniesieniem kar za przekroczenie prędkości. (link do nowych stawek także poniżej). Ma być także więcej fotoradarów oraz kamer przy sygnalizacjach świetlnych – trzeba dodać– tych rzeczywiście nagrywających. Kierowcy, miejcie się więc na baczności i „Jak mawia Janusz na CB radio: szerokości na trasie”.Źródła:
http://autokult.pl/16315,ile-bedzie-kosztowal-cie-mandat-w-krajach-ue-poradnik
http://www.tvs.pl/informacje/taryfikator-mandatow-2015-jakie-kary-za-przekroczenie-predkosci-zaplacisz-nawet-1500-zlotych
http://www.motofakty.pl/artykul/nowe-przepisy-weszly-w-zycie-co-jesli-przekroczymy-predkosc-o-50-km-h-a-zdjecie-zrobi-fotoradar-video.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.