Facebook Google+ Twitter

Jak konstruować tekst do serwisu internetowego?

Masz wątpliwości jak napisać swój artykuł? Przede wszystkim nie znęcaj się nad czytelnikiem - pisz krócej! Pamiętaj - przeciętny tekst w internecie czyta się o jedną czwartą wolniej niż w gazecie papierowej.

1. Twórz tekst w oparciu o język używany przez ludzi odwiedzających naszą witrynę. Zwracaj uwagę na to jak internauci reagują na Twoje wypowiedzi. Dobieraj słowa, ton i styl, by pokazać jak bardzo cenisz odbiorcę.

2. Tekst, który wyświetla się na ekranie jest słabiej przyswajalny przez oko człowieka niż w wydaniu papierowym. Czyta się go 25 proc. wolniej niż taki sam w wydaniu papierowym. Aż 79 procent internautów najpierw przegląda stronę, a dopiero ewentualnie później ją czyta. Zanim zacznie czytać tekst, przejrzy go od góry do dołu. Zwróci uwagę na fragmenty, które są wytłuszczone, oraz na nagłówki i początki kolejnych akapitów.

3. Skracaj, wycinaj, redukuj. Nie ma takiego tekstu, któremu skrócenie o połowę nie wyszłoby na zdrowie. Każdą nową myśl zawieraj w nowym akapicie. Zmieniaj rytm, mieszaj zdania długie z krótkimi, podobnie akapity. Krótkie akapity pozwalają na szybkie ocenienie przydatności tekstu. Idealny akapit składa się z 2-3 zdań.

4. Twórz czytelne i jak najkrótsze nagłówki. Artykuł musi mieć dobry tytuł. To jest pierwsza rzecz, z którą styka się czytelnik. Pierwszy akapit musi odpowiadać na pięć podstawowych pytań: Kto? Co? Gdzie? Kiedy? Po co? Dobrze skonstruowany pierwszy akapit to po prostu cała wiadomość jaką chcesz przekazać. Maksymalna objętość: 240 znaków (wszystkich, jakich użyłeś).

5. Stosuj śródtytuły. Kiedy zależy Ci na podkreśleniu jakiegoś fragmentu, bądź słowa, używaj wytłuszczenia. Nie wersaliki, kursywa czy podkreślenie (podkreślenie to odnośnik, czyli link). Nie przesadzaj z ilością wyróżnień. Jedna lub dwie na akapit wystarczą.

6. Przekleństwa są niedopuszczalne chyba, że w uzasadnionym cytacie.

7. Nic tak nie ubarwia tekstu jak cytaty. Jeśli tylko możesz się nimi podeprzeć znacząco podniesie to jakość artykułu.

8. I najważniejsze: informacja musi być wyraźnie oddzielona od komentarza.

Zobacz także:

Jak pisać krótko, przystępnie i na temat
Zasada "KISS –
Najlepsza opowieść w historii ludzkości, czyli pisz krótko
Nie mam zdjęć do tekstu. Co zrobić?
Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.