Facebook Google+ Twitter

Jak FBI hoduje terrorystów w łonie blogosfery

Kontrowersyjny bloger podżegał do nienawiści wobec mniejszości i dostawał za to pieniądze od FBI. Miarka się przebrała, kiedy publicznie wezwał do zabójstwa trzech urzędników federalnych.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:QWERTY_keyboard.jpgMianem "terroryzmu krajowego" rząd amerykański określa aktywność wszelkich ekstremistycznych grup propagujących nienawiść do mniejszości etnicznych, religijnych i seksualnych oraz podżegających do nastrojów antyrządowych (w sensie: nie do aktualnie rządzących polityków, lecz do rządu jako instytucji w ogóle). Jak Stany Zjednoczone długie i szerokie, organom ścigania ciężko zlokalizować z natury rozproszonych sympatyków różnorodnych form ruchu oporu, zwłaszcza jeśli potencjalna przestrzeń poszerza się o internet.

Dlatego federalne agentury w USA posługują się sposobem wypróbowanym z powodzeniem już w XVIII-wiecznej Francji przeciwko antyrojalistom wszelkiej maści - sponsorują po cichu upatrzoną wcześniej platformę wymiany myśli między ekstremistami, w zamian oczekując od jej twórcy dostępu do ich dossier. Innymi słowy, wykorzystują popularny ośrodek radykalnej, antyrządowej propagandy jako wabik, pozwalający zidentyfikować i zgromadzić w jednym miejscu wszystkich dysydentów, a wśród nich aktywistów, nie ograniczających się w swoich działaniach tylko do słów. Federalne Biuro Śledcze dopasowało starą metodę do potrzeb nowego otoczenia i od 2003 roku zaczęło hojnie obsypywać funduszami pewnego blogera, który w swoich publikacjach nie stronił od rasistowskich komentarzy, nawoływania do przemocy i szeroko pojętego antysemityzmu, łącznie z negowaniem Holocaustu.

Hal Turner z New Jersey, lat 47, od początku lat 90. zyskiwał rozgłos w kręgach amerykańskiej prawicy. Był częstym gościem popularnego talk show prowadzonego przez Boba Granta i Seana Hannitya, konserwatywnych dziennikarzy z radia WABC. Został lokalnym koordynatorem kampanii prezydenckiej Pata Buchanana w 1992 roku, służył również pomocą Partii Libertariańskiej. Podczas wyborów do Kongresu w 2000 roku bezskutecznie ubiegał się o kandydaturę z ramienia Partii Republikańskiej.

Swoje miejsce znalazł w świecie mass mediów jako gospodarz własnego radiowego talk show i bloger o kontrowersyjnych poglądach, podpadających pod nacjonalizm, rasizm i antysemityzm. Od tej pory Turner stał się bohaterem wielu głośnych skandali i incydentów, które przysporzyły mu nie lada popularności wśród ultraprawicowych ekstremistów.

W 2005 roku Turner opublikował na swojej witrynie dane osobowe trzech sędziów prowadzących sprawę przeciwko ultraprawicowemu ekstremiście Mattowi Hale'owi. Hale, apostoł supremacji białej rasy, założył Światowy Kościół Stwórcy, szerzej znany w USA jako Ruch Kreacjonistyczny. Wpadł w kłopoty, kiedy chwycił przynętę zarzuconą przez "przykrywkowca" z FBI, nawołującego do zabójstwa sędziny Joan Lefkow, z którą uprzednio Hale miał kilka potyczek na drodze sądowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nic nowego nie opisałeś. Te metody stosują wszystkie nowoczesne państwa w tym też i Polska. To zagadnienie zostało kilka lat temu w amerykańskim czasopiśmie popularno-naukowym "N E X U S - NOWE CZASY" opisane. Jest tylko jeden problem. Osoby które zajmują się takimi tematami i je nagłaśniają, giną w jakiś przecudowny sposób?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.