Facebook Google+ Twitter

Jak firmy spekulowały walutą

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-03 07:42

Nawet kilka miliardów złotych mogą kosztować polskie firmy spekulacje na rynku walutowym - pisze "Rzeczpospolita".

Chodzi o umowy, które miały ograniczać ryzyko kursowe eksporterów. Jednak z powodu dużych wahań kursów dolara i euro, wielu z nich poniosło poważne straty.

Większość dużych firm, których dochody w dużym stopniu zależą od kursów walut korzysta z tak zwanych "opcji walutowych". Są to umowy na podstawie, których przedsiębiorstwa ustalają z bankami kurs wymiany waluty z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Na początku roku sporo firm zawierało umowy zabezpieczające je przed nadmiernym umocnieniem się złotówki. Jednak, by zredukować koszty takiej transakcji, przedsiębiorcy wykupywali jednocześnie zabezpieczenie przed osłabieniem złotówki. Znaczący wzrost kursów walut w drugiej połowie tego roku spowodował jednak, że operacja ta stała się bardzo nieopłacalna. Na przykład wiele firm zobowiązało się rozliczać z bankami po kursie 3,60 za euro, podczas, gdy na przełomie października i listopada rynkowa wartość europejskiej waluty przekroczyła 3,90.

Gazeta wylicza, że ofiarami opcji walutowych padło już kilka spółek giełdowych między innymi Ciech (100 milionów złotych strat) czy Erbud (prawie 50 milionów). Zdaniem analityków w przypadku mniejszych firm zobowiązania wynikające z opcji walutowych mogą zachwiać ich płynnością. Zdaniem dziennika kłopoty firm odbiją się na wynikach finansowych banków. Ich zysk może być w przyszłym roku mniejszy nawet o kilka procent.

Cały artykuł w "Rzeczpospolitej"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.