Facebook Google+ Twitter

Jak możemy oddać głos w wyborach, będąc za granicą?

Współautorzy:

Postanowiliśmy, wraz z Maciejem Lewandowskim i Adamem J. Pisulą, wysłać zapytanie w sprawie wyborów za granicą do Konsulatów RP w Londynie, Edynburgu i Hamburgu. Po tygodniu oczekiwania nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Flaga RP / Fot. AKPA - BaranowskiDlaczego polskie placówki dyplomatyczne nie odpowiadają na pytania swoich obywateli w sprawie wyborów za granicą? Dziennikarze obywatelscy wysłali zapytania do przedstawicieli trzech Konsulatów Rzeczypospolitej Polskiej: w Edynburgu, w Londynie i w Hamburgu. Nie dostali odpowiedzi. Dlaczego?

Szkocja


Reporter Wiadomosci24.pl próbował skontaktować się z Konsulatem Generalnym RP w Edynburgu w celu otrzymania informacji o sposobie i możliwościach głosowania w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Na oficjalnej stronie naszego konsulatu nie ma żadnych informacji na temat zbliżających się wyborów, wysłany tydzień temu e-mail pozostaje bez odpowiedzi, a telefonu w konsulacie po prostu nikt nie odbiera. Dziwić może tak niefrasobliwe traktowanie ogromnej rzeszy mieszkających obecnie w Szkocji rodaków - tym bardziej, gdy porówna się sposób, w jaki tutejsze partie polityczne i instytucje rządowe zabiegały o nasze głosy w ubiegłorocznych wyborach do parlamentu szkockiego. Porównanie to prowadzi do jednoznacznego wniosku: na głosach Polaków bardziej zależy władzom Szkocji niż przedstawicielom władz Rzeczypospolitej Polskiej.

Niemcy


Również w kraju naszego zachodniego sąsiada oczekiwanie na odpowiedź polskich placówek dyplomatycznych wydłuża się w nieskończoność. Mail wysłany 11.09.07 nie wywołał oczekiwanej reakcji pracowników hamburskiego konsulatu. A przecież krótka, zwięzła i konkretna treść nie mogła zostać niezrozumiana. Pytanie, w jaki sposób obywatel polski, zamieszkały w Niemczech, może wziąć udział w zbliżających się wyborach, nie pozostawia wątpliwości co do intencji pytającego. Czy oficjalnym przedstawicielstwom naszego kraju nie zależy na frekwencji wyborów? Czy wyjaśnienie Polakom, w jaki sposób głosować, przekracza ich kompetencje? Do kogo mamy się zwrócić z pytaniami i wątpliwościami? Wiadomości24.pl zażądają odpowiedzi również na te pytania...

Anglia i Walia


Jak udało się nam ustalić, Konsulat Generalny RP w Londynie, który zajmuje się przygotowaniem wyborów w Anglii i Walii, zamierza stworzyć cztery okręgi wyborcze w Londynie i od ośmiu do dziesięciu poza nim. Obywatel RP, po uprzednim zarejestrowaniu się jako "wyborca", będzie mógł oddać głos. Rejestracji można dokonywać osobiście, telefonicznie, faksem lub przy pomocy formularza dostępnego na oficjalnej stronie Konsulatu Generalnego RP w Londynie. Dzięki formularzowi
będzie można zarejestrować się w okręgu, znajdującym się najbliżej miejsca zamieszkania wyborcy.

Czekamy na odpowiedzi konsulatów, sprawdzimy, czy ktoś zainteresuje się naszą sprawą i po jakim czasie. Mamy nadzieję, że opieszałość urzędników zna granice...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

(+) głównie za współpracę. :-) :-) :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

brawo, brawo +

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) bo to ważne by głosować. Nie pozwólmy aby ktoś decydował za nas

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.09.2007 18:48

Adrian, zamelduj sie!!! Maciek napisal list do MSZ. Czekamy na Twoje zezwolenie, zeby podpisac go rowniez Twoim nazwiskiem. Odbierz wreszcie poczte, zamiast latac z dziewczynami :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Cieszę się, że od razu zabraliście się za ten temat :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ oto kolejny dowód, że DO potrafią współpracować. I to jak!

Komentarz został ukrytyrozwiń

wspólautorami też ;-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te wszystkie plusy to raczej dla pomocników:-) dzięki Wam pomocnicy, za pomoc :-) To gdzie uderzamy dalej? MSZ :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Minneapolis nie mamy z tym żadnych problemów. Wykonałem jeden telefon do Konsulatu w Chicago i bardzo szybko skontaktował się ze mną jego pracownik. Będziemy tworzyli punkt wyborczy dla Polaków mieszkających w stanie Minnesota.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.