Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8451 miejsce

Jak mogłyby wyglądać słowiańskie bóstwa? Wierzenia naszych przodków doczekały się ciekawego projektu

Mitologię grecką znamy prawie wszyscy. Dużo gorzej z naszą znajomością słowiańskich wierzeń. Jak mogłaby wyglądać Marzanna, Swarożyc czy Trzy Zorze? W sieci powstał ciekawy projekt zilustrowania naszej rodzimej mitologii.

 / Fot. Kazimierz Perkowski / weneda.net (aip)"Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy", "Gniew Tytanów" i "Troja" to hollywoodzkie produkcje inspirowane mitologią grecką. Seria filmów o "Thorze" jest inspirowana mitologią nordycką. Mitami północnoeuropejskimi inspirował się zresztą sam J.R.R. Tolkien, na podstawie którego powieści powstały trzy części "Władcy Pierścieni" oraz "Hobbit". A co z naszą mitologią słowiańską?

Wierzenia naszych przodków mogłyby być równie inspirujące dla współczesnych twórców, niestety zostały trochę zapomniane. W końcu karkonoski Duch Gór to pierwowzór czarodzieja Gandalfa, a topiona przez dzieci w pierwszy dzień wiosny Marzanna, była kiedyś jedną z najważniejszych bogiń Europy Środkowej.

Fascynujący świat mitologii słowiańskiej próbują na nowo odkrywać twórcy portalu weneda.net - Kazimierz Perkowski i Jacek Kuziemski. Chcą popularyzować mity, wierzenia i obrzędy staropolskie, które dzisiaj już są niemal zapomniane. Wszystko w oparciu o aktualne badania akademickie.

W serwisie crowdfundingowym polakpotrafi.pl znajduje się projekt, którego celem jest wykonanie serii ilustracji przedstawiających bóstwa i demony, w które wierzono w dawnej Polsce. Zebrano już prawie 11 tysięcy złotych. Gdy zrealizują projekt, to ilustracje będą dostępne na licencji CC BY-NC 3.0 PL, pozwalającej na niekomercyjne użycie grafik. Projekt "Bóstwa i demony w dawnej Polsce - seria ilustracji" możecie wesprzeć na portalu polakpotrafi.pl. Zapraszamy również do śledzenia strony na facebooku Weneda - Mitologia Staropolska.


(aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A to pana dziwi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kult Marzanny zatem trwa od tysięcy lat?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.