Facebook Google+ Twitter

Jak krakowscy rektorzy posłom o rozwoju mówili

14 stycznia w Auli Collegium Maius UJ spotkali się rektorzy krakowskich szkół wyższych oraz zaproszeni parlamentarzyści pochodzący z Małopolski. Rektorzy zachęcali posłów regionu do lobbowania na rzecz innowacyjnych inicjatyw akademickich w regionie, np. Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego.

Auli Collegium Maius UJ, po prawej rektor UJ Karol Musioł. / Fot. Jacek FilipekSpotkanie Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa z posłami poświęcone było „Kierunkom rozwoju naukowego ośrodka akademickiego”. Spotkanie otworzył prof. dr hab. Karol Musiał, który stwierdził, że najbliższe 5 lat zadecyduje o tym, jaki Kraków będzie miał potencjał w najbliższych kilkudziesięciu latach.

Krakowski Ośrodek Akademicki w skład, którego wchodzą wszystkie uczelnie krakowskie dzięki funduszom europejskim stoi przed szansą na skokową rozbudowę infrastruktury badawczej w Krakowie. Na pojawienie się takiej szansy naukowcy przygotowywali się od dawna.

Prof. Karol Musiał mówił m.in.: - Przed kilkoma laty podjęliśmy decyzję co do wyboru strategicznych projektów inwestycyjnych. Szczególnie dużym wyzwaniem jest budowa Narodowego Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego (Synchrotronowego) oraz infrastruktury Centrum Zaawansowanych Technologii AKCENT utworzonego przez Uniwersytet Jagielloński, Akademię Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Krakowską i Akademię Rolniczą - wyliczał rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

Co musimy zrobić? Zastanawiali się organizatorzy i zaproszeni posłowie. / Fot. Jacek FilipekUczelnie krakowskie działają wspólnie i za priorytetowe uznały rozwój badań z zakresu: biotechnologii, informatyki, kształtowania i ochrony środowiska w kontekście zrównoważonego rozwoju, nanotechnologii – funkcjonalnych nowych materiałów konstrukcyjnych, jakości i konkurencyjności produktów, nowych technologii w medycynie i odnawialnych źródeł energii.

Po wprowadzeniu w temat przez rektora UJ, nastąpiły prezentacje poszczególnych projektów, które mimo że znalazły się na liście indykatywnej MNiSW, potrzebują lobby ze strony małopolskich parlamentarzystów.
Wśród prezentacji znalazły się:
- Akademickie Centrum Biotechnologii (Uniwersytet Jagielloński),
- Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii (Akademia Górniczo-Hutnicza),
- Cyklotron (Instytut Fizyki Jądrowej PAN),
- Energie Odnawialne (Akademia Rolnicza),
- Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego (Uniwersytet Jagielloński),
- Szpital Uniwersytecki (Uniwersytet Jagielloński). Na spotkanie przybyło połowa z zaproszonych posłów regionu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

tak przy okazji rektorem UJ jest Karol Musioł, a nie Musiał, ale ogólnie ok

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.