Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5831 miejsce

Jak hiszpańscy piłkarze śpiewają swój hymn

Kiedy nasi piłkarze wybiegają na murawę, wstajemy i razem z nimi śpiewamy narodowy hymn.Wydawało by się, że nic w tym dziwnego bo przecież to tradycja w każdym kraju. Hiszpania jest państwem, którego hymn to sama melodia, bez słów.

Pedro Rodriguez (2-L) i Jesus Navas. / Fot. EPA/Kamil KrzaczyńskiReprezentowanie swojego kraju to z pewnością wielkie wyróżnienie dla każdego sportowca. Rywalizacja z symbolem ojczyzny na piersi oraz wykonanie hymnu w pewien sposób podnosi rangę i motywuje zawodnika. Można by powiedzieć, że Hiszpańscy piłkarze nie potrzebują motywacji bo przecież na turnieju Euro 2012 występują jako obrońcy tytułu.

Dziwnie jednak wygląda moment kiedy przed pierwszym gwizdkiem realizator pokazuje twarze zawodników na których maluje się skupienie być może lekkie zakłopotanie. Współczesny hymn czyli Marsz Królewski ma swój początek w 1761 roku. Był anonimową melodią, odgrywaną na rogu. W roku 1770 król Karol III Burbon ogłosił go oficjalnym hymnem Hiszpanii.W połowie dziewiętnastego wieku ogłoszono konkurs na nowy hymn lecz nie został on rozstrzygnięty. Kiedy dyktaturę w Hiszpanii sprawował generał Francisco Franco, napisano trzy teksty, które były dość pochlebne w stosunku do jego osoby. Kiedy władzę przejął Jan Karol I w 1978 roku została uchwalona nowa konstytucja.

Specjalna komisja powołała Francisco Grau, dyrygenta pałacowej orkiestry aby skomponował nową adaptację hymnu. Grau wykorzystał wcześniejsze adaptacje Bartolomé Péreza. Obecnie hymn to tylko melodia, której użycie reguluje dekret królewski z 1997 roku.

Jeśli chodzi o tekst, kwestie sporne w dalszym ciągu nie zostały rozwiązane. Poszczególne regiony Hiszpanii mają własne hymny. Przykładowo Els segadors to regionalna pieśń Katalonii czy Guernikako arbola jest hymnem Basków.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.