Facebook Google+ Twitter

Jak gęś z prosięciem

Fragment znanego wiersza Jana Brzechwy przyszedł mi na myśl wczoraj, w trakcie słuchania pewnej rozmowy w "Kropce nad i": "Niechaj ciebie to nie rani, lecz jesteśmy niedobrani."

Tragiczna sytuacja narodów Afryki, wymierających masowo na AIDS i słowa papieża
zalecające
jako najlepszą formę walki ze śmiertelną chorobą, abstynencję seksualną oraz wierność małżeńską, stały się tematem wczorajszej rozmowy dwóch panów, prowadzonej przez Monikę Olejnik w „Kropce nad i”.

Panowie, mający z racji urodzenia i wyniesionej z domu kultury całkowicie odmienne zdania na temat prezerwatyw, sposobów walki z epidemią i obyczajowości, przypominała rozmowę gęsi z prosięciem.

- Tę wypowiedź - powiada pan Gowin, odnosząc się do gromkiej, antykondomowej deklaracji papieża -
powinno się traktować w szerszym kontekście. Na dłuższą metę rzeczywiście jedynym skutecznym środkiem jest zmiana postaw, a antykoncepcja tylko by te negatywne postawy utrwaliła.

Nie wiadomo, co dla pana G. oznacza dłuższa meta, ale Richard Mbewe - człowiek urodzony w Afryce, znający obyczaj, kulturę i stopień akceptacji słowa misjonarskiego, mówi wprost:

- To nie jest czas na interpretacje, zastanawianie się nad tym, co papież miał na myśli, albo na dyskusje profesorów teologii. Tam żyją prości ludzie i potrzebują prostej informacji od papieża.

Nawiązuje do tego stwierdzenia desperacka wypowiedź ministra jednego z państw afrykańskich: - Pracujemy w ciemności, najlepiej wskażcie leki, które spowodowałyby, że Bóg byłby po naszej stronie.

Ale Bóg, który nie wiadomo po czyjej jest stronie, się nie wtrąca, bo wtrąca się Watykan. Podobno w Jego imieniu, w co ośmielam się powątpiewać, bo od czasów Mojżesza, nikt jeszcze z gorejącego krzaka ani słowa nie słyszał.

Całkowity zakaz używania nie przeszkadza, że jakis tam kapitał Watykanu zaangażowany jest w produkcję
zwalczanego, gumowego diabelstwa, czyli prezerwatyw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Nie mogę nie obalić jednego pseudo-argumentu, który jest przedstawiany na serio przez KK. Jest niesamowitą bzdurą mówienie, że rozpowszechnianie prezerwatyw sprzyja zachowaniom ryzykownym. Wszystkie badania naukowe temu przeczą. Co do wypowiedzi papieża... NO COMMENT. A co do Pani Jadwigo, cieszę się, że jest ktoś kto pozwala mi przeżyć w tym polskim piekiełku :) >>> (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

milan - tłumacząc z polskiego na nasze: nie jestem kibicem KK, ale grę śledzę uważnie. I komentuje ją na swój własny sposób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus, za uzasadnioną krytykę nieodpowiedzialnych postaw i poglądów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po prostu niepotrzebne są, moim zdaniem, takie wstawki.
Jak ktoś nie cierpi SLD, to czy w każdym tekście pisze: SLD to zło? hehe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rafale - "Za jednostronność i brak próby szerszego...wobec barku próby analizy w mediach..."
A gdzie jest napisane, że JA mam analizowac i patrzeć SZERZEJ?
Ja komentuję z MOJEGO punktu widzenia to, co mi dostarczaja media; wszelkiego typu media, o ile byłeś łaskaw zajrzec na strony/linki.


Milan - a ty czego sie spodziewsz, że przestane byc "nudna" bo zaczne komentowac na kolanach i z różańcem ? Jestem nastawiona antyklerykalnie i dobrze o tym od dawna wiesz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

przyznaję, że minus mogłem sobie darować, ale miał on charakter symboliczny wobec braku próby analizy w mediach, co Papież ma poza prezerwatywami do powiedzenia. Pani Jadwiga dostała ode mnie plus za inny tekst więc tak naprawdę nic mój minus nie zmienia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za jednostronność i brak próby szerszego spojrzenia Panie Marku. Czytam mnóstwo tekstów dotyczących wizyty Papieża w Afryce i niestety większość z nich - podobnie jak ten ogranicza się do sloganów z prezerwatywami, a to jest wg. mnie nieuczciwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.03.2009 11:25

Panie Rafale, po co ten minus. Prezerwatywy są pewną metaforą edukacji - nie tylko przecież seksualnej. A wysoko rozwinięte kraje, głównie USA, Francja, Anglia, Hiszpania - mają szalony dług wobec krajów Afryki, które przez stulecia były koloniami bezwzględnie przez nie wyzyskiwanymi. Na Afryce bogaciły się imperia i to było nieludzkie. + Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tego tekstu można wysnuć wniosek: "dajcie Afryce jak najwięcej prezerwatyw i przyzwolenie na nie a rozwiąże to jej problemy" - takie podejście po pierwsze redukuje narody tego kontynentu do zwierząt, które nic poza seksem nie robią, po drugie nie jest żadnym rozwiązaniem. AIDS jest konsekwencją cywilizacyjnej zapaści Afryki i to z tą zapaścią należy w pierwszej kolejności walczyć. Płynie ona z tego, że o Afryce tak naprawdę zapomniano. Narody afrykańskie są dziesiątkowane również przez wojny domowe, ebolę i przede wszystkim głód. Sprowadzanie problemów Afryki do tylko doprezerwatyw to wierutna bzdura. A przy okazji można się jeszcze powyżywać na KK. Minus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ale Bóg, który nie wiadomo po czyjej jest stronie, się nie wtrąca, bo wtrąca się Watykan. Podobno w Jego imieniu, w co ośmielam się powątpiewać, bo od czasów Mojżesza, nikt jeszcze z gorejącego krzaka ani słowa nie słyszał. "

To już staje się po prostu nudne i do przewidzenia w Twoich tekstach.

A z ze słowami papieża oczywiście się nie zgadzam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.