Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15522 miejsce

Jak kupić dobry komputer? Wybieramy kartę graficzną

Kolejna odsłona serii. Tym razem postaram się wyjaśnić, jaką wybrać kartę graficzną i czym się kierować w wyborze.

fot. wikipedia.org / Fot.
Karta graficzna odpowiada za wyświetlanie obrazu na ekranie monitora. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania sprzętu. Wiele lat temu, gdy rynek kart graficznych był w stanie nieustannej wojny o prymat technologiczny, wybranie dobrego modelu było bardzo trudne i wymagało dogłębnej znajomości tematu. Dziś ten etap mamy już szczęśliwie za sobą. Z walk wyłoniły się firmy, które są dziś potentatami w produkcji kart graficznych. Jaki więc mamy wybór?

Nvidia


Firma, która zadebiutowała na rynku układem Riva128 (około roku 1993), dziś produkuje kilka serii kart graficznych, z których najważniejsza to GeForce (GF). Nazewnictwo modeli jest dość skomplikowane i mylące. Nvidia do identyfikowania swoich modeli posługuje się numeracją
"generacji" kart. Najnowsze "dziecko" tej firmy to generacja ósma, czyli karty graficzne oznaczone numerami rozpoczynającymi się od 8 (np. model 8800, 8600). W jednej generacji jest wiele modeli różniących się końcówką numeru i przyrostkiem (np. GT, SE, PRO). W tej chwili generacja ósma jest astronomicznie droga, dlatego nad ich zakupem powinni się zastanowić tylko naprawdę
wymagający gracze.


Alternatywą dla graczy są karty z serii 7600GT lub 7900GT. Zwykli użytkownicy, którzy grają sporadycznie, powinni zastanowić się nad dużo tańszymi rozwiązaniami. Możliwości są dwie. Po pierwsze – możemy kupić płytę główną ze zintegrowaną kartą graficzną (GF6100) - jest to rozwiązanie na pewno najtańsze i w zupełności wystarczające do pracy. Po drugie – jeśli chcemy mieć pewien zapas mocy, powinniśmy zainteresować się również generacją siódmą, ale modelem 7300GT lub GS. Dla profesjonalnych zastosowań warto natomiast rozważyć zakup dedykowanej karty z serii Nvidia QuadroFX. Są to karty przystosowane specjalnie do pracy z programami do obróbki grafiki i projektowania (CAD). Trzeba tylko pamiętać, że taka karta nie spisuje się za dobrze w grach.

ATI


Ta kanadyjska firma, choć starsza, przystąpiła do "wojny" w segmencie kart graficznych póżniej. Po średnio udanej serii kart ATI Rage, firmie udało się przełamać ówczesny monopol Nvidii, dzięki serii Radeon. Jest to dziś główny produkt tej firmy. W chwili obecnej dominującą serią na rynku jest seria Radeon X. Główne jej linie to X1300, X1600, X1800 i najbardziej wydajna X1900. Najsensowniejszym rozwiązaniem dla zwykłego uzytkownika jest karta zintegrowana z płytą (ATI Xpress 200) lub X1300PRO lub XT. Gracze powinni koniecznie zainwestować przynajmniej w X1600PRO. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest X1950XTX, lecz jak zwykle w wypadku topowych modeli cena jest wysoka. Do zastosowań profesjonalnych powstała seria ATI Fire. W ofercie jest ogromna ilość wyspecjalizowanych modeli. Warto zaznaczyć, że karty ATI szczycą się w światku grafików lepszą jakością wyświetlanego obrazu.

Podsumowanie


Może się zdażyć, że podczas zakupu pogubimy się w specyfikacjach, którymi zasypią nas sprzedawcy. Warto wtedy pamiętać że:
– Jeśli nie chcemy grać, to nic się nie stanie, jeśli kupimy zintegrowaną kartę w płycie głównej.
– Jeśli gramy, to karta integrowana na pewno
nas zawiedzie możliwościami.
– Karta graficzna o średniej mocy to najczęściej koszt 350-350 zł.
– Karty bardzo wydajne to 600-1000zł.
– Najnowsze "dzieci" producentów najczęściej kosztują 1500-2500zł.
– Jeśli interesujemy się na poważnie profesjonalnym wykorzystaniem komputera (CAD), karta dla nas będzie kosztowała jeszcze więcej.

Te proste stwierdzenia pozostają od dłuższego czasu prawdziwe. Powinno to pomóc w prawidłowym wyborze.

sdfsdfs / Fot. wsdfrwsf

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Darek Kłospolka
  • Darek Kłospolka
  • 12.01.2012 21:00

mam taki problem z jedną grą pojawia mi się cały czs jakiś error że nie moge w to garć, prosze o pomoc

Komentarz został ukrytyrozwiń

@zkamera

Nie wiem co chcesz powiedzieć przez takie oznaczenie? Każdy standard PCI-Express ma 64bitową szynę danych. Być może masz na myśli PCI-X, która często mylona jest z interfejsem PCI-Express. PCI-X to nowa wersja znanego standardu PCI - i służy do równoległej komunikacji z urządzeniami peryferyjnymi. Nic mi nie wiadomo o kartach graficznych z gniazdem tego typu, często używa się go (PCI-X) do serwerowych zastosowań np. karty sieciowe, kontrolery RAID itp. PCI-Express to standard komunikacji szeregowej - następca AGP i służy tylko jako magistrala dla kart graficznych. Jednak w tym artykule nie ma ani słowa o PCI-X.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.01.2007 21:25

A jakie karty graficzne są na złącze PCI - X 64

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajnie, że jest taki dział :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.