Facebook Google+ Twitter

Jak kupić dobry komputer? Wybieramy procesor

Procesor, czyli tak zwany CPU, to serce komputera. Różnie nazywany, niewielki kawałek krzemu zawierający setki milionów elementów. Który z procesorów będzie odpowiedni do naszego nowego komputera?

Procesor to serce komputera. Fot. sxc.huWieloletni "wyścig zbrojeń" między producentami procesorów doprowadził nas do sytuacji, gdzie na rynku masowego odbiorcy pozostało dwóch producentów. Intel i AMD. Obie firmy produkują różne technologicznie, ale zbliżone możliwościami procesory. Z premedytacją nie będę wchodził w rozważania na temat wyższości jednych procesorów nad drugimi, ponieważ jest to bezcelowe i przypomina dyskurs o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Zamiast tego skupię się na konkretach.

AMD

Procesorów dla tak zwanych stacji roboczych (czyli po prostu "nie-serwerów", stacje robocze to takie komputery jakie mamy w domu) nie jest dużo. AMD prowadzi obecnie dwie główne linie: Athlon64 i Opteron (jest jeszcze Sempron, ale pominę go ze względu na niską wydajność oraz Turion, który jest przeznaczony do komputerów przenośnych). Opterony są procesorami stricte serwerowymi więc nie będziemy się nimi interesować. Athlon64, czyli "okrojona" wersja Opterona (okrojona tylko z możliwości pracy w układach wieloprocesorowych) jest głównym produktem na rynek konsumencki. Linia Athlon64 dzieli się na dwie dodatkowe: Athlon FX, który jest rozwiązaniem dla najbardziej wymagających użytkowników i Athlon64X2, który jest wersją "dwurdzeniową" zwykłego Athlona64. Procesory dwurdzeniowe (obecnie silnie rozwijająca się gałąź rynku) w swoim wnętrzu zawierają dwie kompletne jednostki wykonawcze, czyli jakby dwa serca. Stąd ich wysoka wydajność. W praktyce dla przeciętnego Kowalskiego Athlon64 powinien w zupełności wystarczyć. Oczywiście bardziej wymagający użytkownicy mogą zastanowić się nad wersjami X2 lub FX (wersja FX, to od modelu 62 procesor dwurdzeniowy).

Co do konkretnego procesora, to wybór podyktowany jest też często względami finansowymi. Ceny zaczynają się od 250 zł, a kończą na kilku tysiącach złotych. Jest więc z czego wybierać. Zalecałbym jednak ostrożność w doborze modelu. Nie należy przesadzać z szybkością i wydajnością procesora, a co za tym idzie ceną. Obecnie zwykli użytkownicy zadowolić się mogą na przykład wersją oznaczoną symbolem 3500+. Tu mała uwaga - to oznaczenie nie określa taktowania zegara procesora. Jest to tak zwany Power Rating - jeden z głównych chwytów marketingowych AMD. Realne taktowanie takiego modelu, to 2,2 Ghz (oczywiście biorę pod uwagę zalecenie z artykułu o płytach głównych i podaje parametry modelu pod gniazdo AM2). Koszt: około 360 zł. Najbardziej wymagający gracze mogą natomiast skupić się na modelach z serii X2. Górną granicą powinien być jednak model EE 5000+. Nie polecam serii FX ze względu na dość wygórowane ceny (tak samo zresztą, jak jego "odpowiednika" ze stajni Intela - model Extreme Edition - o czym niżej).

INTEL

Procesor Intel Pentium. Fot. sxc.huPentium Intel prowadzi zupełnie inną politykę marketingową niż AMD. Skutkiem tego są większe "zawirowania" wokół nazewnictwa i linii procesorów tej firmy. Odrzucając na bok informacje nam zbędne można przyjąć, że w chwili obecnej firma prezentuje trzy główne linie procesorów: Pentium D, Pentium Core2 Duo i Pentium Core2 Extreme Edition. Pomijam tu linie serwerowe, mobilne (przeznaczone do laptopów), Pentium 4 (jako przestarzałą technologicznie) i Celeron (jako mało wydajną i powoli wycofywaną). Możemy od razu odrzucić Pentium Core2 Extreme - cena powyżej 4 tys. zł za egzemplarz, to stanowczo za dużo i to mimo doskonałych osiągów procesora. Pozostaje Pentium D i Core2 Duo. (Obie linie są dwurdzeniowe - podobnie jak Athlon64X2). Tu pozostaje nam już tylko kwestia ceny. Nie polecam tylko modeli Pentium D serii 8xx (mają mniej pamięci podręcznej niż seria 9xx, a różnica cenowa jest niezauważalna).

Ceny modeli Pentium D zaczynają się od 360 zł, a Core2 Duo od 700 zł. Najmniej wymagający użytkownicy zadowolą się wersją Pentium D (np. 915). Gracze i profesjonalni użytkownicy powinni sięgnąć po Core2 Duo, ale zalecałbym nieprzekraczanie granicy modelu E6400 (około 1000 zł). Powyżej gwałtownie maleje opłacalność zakupu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Szymon Przubyszewski
  • Szymon Przubyszewski
  • 26.12.2010 16:19

Ale czynania

Komentarz został ukrytyrozwiń

@zkamera
No właśnie - serwerowa - osobiście uważam że nawet takim artykułem przesadzam z ilością danych technicznych. Portal w24 nie jest miejscem na dokładne opisywanie tak wąskich specjalizacji. Jeśli czegoś szukasz to polecam google i grupy dyskusyjne.

@daniel
Jeśli nawet to czemu nie :) Przyznam szczerze, że początkowy pomysł był tylko na jeden niewielki artykuł. Pod wpływem rad innych temat rozwinął się do obecnego rozmiaru :)

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.01.2007 19:16

Chętnie poczytałbym o nowych i starych slotach. W szcególności interesuje mnie PCI-X (nie express) 64 - bitowe i dedykowane do teho wejścia karty graficzne. Strasznie mało informacji na ten temat poza oczywistym faktem, że to jest domena serwerowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Potem będzie: "kupujemy komórkę, samochód" itd ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakiś nowy kierunek na W24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

znów konkret :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.