Facebook Google+ Twitter

Jak Grzegorz Napieralski dobija lewicę w Święto Pracy

1-majowe wystąpienie Napieralskiego w Rzeszowie to jakaś farsa, jeśli nie skandal. Zdaniem wiceszefa SLD, zasługą tej formacji jest na przykład Wrocław i Szczecin w granicach Polski.

– Przecież Szczecin i Wrocław są dziś w Polsce. Dzięki komu? Dzięki nam – mówi w imieniu SLD jego wiceszef Grzegorz Napieralski, występując najwyraźniej jako stronnik Stalina. Nie ma chyba bowiem wątpliwości, że obecne granice Polski to w największej mierze zasługa ówczesnego przywódcy ZSRR, a nie ludzi obecnej SLD. No chyba, że Napieralski utożsamia swoich politycznych przodków z PKWN, bo z PZPR już niewątpliwie. Mówi bowiem: – Nie mamy powodu wstydzić się historii. Dziś mówi się, że lata Polski Ludowej to jakaś dziura, że nic się nie wydarzyło.

Jeżeli to jest fundament, na którym Napieralski chce budować „nową lewicę”, o której w kółko się mówi, to nawet nie trzeba takiej lewicy życzyć szybkiej śmierci, bo umrze samoistnie w sondażowej agonii. Nie wiem do kogo przemawia Grzegorz Napieralski, ale raczej nie do tych, którzy PRL zwalczali, raczej też nie do tych, którzy pozakładali w III RP firmy, również nie do młodych, którym Zachód milszy aniżeli Wschód. Do przeciętnego Polaka niekoniecznie, bo ma pełne półki w sklepach. A do wykluczonych też nie bardzo, bo do nich mówi już skuteczniej Jarosław Kaczyński i prawa gejów niekoniecznie są dla nich pierwszorzędne.

Napieralski wspomina co prawda o równości społecznej, sprawiedliwości społecznej, równości szans i w ogóle równości, ale same hasła w kontekście reszty przekazu niezbyt są przekonywające. Zresztą i sam Napieralski mówi, że „po kongresie Sojusz będzie miał znakomita ofertę dla Polaków”, toteż najwyraźniej nie warto się jej spodziewać już teraz. Tym bardziej w obliczu personalnych sporów i kompletnego niezdecydowania odnośnie tego, co robić.

Często podnoszone hasła obyczajowe zaś to tylko niewielka część programu odpowiedzialnej lewicy. Przywódcy SLD mówią o nich zresztą i tak głównie dlatego, że nie bardzo mają co innego do powiedzenia. Natomiast ani antyklerykalizm, ani prawa homoseksualistów nie są elementami mogącymi zbudować trwałe, wysokie społeczne poparcie.

Tym bardziej w akompaniamencie rodem z PRL. – A kto odbudował ten kraj bez żadnej pomocy? [...] – Budowaliśmy szkoły, teatry, odbudowaliśmy miasta. Był przyrost naturalny. Nie bójmy się o tym mówić. – stwierdza Napieralski. W takiej otoczce zasługi Napieralskiego dla Polski wydają się zaiste imponujące. Jego obozu właściwie, ale skoro wiceprzewodniczący SLD bierze za niego odpowiedzialność, zamiast się od przeszłości odciąć, no to proszę bardzo.

Nie wiem, jaki doradca (chyba jednak żaden...) czy jaka logika każe Napieralskiemu odwoływać się do tego okresu, ale nawet wybitnie błyskotliwy wicelider lewicy nie jest w stanie udowodnić, że PRL da się określić jako zasługę. A już najbardziej chwalebne, że przyrost naturalny był – i za to Napieralskiemu podziękowania, jest nas teraz już prawie 40 mln, a więc więcej niż przed wojną. Z tego spora część na zachodniej ścianie, którą mamy dzięki nim. No może troszkę szkoda, że, zgodnie z logiką, jego polityczna sprzymierzeńczyni Wanda Wasilewska tak bardzo nie chciała w granicach Polski Lwowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Asen, świetna puenta :))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Racja. Napieralski jest zalosny, nawet bardziej niz Olejniczak - ten drugi przynajmniej na starcie wydawal sie byc nadzieja na nowoczesna lewice.

Najpierw oglasza sie "drugim Zapatero" zapominajac, ze Zapatero jest kim jest, bo zrobil, a nie tylko gadal. Potem "jednoczy lewice" nazywajac innych zdrajcami. Teraz szuka wsparcia u sierot po komunie... tragedia. Przy takich "liderach" mozemy sie szykowac na kolejne 10 lat rzadow prawicowych oszolomow.

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.