Facebook Google+ Twitter

Jak kupić dobry komputer? Wybieramy płytę główną

Co to jest: ATX, Socket AM2, 4x DDR2, 2x PCI, 2x PCI-E x16. Trzeba wiedzieć, co większość tych skrótów oznacza, bo to elementy płyt głównych - jednego z najważniejszych elementów komputera.

Na potrzeby poprzedniego artykułu dokonałem podziału komputerów ze względu na ich zastosowanie. Podział ten będzie obowiązywał również w tym artykule.

Podstawowe informacje

Płyta główna jest najważniejszym komponentem komputera. Wielu kupujących nie stara się nawet poznać możliwości różnych płyt, skupiając się na marketingowo wypromowanych gigahercach i megabajtach. Tymczasem od płyty głównej zależy bardzo wiele, między innymi typ użytego procesora, pamięci i karty graficznej. Te z kolei elementy wpływają na szybkość, wydajność zestawu, a tym samym komfort pracy.

Wybór odpowiedniego typu płyty głównej zdeterminowany jest przez tak zwany chipset i typ gniazda pod procesor. Chipset to główny układ sterujący na płycie. W skrócie - steruje pracą wszystkich pozostałych elementów płyty głównej i koordynuje pracę całego komputera. Chipsety produkowane są przez kilka firm. Jedynymi markami wartymi rozważania są Intel i nVidia. Nie chcę bynajmniej narzucać komukolwiek takiego wyboru z góry. Praktyka jednak pokazała już dawno, że to najlepsze chipsety. Chipsety tych firm są wydajne, bezawaryjne a cenowo nie odbiegają od konkurencji. Gniazda na procesor również występują w kilku odmianach, lecz i tu możemy brać pod uwagę tylko dwa: dla procesorów Intel jest to LGA775, a dla AMD AM2. Inne modele są przestarzałe.

Modeli chipsetów jest całkiem sporo, a różnice są niewielkie i chcąc je opisać, musiałbym wkroczyć na pole takich pojęć jak "technologia wirtualizacji" czy "instrukcje procesora". Tak więc ograniczę się do opisania interesujących nas cech płyty głównej (a więc i funkcjonalności chipsetu). Po pierwsze typ gniazda na kartę graficzną. W tj chwili jedyną opcją jest PCI-Express. Poprzednik czyli AGP jest co prawda jeszcze obecny na rynku, ale branża przestała już produkować karty w tym standardzie. Dodatkowo profesjonaliści i gracze powinni zainwestować w "topowe" chipsety obsługujące tryby SLI lub Crossfire dla gniazd PCI-Express. Te technologie umożliwiają podłączenie dwóch kart graficznych w celu zwiększenia wydajności. Pozostali użytkownicy nie powinni się tym przejmować. Mogą spokojnie wybrać modele nieobsługujące tych trybów.

Warto żeby płyta główna miała jak największą ilość różnorakich "wyjść". Chodzi przede wszystkim o porty USB (minimum cztery i koniecznie obsługujące dużo szybszy standard 2.0) i Firewire (do podłączania urządzeń audio/video), kartę sieciową (najlepiej 1Gb/s), czy dźwięk w standardzie przestrzennym (dla melomanów ważnym może być wyjście S/PDIF generujące na wyjściu dźwięk przestrzenny w formacie cyfrowym ). Gniazda rozszerzeń PCI są w tej chwili mniej istotne z uwagi na uniwersalność standardu USB. Kupując płytę powinniśmy jednak na wszelki wypadek zadbać by posiadała ona minimum dwa takie gniazda. Gniazda PCI-Express opisałem powyżej, a w kwestii podłączania dysków twardych standard obecny - czyli dwa kontrolery SATA z funkcją RAID (które opisze osobno w innym artykule) - jest stosowany przez 95 procent producentów, więc nie powinniśmy się tym martwić. Tak samo sprawa ma się z pamięcią operacyjną, której obsługę płyta powinna wspierać w standardzie DDR2 i częstotliwości 800Mhz (szczegółowy opis dostępnych pamięci w innym odcinku serii), lecz na wszelki wypadek dobrze się upewnić czy tak jest.

Konkrety w sprawie procesorów

W wypadku procesorów AMD sprawa jest prosta, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest chipset nVidii z serii nForce5 lub 6 (zwłaszcza dla profesjonalistów i graczy). Seria 5 to modele 570 i 590 (oba dostępne w wersji SLI), a seria 6 to model 680 - w chwili obecnej najnowocześniejszy chipset tej firmy. Dla mniej wymagających użytkowników, spokojnie powinien wystarczyć "zwykły" chipset (np. seria 570).

Jeśli chodzi o procesory firmy Intel, to sprawa jest bardziej zagmatwana. Najważniejsze to wybierać płyty z chipsetami serii 9xx (Intel) lub 680 (nVidia). Tu również jest możliwość wyboru między chipsetami z opcją SLI czy Crossfire, lub bez niej. Najpopularniejszy obecnie model chipsetu dla procesorów Intela to P965 (produkowany również przez firmę Intel).

Podsumowanie przed zakupem

Wybierając płytę główną warto kierować się ceną i marką. Uznani producenci dbają o wysoki standard produkowanego sprzętu. Jakość płyty zależy w dużej mierze od jakości podzespołów z której jest zbudowana. Dobre podzespoły, to wysoka cena. Niestety za jakość trzeba zapłacić. Dobra płyta kosztuje minimum 300 zł.

Słowo na koniec

Zdaję sobie też sprawę z faktu, że nie uniknąłem używania pojęć technicznych, ale niestety nie udało mi się inaczej wytłumaczyć tematu. Proszę też traktować wszelkie konkretne informacje, jako moje osobiste i subiektywne zdanie. Nie pretenduję do miana "guru", lecz opieram wyrażone tu opinie o własne doświadczenie w tej branży. Wybór marek i modeli przedstawionych w artykule jest podyktowany jedną podstawową sprawą. Uważam że płyta główna jest najistotniejszym elementem komputera, i o ile można sobie zaoszczędzić na procesorze, pamięci czy karcie graficznej, to tutaj nie powinniśmy szczędzić gotówki i kupić dobrą płytę. I wcale nie chodzi mi o kupno najdroższego modelu danej marki, ale o wybór raczej z "górnej połowy" oferty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zbyszek
  • Zbyszek
  • 13.10.2010 13:13

To jakaś kryptoreklama Intela i nvidii?? A gdzie ATI? Co do nvidii miałbym spore zastrzeżenia, jako karty graficzne. Ostatnimi czasy nawet Apple przeszło z nvidii na ati.

http://www.apple.com/pl/macpro/features/graphics.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.