Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27014 miejsce

Jak formułować postanowienia noworoczne, aby nie zwariować?

Nieodłączną częścią obchodów nadejścia nowego roku jest, oprócz zabawy sylwestrowej, składanie sobie przyrzeczeń na nadchodzące miesiące. Jak formułować postanowienia, aby od nich nie zwariować?

Przed nami kolejny rok. / Fot. Billy AlexanderNieodłączną częścią obchodów nadejścia nowego roku jest, oprócz zabawy sylwestrowej, składanie sobie przyrzeczeń na nadchodzące miesiące. Mamy nadzieję, że coś się zmieni w naszym życiu. Chcemy być chudzi, wysportowani, oczytani, znać języki obce. Marzy nam się lepsza praca i poukładane życie uczuciowe. Na przełomie lat pojawia się w nas nieoczekiwanie nadzieja, że ten nowy może być lepszy, jeśli tylko się postaramy. Takie patrzenie skutkuje listą postanowień. Czasem długą, szczegółową i zupełnie nierealną, ale czasem treściwą i konkretną, która ma duże szanse na spełnienie.

Skąd bierze się magia tych kilku dni, kiedy chcemy zaczynać od początku? - Z jednej strony wypada robić postanowienia, bo wszyscy je robią. Jednak z drugiej strony, myślę że ludzie mają taką skrytą nadzieję, że może tym razem się uda. Może w tym roku naprawdę rzucę palenie. Chcieliby coś zmienić w życiu i wydaje im się, że początek nowego roku dodaje im motywacji i sił do realizacji - twierdzi Dagmara, studentka. - Ja nie robię postanowień na nowy rok. Jeśli chcę coś zmienić, mogę zacząć te zmiany każdego dnia - dodaje.

Składane co roku przyrzeczenia pozwalają nam zaobserwować, jak bardzo ludzie potrzebują zmian w swoim życiu. Przełomowy moment z 31 grudnia na 1 stycznia wydaje się być tylko dobrym pretekstem do refleksji nad tym, co było i marzeń o tym, co nadchodzi. - Zmiany są potrzebne, kształtują nasz charakter - mówi Bernadetta, studentka.

Jak wiemy, skuteczność składanych sobie noworocznych obietnic jest znikoma. Często wygórowane wymagania wobec siebie prowadzą jedynie do frustracji. Wtedy zapewne lepiej byłoby nie składać ich w ogóle. Jeśli jednak skupiamy się na jednej rzeczy, która jest realna do osiągnięcia, jest szansa, że za rok poczujemy satysfakcję, że coś się zmieniło. Pani Halina, emerytowana nauczycielka, każdego roku analizuje ten poprzedni. - Człowiek zastanawia się co było i co będzie, robi jakieś plany. Jeśli coś nie wyszło, to trudno, ale jeśli się udało, czuję satysfakcję. Cieszę się z dobrych rzeczy, a tych złych staram się nie pamiętać - mówi.

Inaczej na noworoczne postanowienia patrzy Bernadetta. - Już ich nie robię, bo kiedy tworzyłam taką listę, w końcu nie miało to sensu. Z reguły nie wykonywałam tych postanowień. Chyba głównie z powodu lenistwa i słabej woli. Teraz staram się zmieniać codziennie, po trochu - twierdzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Zawsze jakaś zmiana w naszym życiu na lepsze ma sens. Warto sobie coś postanowić, ale zmieniac siebie można każdego dnia. Tak więc symboliczne "postanowienie noworoczne" jest dla mnie trochę jak przesąd - "postaram się zmienic coś w tym roku". Przecież czasem dochodzimy do wniosków "muszę cos z tym zrobic", "coś jest nie tak".
To trochę tak jak w tym demotywatorze, że na początku stycznia spada sprzedaż papierosów. A później? Jak nie w tym roku to w następnym.
Pzdr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepiej cieszyć się chwilą. Horacy powiedział "carpe diem", co ma swoje głębokie znaczenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W ogóle nie formułuje i problem z głowy:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pojutrze nie. Dzisiaj albo nigdy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

lepiej "Co masz zrobic jutro, zrob pojutrze" i jest jeden dzien wolny ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To może warto dodać napis "co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj" ;).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żadnych postanowień noworocznych. - nie zawracam sobie głowy takimi drobnostkami, kiedy przede mną nawał pracy. Zawsze chcę żeby było jak najlepiej, a że nie zawsze wychodzi - trudno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ja mam napis przy kompie <<Od jutra nie pale>> i co wstane rano to czytam i jest fajnie bo to od jutra więc dzisiaj moge.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze powtarzam sobie, że w nowym roku będę grzeczny...ale nigdy mi to nie wychodzi ;-((

najlepiej takie malutkie postanowienia czynić, które łatwo zrealizować ;-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak jak Adam nie formułuję żadnych postanowień, bo Nowy Rok to dzień jak każdy inny ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.