Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak likwidować bariery dla niepełnosprawnych?

Redakcja
okladka
okladka ja
W mediach coraz więcej kłótni wyborczych i coraz więcej – niestety – wiadomości o tym, że niepełnosprawni są wciąż kategorią obywateli pozbawioną pełni praw wyborczych.

Wybory do europarlamentu zbliżają się siedmiomilowymi krokami (w chwili, kiedy piszę te słowa, na tydzień przed wyznaczonym terminem, należałoby powiedzieć „siedmiodniowymi”). W mediach coraz więcej kłótni wyborczych i coraz więcej – niestety – wiadomości o tym, że niepełnosprawni są wciąż kategorią obywateli pozbawioną pełni praw wyborczych.

A to za sprawą prezydenta RP, którego weto wobec nowelizacji ordynacji wyborczej nie zezwoliło na instytucję pełnomocników wyborczych (Panie Prezydencie, historia Panu tego nie wybaczy!). A to za sprawą nieprzygotowania kart dla osób niewidomych, co w innych krajach jest prostym zabiegiem technicznym. A to za sprawą barier architektonicznych, wyłączających wciąż jeszcze zbyt wiele lokali wyborczych z zasięgu dostępności dla osób dotkniętych kalectwem, chorobami czy podeszłym wiekiem.

Z tym większym zadowoleniem należy witać wszelkie dokonania i pomysły zmierzające do ułatwienia życia wszystkim niepełnosprawnym. I w codziennym ich bytowaniu, i w uczestnictwu w sprawach obywatelskich.

Za taki fakt należy uznać książkę „Dostosowanie budynków użyteczności publicznej – teoria i narzędzia”, wydanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji w cyklu „Biblioteczka dla Osób Niepełnosprawnych”, juz w roku 2006, która jednak doczekała się II wydania.

Poradnik adresowany jest do wszystkich osób, które z racji wykonywanego zawodu i pełnionych obowiązków służbowych powinny stale mieć na uwadze rzeczywistość stwarzającą ograniczenia w aktywności i samodzielności osób niepełnosprawnych.
Jest to lektura dla tych, którzy chcą te ograniczenia likwidować, w urzędach, teatrach, kinach, placówkach oświatowych, miejscach rekreacji i wypoczynku, sportu, w środkach transportu publicznego.

Książka opisuje rozwiązania dla niepełnosprawnych, na ulicy, parkingach, wjazdach do obiektów, schodach, rampach, podjazdach, wejściach i wyjściach, windach, korytarzach, sanitariatach itd. Podaje podstawowe wymiary i zakresy ruchów wykonywanych przez niepełnosprawnych poruszających się z laskami, o kulach, na wózkach inwalidzkich. Przytacza podstawowe pojęcia i określenia, cytuje przepisy prawne i wreszcie zawiera wzory dokumentów.

Warto by architekci, budowlańcy, urzędnicy pamiętali stale o tej pożytecznej książeczce i w jak najszerszym stopniu z niej korzystali. Nie tylko w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego, lub wyborów, które znów czekają nas za rok, ale zawsze i wszędzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto