Facebook Google+ Twitter

Jak dzieci korzystają z Internetu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-12-10 16:39

To, że dzieci i młodzież korzystają z internetu, to jedno, a to, że przed komputerem zasiadają coraz młodsi, to drugie. W Polsce średni wiek dziecka korzystającego z internetu to 9 lat.

Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Internet-Sign.jpgZ badań wynika, że prawie co czwarte dziecko kontaktuje się z nieznajomymi online, co siódme widziało w internecie materiały związane z seksem, co czternaste spotkało się osobiście z nieznajomym poznanym przez sieć, a co dwudzieste było napastowane w internecie.

Takie dane wynikają z drugiego etapu europejskiego projektu badawczego EU Kids Online. Celem badania jest zgromadzenie rzetelnej wiedzy na temat doświadczeń i zwyczajów dzieci i rodziców w zakresie bezpiecznego użytkowania internetu.

Projekt powinien w efekcie uwrażliwić rodziców na problemy związane z zagrożeniami internetowymi.

Polskie badania odbywają się pod kierownictwem dr Lucyny Kirwil, która zauważa, że według przebadanych dzieci zagrożenia spotykane w sieci nie stanowią realnego niebezpieczeństwa.

Okazuje się dodatkowo, że co piąte dziecko i nastolatek w wieku między 11–16 lat zetknęli się w internecie z treściami, które naruszają kształtujący się system wartości młodego człowieka. A więc treści propagujące nienawiść, samobójstwo, anoreksję, narkotyki.

Ponadto co siódme dziecko przynajmniej raz otrzymało wiadomość o podtekście seksualnym. Badanie pokazuje jednocześnie, że najbardziej przykrym doświadczeniem internetowym jest nękanie przez innych, ale jest to problem, który bardzo rzadko dotyka dzieci.

Zdecydowanie częściej występują jednak inne zagrożenia. W polskim badaniu aż 41 proc. dzieci podało, że korzystając z internetu miały takie doświadczenia, jak zetknięcie z pornografią oraz odebranie wiadomości napastliwych. Jednak te wydarzenia nie dostarczały dzieciom przykrych emocji.

Rodzice dzieci często nie są świadomi zagrożeń wynikających z korzystania z internetu. Podstawową przyczyną jest fakt, że komunikacja internetowa jest anonimowa i prywatna. 60% badanych korzysta z sieci w swoim pokoju.

Z zebranych w badaniu danych wynika jednocześnie, że największe trudności z reagowaniem na niebezpieczne treści w internecie mają najmłodsze dzieci. Chociaż w wieku 11-16 lat opanowały już wiele umiejętności związanych z bezpiecznym użytkowaniem sieci, potrafią np. odpowiednio ustawić prywatność czy zablokować niechciane kontakty. Jednak nie potrafią zablokować niepożądanej wiadomości.

Badanie było przeprowadzone wiosną i latem 2010 r. na losowo wybranej grupie liczącej ponad 23 tys. dzieci i nastolatków w wieku od 9 do 16 lat, brał w nim udział przynajmniej jeden rodzic każdego badanego. W Polsce wywiady przeprowadzono na grupie ponad 1000 osób.

Badania EU Kids Online zostały zrealizowane przez London School of Economics and Political Science (LSE). Za polskie badania odpowiada zespół badaczy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie pod kierunkiem dr Lucyny Kirwil z Katedry Psychologii Społecznej.

Źródło artykułu: http://edula.pl/articles/show/513

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dzieci korzystają z tej formy spędzania czasu wolnego, bardzo intuicyjnie i emocjonalnie. Rodzice nie mają czasu dla swoich dzieci i one same organizują sobie wolny czas. Komputer nie jest dobrą zabawką dla dzieci bez odpowiedniego nadzorowania i dawkowania "zabawy" z nim. Przytoczone wyniki badań są potwierdzeniem moich nieprzypadkowych stwierdzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.