Facebook Google+ Twitter

Jak „Mam talent” stał się programem z misją...

No dobrze, przesadziłam. Może nie jest on misyjny, ale na pewno potrafi zainspirować, by napisać... o ogólnoświatowej polskiej (sic!) wadzie narodowej.

Okrągły tydzień zastanawiałam się nad artykułem, który chciałam napisać zanim zacznie się cały ten sajgon na studiach. Wiedziałam jedno, temat musi mnie poruszać. Jak na złość, nic nie przychodziło mi do głowy. Niemal widziałam już na horyzoncie nadciągającą radośnie frustrację. A przecież coś ostatnio się we mnie działo, coś nieprzyjemnego, ale... na pewno wspaniale nadającego się na felieton. Tylko co?

Chwyciłam się brzytwy - siadłam na kanapie i postanowiłam... wypruć z siebie flaki. Sama sobie zrobiłam wiwisekcję, starając się znaleźć przyczynę. Co takiego powodowało, że moja kanapa obrywała plaskaczem, gdy rozładowywałam wściekłość? Co takiego zmuszało moje delikatne polonistyczne usta do gimnastyki parsknięć i wydawania odgłosów typu „phi” lub „a-ha!” (o bardziej niecenzuralnych nie wspomnę)?

Moja kanapa jęknęła ochryple, gdy znowu wystrzeliłam w powietrze i ponownie na nią opadłam. Tym razem z radości. Mam! Wiem! Eureka i hura!

Swój udział miała w moim sukcesie także polonistyczna cecha: nadwrażliwość na słowa. Tym, co wybuchało we mnie ciągle jak dynamit, był przymiotnik: polska, ale w dość... denerwujących połączeniach. Nienawidzę bowiem wyrażeń typu: polska zawiść/zazdrość, polskie piekło, etc.

Wściekłość nasilała się we mnie ostatnio, bo często widziałam osobę, która używa ich nałogowo (tak jak kiedyś dziennikarze wyświechtali „porażająco”, a dziś całe społeczeństwo zamieniło staropolskie „nie?” na końcu pytań retorycznych na odpowiednio zaakcentowane „taaak?” - stosowane wszędzie). Tą tajemniczą osobą jest niejaki - Kuba Wojewódzki.

Facet zanurzony jest po uszy w naszym polskim szołbiznesie i robi wszystko, by się w nim utrzymać, a nawet pomaga niektórym się tam dostać (przez program „Mam talent”). I co ten pan mówi? Bardzo dużo, a najwięcej o „polskim” szołbiznesie, ale w jego słowach wyraz POLSKI staje się synonimem: nieprofesjonalnego, prowincjonalnego, nieważnego, gorszego, małego, nieważnego, beznadziejnego, niszczącego... Ogółem: polski = zły. A co by się stało gdyby ukraść jurorowi ten epitet i zostawić tylko „szołbiznes”? Znaczyłoby to tylko: przemysł rozrywkowy. Wszystko co złe, a co ten przemysł za sobą niesie, zawiera się (wg pana W.) w słowie „polski”.

Sposób myślenia Wojewódzkiego jest, niestety dla moich nerwów, bardzo rozpowszechniony. Przynajmniej tak twierdzi Google, który już na pierwszej stronie po wpisaniu frazy „typowa polska” wypluwa z siebie „typowa polska CHOŁOTA”. Nieco lepiej jest z „polską cechą narodową” - czyli patriotyzmem (zajmuje niemal całą 1. stronicę). Choć to akurat mnie zdziwiło. Kiedy przeglądałam fora internetowe albo czytałam o sukcesach/porażkach sportowców/gwiazd/zwykłych ludzi (dla komentujących obie sytuacje są identycznym pretekstem do użycia tego wyrażenia) rzucało mi się w oczy połączenie: „polska zazdrość” czy „polska zawiść”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Pół żartem, pół serio trafiać do celu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Beato, to felieton i postanowilam maxymalnie wykorzystac swobode tego gatunku :0 tak barokowo :)
pani Jadwigo, mysle ze ostatni akapit jasno mówi o czym jest ten artykuł i jaki był jego cel, a nawet o wyjaśnia w jakim stopniu ten cel osiągnęłam (tzn. w żadnym :) )
pani Agnieszko, racja. niejaki. :) Coś mi się na mózg rzuciło i pomyliłam słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Być może Wojewódzki jest nijaki, o gustach nie ma dyskusji, ale chyba w tekście powinno być "niejaki"? Taaak?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo sympatyczna paplaninka o wszystkim i niczym, bardzo w timbrze "polskiego" narzekania na całokształt i...Wojewódzkiego.
Daję 5* za swadę i gawędziarskie zacięcie. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) Moim zdaniem to wielkim talentem każdego Polaka jest sztuka przetrwania/SURVIVAL.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.