Facebook Google+ Twitter

Jak można świętować rocznicę odzyskania niepodległości?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-11-09 13:55

Akademia Aktywnej Edukacji z Konstancina budzi w młodym pokoleniu ducha patriotyzmu.

Niekonwencjonalny sposób uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości znaleźli nauczyciele Akademii Aktywnej Edukacji w Konstancinie-Jeziornie.

Od godziny 8 do 12 na terenie szkoły zostanie wprowadzony zakaz używania języka polskiego. Wszystkie lekcje prowadzone będą w językach: angielskim, niemieckim, hiszpańskim lub „migowym”. Również na przerwach nie będzie można rozmawiać w języku ojczystym. Po zakończeniu akcji o godz. 12 zostanie rozwieszony reprint gazety z 1918 roku, a następnie odbędzie się debata dotycząca akcji oraz wydarzeń z tamtych czasów. W trakcie całego dnia uczniowie-dziennikarze gazetki będą pytali uczniów o wrażenia i odczucia związane z zakazem mówienia w języku polskim.

Ten symboliczny akt ma upamiętnić dzień odzyskania przez polski naród niepodległości oraz uświadomić młodym ludziom, że przez 123 lata, aż do umownej daty 11 listopada 1918 roku, nie można było rozmawiać w języku polskim.

Wychodzenie poza schemat

- Szkoła musi stanowić podłoże do tworzenia więzi z historią i narodem, musi uwrażliwiać na wartości, normy i zachowania prospołeczne - podkreśla dyrektor Akademii Aktywnej Edukacji Montessori w Konstancinie-Jeziornie - Izabella Gorczyca. - Jest to zadanie bardzo trudne. Wymaga kreatywności i sprytu, aby szlifować diamenty z popiołu. Wszak, jak pisał Jerzy Andrzejewski ("Popiół i Diament") „nie wybiera się ojczyzny. Historii też się nie wybiera, ale po to człowiek żyje, żeby przekształcać ojczyznę i historię”. Dlatego musimy poszukiwać ciekawych rozwiązań dydaktycznych, by nakłonić ucznia do refleksji, zachęcić do poszukiwania i odkrywania więzi z historią, tradycją, narodem - konkluduje dyrektor Akademii.
(Joanna Górecka)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Joanna
  • Joanna
  • 16.11.2011 23:25

Panie Antku...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Joanna
  • Joanna
  • 16.11.2011 23:24

Trudno odpowiadać na taki komentarz...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 10.11.2011 06:25

po wstąpieniu do unii Polska nie jest niepodległa tylko żydowską kolonią w Europie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.