Jak feniks z popiołów - Smyk Prudnik w finale MP kadetów !

To był niesamowity weekend z koszykówką w Prudniku. Turniej półfinałowy Mistrzostw Polski Kadetów nie raz nas zaskoczył. Ostatecznie to gospodarze cieszyli się z zwycięstwa w rozgrywkach i awansu do finału.

Akcja / Fot. Mateusz BireckiW pierwszym turniejowym meczu zmierzyły się drużyny Kasprowiczanki Ostrów Wielkopolski i ZKS Unii Tarnów. Mecz pełen był błędów popełnianych przez obydwie drużyny. Ostatecznie ze zwycięstwa cieszyli się młodzi koszykarze z Wielkopolski wygrywając 63:58.

W kolejnym spotkaniu zmierzyły się drużyny z Prudnika i Sopotu. Sam przyjazd Prokomu Trefla do Prudnika to wielkie wydarzenie. Niestety sam ten fakt sparaliżował miejscowych, o czym świadczy wynik spotkania. Rywal nie grał wspaniałej koszykówki, która mogła się podobać. Pierwsza kwarta w wykonaniu obu ekip była bardzo senna, a wynik, który widniał na tablicy świetlnej po czterech minutach to 4:4. Później gospodarze wykorzystując nieuwagę Prokomu zdołali odskoczyć na pięć punktów - 15:10. W dwóch kolejnych odsłonach gospodarze nie mogli poradzić sobie z koszykarzami znad Bałtyku. W dwóch kwartach zdołali zdobyć zaledwie 12 punktów, podczas gdy Prokom 38. W ostatniej części spotkania, wprawdzie udało się zniwelować przewagę do 9 punktów, ale zwycięsko z tej rywalizacji musiał wyjść Prokom.

W drugim dniu turnieju na początek spotkali się koszykarze z Tarnowa i Sopotu. Po trzech kwartach rywalizacja była bardzo zacięta. Jednak ostatnie kilka minut należało już wyłącznie do Prokomu, który ostatecznie zwyciężył 58:45.

W czwartym spotkaniu półfinałowym zagrali ze sobą Smyk Prudnik i Kasprowiczanka Ostrów Wielkopolski. Zmieniona pierwsza piątka u gospodarzy i agresywna obrona dała zamierzone efekty. Już po pierwszej kwarcie prudniczanie prowadzili 23:12, a głównym bohaterem tej części był Jarosław Oleksy, zdobywca ośmiu punktów. Jednak już druga kwarta była podobna do tej, którą można było oglądać dzień wcześniej w meczu z Prokomem. Ostatecznie po rzucie zza linii 6,25 m Dominika Ziemby do przerwy gospodarze prowadzili 32:30. W trzeciej kwarcie to już gospodarze przejęli inicjatywę kontrolując przebieg spotkania i systematycznie powiększając przewagę. Ostatnia partia to już prawdziwa, dojrzała koszykówka w wykonaniu prudniczan. Świetne przechwyty, pomyślane akcje, dały w tej części zwycięstwo 29:16, a ostatecznie 84:64. Na meczu zjawili się także dziennikarze TVP Opole, którzy zrealizowali obszerny materiał na temat prudnickich zawodów.Tomasz Madziar - najlepszy zawodnik turnieju / Fot. Mateusz Birecki

Po dwóch dniach zmagań gospodarze zajmowali trzecie miejsce, które nie było jeszcze premiowane awansem do turnieju finałowego. Trzeba było więc za wszelką cenę wygrać mecz z Unią Tarnów. W dążeniu do awansu nie pomogli goście z Sopotu, którzy w przedostatnim meczu turnieju przegrali z Kasprowiczanką Ostrów Wielkopolski 72:59.

Jak ważne było ostatnie spotkanie w tym sezonie na własnej hali, niech świadczy fakt, że w południe na Obuwniku stawiło się około 500 widzów. Nie zabrakło też klubu kibica II-ligowej Pogoni Prudnik. Sami koszykarze również nie zawiedli. Już w pierwszej kwarcie mieli przewagę 11 punktów. Tym razem Smyki nie popełniły błędu z poprzednich meczy, kontrolując przebieg spotkania i wygrywając do przerwy 39:25. Na początku trzeciej części meczu zrobiło się trochę nerwowo. Goście odrobili straty, ale czas na żądanie, o który poprosił trener Smyka, Tomasz Michalak, sprawił, że wszystko powróciło do normy. Nie dość, że została zwiększona przewaga, to do końca kwarty gospodarze nie pozwolili już trafić tarnowskim koszykarzom. W ostatniej części spotkania MKS Smyk zagrał w rezerwowym składzie, spisując się bardzo dobrze. Ostatecznie Smyk Prudnik pokonał Unię Tarnów 74:50, zapewniając sobie pierwsze miejsce w turnieju i awans do ścisłego finału, gdzie o mistrzostwo kraju powalczy osiem najlepszych drużyn w Polsce.
Na zakończenie turnieju burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych powiedział:
- Wspaniale, że mamy jedną z najlepszych drużyn w kraju. Myślę, że podczas finałów też będziecie walczyć o zwycięstwo, o medal. Cieszę się, że znowu jest o Prudniku głośno za sprawą koszykówki.

Poniżej komplet wyników z wszystkich czterech półfinałów:

Grupa IX - organizator MKS MOS Pruszków
23.05.2008 (piątek)
Śląsk Wrocław - Stal Stalowa Wola 82:58 (23:17, 18:19, 18:10, 23:12)
MKS MOS Pruszków - ŁKS Łódź 85:81 (26:20, 21:21, 24:10, 14:30)
24.05.2008 (sobota)
ŁKS Łódź - Śląsk Wrocław 74:69 (20:18, 20:16, 17:15, 17:20)
MKS MOS Pruszków - Stal Stalowa Wola 70:59 (16:12, 17:16, 18:23, 19:8)
25.05.2008 (niedziela)
Stal Stalowa Wola - ŁKS Łódź 52:72 (8:12, 18:18, 12:22, 14:20)
MKS MOS Pruszków - Śląsk Wrocław 86:81 (18:16, 22:18, 25:14, 21:33)