Facebook Google+ Twitter

Jak kupić dobry komputer? Wybieramy monitor

19", panoramiczna matryca, czas reakcji 5 ms, kontrast 800:1, jasność 300 cd, rozdzielczość 1,3 megapiksela (1440x900), kąt widzialności: poziomo/pionowo: 150°/140° – co to właściwie oznacza? Dziś pomogę wam wybrać dobry monitor.

Zdjęcie producentaZacznijmy od tego, jak odczytywać parametry monitorów?


19" – przekątna ekranu mierzona w calach. Im większa, tym monitor większy;
panoramiczna matryca – czyli taka o stosunku długości boków 16:9 (standardowo 4:3);
czas reakcji: 5 ms – to wartość bardzo dobra. Ogólnie im jest mniejsza, tym lepiej;
kontrast – różnica w jasności między najciemniejszym i najjaśniejszym punktem ekranu. Im wyższa wartość tym lepiej i choć wartości podawane przez producentów nie są do końca prawdziwe (podają oni wartości maksymalne uzyskane przez matrycę bez uwzględnienia innych parametrów), to możemy przyjąć, że 700:1 to niezły wynik;
jasność – podawana w kandelach wynosi zazwyczaj 200-300 cd/m2 – tu również wyższa wartość teoretycznie jest lepsza. W praktyce lepiej po prostu sprawdzić, jak nam się obraz z takiego monitora podoba;
rozdzielczość – ilość wyświetlanych pikseli w poziomie i w pionie. Dla 19" standard to 1280 na 1024 dla monitorów "normalnych" i 1440-900 dla "panoramicznych". Im wyższe są te wartości, tym większe możliwości ma monitor;
kąt widzialności – maksymalne odchylenie od płaszczyzny obrazu, pod jakim obraz jest czytelny. W zupełności wystarczy 150 stopni.

Jest oczywiście jeszcze kilkanaście innych paramerów, którymi można opisać monitor LCD (ciekawskich odsyłam do normy ISO 13406-2), lecz te które wymieniłem, są najbardziej istotne.

Teraz sprecyzujemy nasze wymagania. Zasadniczo komputery można podzielić na 3 grupy:


a) sprzęt profesjonalny – używany do zadań takich jak montaż video, obróbka grafiki, projektowanie inżynieryjne, komponowanie muzyki itp.

b) sprzęt dla gracza – tak, to nie błąd; gracze z racji wymagań wydajnościowych stanowią osobną grupę kupujących. Gry mają niesamowity apetyt na moce obliczeniowe i dlatego potrzebują silnych maszyn.

c) sprzęt dla Kowalskiego – czyli najczęściej wybierany typ komputera. Służy do słuchania muzyki, oglądania filmów, przeglądania Internetu. Czasem jako maszyna do pisania bądź platforma do obsługi firmy.


Jaki dla kogo?


Bez względu na to, do której z powyższych kategorii zaliczyliśmy komputer, który chcielibyśmy kupić, najlepiej wybrać monitor LCD. Czasy CRT, czyli monitorów kineskopowych, minęły bezpowrotnie. Nie ma sensu już ich kupować.

Osoby, które potrzebują sprzętu z kategorii a), powinni wybrać jak największy monitor. 20 cali to minimum. Często świetnym rozwiązaniem są dwa monitory. Najwyższe wymagania mają graficy. Sprzęt dla nich jest często 2- lub 3-krotnie droższy. Ale to najważniejsza część ich komputera. Także marka jest istotna - niewiele firm produkuje sprzęt w tym segmencie. Wśród najlepszych przoduje Eizo, choć można też wymienić Belinea czy Iiyama.

Ci, którym bardziej odpowiada sprzęt z kategorii "b", również muszą wziąć pod uwagę duży monitor. 19-calowy i z niskim czasem tzw. reakcji matrycy - to główne elementy, na które warto zwrócić uwagę. Tu również warto zainwestować w dobrą markę, choć wybór jest już większy (z najlepszych: NEC, Philips, LG)

Jeżeli natomiast zadowala cię sprzęt z kategorii "c", to najlepszym wyborem będzie także monitor 19-calowy, choć czas reakcji nie jest już tak istotny. Większość LCD na rynku ma wystarczające parametry. Także marka ma niewielkie znaczenie, choć dobrze jest kupić sprzęt renomowany - np. taki, który znamy z produkcji telewizorów (Sony, Panasonic)

Rozrzut cenowy jest spory – w tej chwili cena waha się od 1000 zł za zwykłe monitory 19 calowe do 9000 zł za profesjonalne 21 calowe. Oczywiście można trafić na różne "okazje".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Fajny artykulik. Ale może ktoś by się wysilił i napisał co nieco o monitorach wysokiej klasy. Np. Syncmaster xl30 firmy Samsung. Profeska ekran dla profesjonalnych ludzi? Mnie zastanawia jak na tak wielkim sprzęcie można pracować?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście masz rację... chociażby parametry kontrastu są podawane właśnie w taki nie całkiem uczciwy sposób. Niestety ramy materiału nie pozwalają mi na tak szczegółowe wgłębienie się w temat, nie mówiąc już o tym że taki artykuł byłby niezrozumiały dla przeciętnego użytkownika komputera. A te parametry są przynajmniej jakimś odnośnikiem.

ps. a co do typów matryc to jest to właśnie to przekomplikowanie na które nie mogłem sobie pozwolić. I tak dużo tu skomplikowanych terminów :) a graficy zainteresowani kupnem takiego specjalistycznego monitora (bo dla innych użytkowników to nie ma znaczenia) na pewno nie poprzestaną na tym artykule...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brakuje mi w sieci takich prostych, nieprzekombinowanych porad. Wiele osób chce po prostu kupić i używać, nie chce studiować tygodniami oznaczeń i zasad działania. Dzięki Michał :) czekam na pozostałe części.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wszędzie poprawiono (można nawiasy dawać):

*b) sprzęt dla gracza – tak, to nie błąd; gracze z racji wymagań wydajnościowych stanowią osobną grupę kupujących. Gry *;
*c) sprzęt dla Kowalskiego – czyli najczęściej wybierany typ komputera. Służy do słuchania muzyki, oglądania filmów, przeglądania Internetu. Czasem *.
Także
*– 19" – przekątna ekranu mierzona w calach. Im*;
*– czas reakcji: 5 ms – to wartość bardzo dobra. Ogólnie *
I chyba *19 calowy* powinien mieć dywiz.
;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo ciekawy artykul

Komentarz został ukrytyrozwiń

Racja – poprawione

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za poruszenie "życiowego" tematu dla nas. A w szczególności dla laików.
Pixel to po polsku piksel (faks, prefiks) no i "rozstrzał" (wiem o co chodzi, ale...), może rozrzut albo zakres cen.
No i w kwestii formalnej -
jeśli punktujemy -
b) sprzęt dla gracza – tak, to nie błąd. Gracze ...
to zamiast kropki stawiamy średnik -
b) sprzęt dla gracza – tak, to nie błąd; gracze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.