Facebook Google+ Twitter

Jak jeździć nocą bezpiecznie na rowerze?

Najlepiej - w peletonie innych rowerzystów. Co miesiąc o północy z Placu Zamkowego rusza Nocna Masa Krytyczna.

Klimat... / Fot. Rafał KoniecznyCo skłania rowerzystów do jazdy nocą? "Klimat" - jak twierdzi jeden z uczestników comiesięcznej Nocnej Masy Krytycznej.

Cała historia zaczęła się od Warszawskiej Masy Krytycznej - cyklicznego przejazdu rowerzystów przez miasto. W ostatni piątek każdego miesiąca o godzinie 18, Plac Zamkowy zapełnia się setkami, tysiącami rowerzystów. Walczą o swoje prawa i szacunek na warszawskich drogach. To właśnie dzięki Masie Krytycznej cykliści mogą za darmo przewozić swoje jednoślady komunikacją miejską.

Dla uczczenia tej - jakże historycznej chwili - rowerzyści 1 lipca 2005 roku o północy spotkali się na placu Bankowym w Warszawie, aby powitać pierwszy autobus z obowiązującymi przepisami.

Jak czytamy na stronie internetowej NMK (www.nocna.masa.waw.pl) : "Jednak cykliści nie skorzystali z nowej możliwości i pojechali dalej na rowerach które służą do jeżdżenia, a nie wożenia". Od tamtej pamiętnej chwili, Nocna Masa Krytyczna odbywała się nieregularnie, jednak już wkrótce przyjęto, że wielbiciele jednośladów spotykać się będą w drugą sobotę miesiąca, na Placu Zamkowym o 24.

Liczba uczestników zależy od pory roku - w zimie jest to około 20 osób, w lecie natomiast - 200. Prawie każdy rowerzysta ma ze sobą narzędzia i apteczkę pierwszej pomocy, co czyni Nocną Masę Krytyczną - bezpieczną imprezą, mimo, że nielegalną (w świetle prawa nielegalne zgromadzenie zaczyna się powyżej 15 osób). Uczestnicy przejazdów twierdzą, że niestety z ryzykiem bliższego poznania się z policją trzeba się liczyć. Policja jednak zjawia się niezwykle rzadko, a jeżeli już - to jest bardzo przyjaźnie nastawiona.

II sobota miesiąca, 24 na Zamkowym - Nocna masa Krytyczna! / Fot. Rafał KoniecznyNocne eskapady nie mają ukrytego celu. Służą one tylko i wyłącznie - zabawie i radości z przebywania we wspólnym, rowerowym gronie. Niepowtarzalny klimat nocy jeszcze bardziej (oprócz pustych ulic) zachęca cyklistów do jeżdżenia właśnie po zmroku.

Najbliższy przejazd odbędzie się - już za miesiąc! Więcej informacji - na stronie www.masa.waw.pl

Rowery górą!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Nocna masa krytyczna? fajny pomysł, jeszcze nie słyszałem.

Co do losu rowerzysty na drodze to doktorat można o tym napisać :((

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pytanie z tytułu należałoby odpowiedzieć "wcale" ;) Czasem można odnieść wrażenie, że polscy kierowcy polują na rowerzystów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

oj tak, dyskriminacja na drogach jest... dlatego rowerzyści wszelkimi sposobami starają się ją unicestwić :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ A to ci ciekawostka ... Sam jeżdżę rowerem i w nocy jest o wiele lepiej bo jest mniejszy ruch na ulicach.
Poza tym rowerzyści są dyskryminowani na polskich ulicach, bo przecież jak ktoś ma cztery kółka to już myśli, że jest panem na drodze ....
Pozdrawiam ... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

mój pierwszy artykuł w link :) Jak się Wam podoba? Proszę, poddajcie moje wypociny konstruktywnej krytyce :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.