Facebook Google+ Twitter

Jak graliśmy na Euro? Próba podsumowania

Subiektywne podsumowanie występu polskiej kadry na Euro 2008.

1. Przygotowanie fizyczne

W wypowiedziach ekspertów oceniających występ biało-czerwonych na Euro 2008, przewija się zarzut złego przygotowania fizycznego. Mike Lindemana - trenera, który zajmował się kondycją piłkarzy, bzdurnie określono
"fachowcem światowej klasy". Rzeczywiście - kiedy spojrzymy na jego życiorys, sytuacja nie wygląda tak imponująco, jakby się mogło wydawać.


Przygotowanie fizyczne było jednak na dobrym poziomie. Wystarczy spojrzeć na statystyki, by przekonać się o tym, że Polacy biegali tyle samo, co rywale. Nie było więc problemu wytrzymałościowego. Ktoś inny powie, że szybkość piłkarzy pozostawiała wiele do życzenia i tu znowu trzeba sprostować. Czy taki Krzynówek kiedykolwiek uraczył nas akcją na pełnej szybkości? Chyba tylko wtedy gdy miał naście lat, a teraz ma ich ponad 30. Żaden inny piłkarz z kadry nigdy nie był "szybkościowcem". Nie oszukujmy się - nawet Smolarek
nie był i już nie będzie szybkim zawodnikiem. Tutaj pada więc kolejny mit. Leo nie bez przyczyny próbował stosować atak pozycyjny. Na kontrę nie miał piłkarzy.

2. Selekcja

Brak szybkich piłkarzy to błąd w selekcji. Adrian Sikora, Paweł Brożek - wystarczyło po nich sięgnąć. Ciężko jednak o wymienienie kilku kolejnych szybko biegających piłkarzy. Szybki Zieńczuk grał niejeden mecz w kadrze, jednak zawsze potwierdzał, że nie czuje się w niej dobrze.

3. Taktyka

Leo na pewno popełnił błąd ustawiając Smolarka na pozycji najbardziej wysuniętego napastnika. Przypominając sobie najlepszy mecz za jego kadencji - z Portugalią, zauważamy, że Ebi grał wtedy jako lewy napastnik, a ze środkowymi obrońcami walczył wysoki i silniejszy Rasiak. W kadrze funkcję Rasiaka spełniać mógł Saganowski, niestety grał na innych pozycjach. Szkoda zatem, że Beenhakker widział "Sagana" na boku, a Smolarka jako wysuniętego napastnika.

4. Odwaga

Selekcjonerowi zabrakło też odwagi, by odesłać na ławkę Krzynówka. To, że zawodnik był w słabej formie,
wiemy wszyscy. Zresztą sam Beenhakker to potem potwierdził. Dlaczego więc na jego miejscu nie zagrał Smolarek?

Nawet nie imponujący przecież szybkością Roger, lepiej radził sobie na lewej flance niż Krzynówek. Roger to osobny temat. Dlaczego nie zagrał od początku z Niemcami? Leo nie chciał przetrącać "kręgosłupa" drużyny, opartego na kapitanie - Macieju Żurawski. Jak jednak pokazało życie, poza Borucem, to Roger był naszym najlepszym piłkarzem na tych mistrzostwach. Gdyby nie kontuzja Żurawskiego, prawdopodobnie także mecz z Austrią, Guerreiro zacząłby na ławce. Słabe momenty miał Lewandowski, można było zatem wcześniej dać szansę Murawskiemu, który w meczu z Chorwacją pozostawił po sobie niezłe wrażenie.

5. Kontuzje

Kuba Błaszczykowski i Grzegorz Bronowicki byli dwoma kluczowymi zawodnikami tej reprezentacji. Obu z gry wykluczyły kontuzje. Na kontuzji pierwszego mnóstwo straciła nasza ofensywa. Błaszczykowski był
najszybszym piłkarzem w kadrze, któremu prowadzenie piłki nie sprawiało żadnego problemu. Leo miał potem powiedzieć, że chciał zacząć mecz z Niemcami właśnie z Błaszczykowskim w pierwszym składzie. Absencja Bronowickiego zrodziła natomiast problemy na lewej stronie obrony. Co więcej, były piłkarz Legii był najbardziej "ofensywnie usposobionym" obrońcą w reprezentacji. Obaj, fenomenalnie zagrali w pamiętnym meczu z Portugalią. W rewanżu wspólnie powstrzymali Cristiano Ronaldo.

6. Podsumowanie

Na naszą porażkę złożyło się zatem kilka czynników. Nic nie dzieje się przecież bez przyczyny. Trudno debiut naszej reprezentacji na Euro nazwać udanym. Żal, że znowu nie udało się utrzeć nosa Niemcom, ku czemu mieliśmy niepowtarzalną szansę. Mieliśmy cenionego trenera, pewną siebie i wzbogaconą wspaniałym Brazylijczykiem drużynę, ale to wszystko nie wystarczyło. Poziom gry na imprezie, był ponad nasze możliwości. Inna sprawa, że zaczynając od infrastruktury, a kończąc na czysto piłkarskich umiejętnościach, Polska wciąż jest daleko za resztą Europy.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.