Facebook Google+ Twitter

Jak legalnie i skutecznie przetwarzać dane osobowe w sieci?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-04 14:00

Czy wiesz, że nawet adres e-mail może być danymi osobowymi? Jeżeli gromadzisz informacje o klientach, choćby zapisując ich adresy na newsletterze, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Nierespektowanie prawa o ochronie danych osobowych może narazić cię na wiele dotkliwych konsekwencji, włącznie z sankcjami karnymi. Obowiązujące przepisy restrykcyjnie określają wszystkie niezbędne kroki, jakie należy pokonać, aby rozpocząć przetwarzanie pozyskanych danych. Nie każdy jednak wie, jaką rolę pełni dostawca hostingu w zapewnieniu komfortu podczas kontroli GIODO.

Pod czujnym okiem GIODO

Prowadzenie e-biznesu opartego na aktywnych działaniach pro-klienckich wymaga znajomości i respektowania ustawy o ochronie danych osobowych. Na staży bezpieczeństwa tych informacji stoi GIODO – Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Jeżeli złamiesz regulacje zawarte w ustawie, zadaniem urzędu jest zawiadomienie organu ścigania o popełnieniu przestępstwa. I wcale nie trzeba celowo naruszyć obowiązujących przepisów, żeby narazić się na groźne, prawne konsekwencje. Aby uchronić się przed tym ryzykiem, warto wybrać taką firmę hostingową, która nie tylko uświadomi w zakresie obowiązków związanych z obowiązującymi przepisami, ale dodatkowo pomoże je realizować.

Dane osobowe w pigułce


Danymi osobowymi są wszelkie te informacje, które identyfikują naszą osobę. Może to być imię, nazwisko, przypisane numery, a także dane o indywidualnych cechach. Bardziej ogólne informacje, np. numer domu czy wartość wynagrodzenia, stają się danymi dopiero w połączeniu z dodatkowymi informacjami. Przykładem pojedynczej informacji, stanowiącej daną osobową, jest numer PESEL. Z kolei nie może nią być samo imię, ponieważ nie umożliwia identyfikacji konkretnej osoby.

Prowadząc e-biznes na pewno zastanawiasz się, czy adres e-mail stanowi daną osobową. Można to pokazać na prostym przykładzie – "poziomka123@wp.pl" to nie dana osobowa, ponieważ adres nie umożliwia identyfikacji jego posiadacza. Inaczej będzie w przypadku skrzynki "j.kowalski@ogicom.pl". Dlaczego? Ponieważ z adresu jasno wynika nazwisko użytkownika oraz firma, w której pracuje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.