Facebook Google+ Twitter

Jak jeździć lepiej?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-13 10:46

Wbrew stereotypom, polscy kierowcy jeżdżą coraz lepiej. - Jesteśmy na drodze bardziej kulturalni, stosujemy częściej drogowy savoir-vivre i coraz więcej z nas porusza się zgodnie z przepisami - ocenia Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. Ale na drodze wciąż trzeba się uczyć. Oto kilka porad, które mogą się przydać nawet doświadczonym użytkownikom dróg.

Jedź na suwak
 / Fot. Drogi zaufaniaDla wielu ktoś, kto stosuje tę technikę, uważany jest za cwaniaka. Tymczasem jazda na „suwak” lub „zamek”, czyli wzajemne przepuszczanie się aut z dwóch pasów przy zwężeniu drogi to rozwiązanie kulturalne i poprawiające płynność ruchu. Dlatego jeśli widzisz, że ktoś z kończącego się pasa chce wjechać przed ciebie - ustąp. Ale żeby „suwak” zadziałał wymagana jest współpraca obu stron - jeśli jedziesz pasem, który się zwęża, nie zmieniaj go aż do samego końca. Wcześniej będziesz blokował tych, którzy jadą za tobą.

Ręce na kierownicy
Gdy trzymasz kierownicę już jedną ręką szansa, że ominiesz przeszkodę, która nagle pojawi się na jezdni, maleje aż o 30-40 proc. Tymczasem 70 proc. kierowcom zdarzyło się puścić kierownicę zupełnie i poprosić pasażera o jej przytrzymanie, a aż 90 proc. przyznała, że zdarzyło im się kierować samochód kolanami. Zwykle ten zły nawyk dotyczy doświadczonych kierowców. - Są przekonani, że gdy mają prawo jazdy od kilkudziesięciu lat, nic złego nie może się zdarzyć - tłumaczy Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Pilnuj prędkości
Mimo, że auta mają coraz doskonalsze systemy bezpieczeństwa, nawet one nie wygrają z prawami fizyki. Na zahamowanie przy prędkości 100 km/h potrzeba 40 m, ale gdy pędzisz 200 km/h, ta długość zwiększa się do 200 m! Pamiętaj, że drogi są projektowane pod określoną prędkość - zachowanie z autostrady nie sprawdzi się na krętym lub górzystym szlaku. Mniejsza prędkość to również płynniejszy ruch - w miastach sygnalizacja świetlna coraz częściej programowana jest tak, by „zieloną falę” mieli tylko jadący z przepisową prędkością.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.